Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Zdrowa skóra po lecie – jak o nią zadbać?

Jakkolwiek letni urlop to najlepszy czas na wypoczynek i relaks, dla naszej skóry niekoniecznie. Regeneracja więc sił i nastroju nie zawsze idzie w parze z tą, której życzylibyśmy sobie dla ciała tym bardziej, że po powrocie zwykle ignorujemy niektóre zmiany. Tymczasem warto mieć na uwadze, że pamiątki z wakacji to nie tylko te przyjemne na dysku, w postaci filmów lub zdjęć, ale także te na skórze, jakie przywozimy znad morza – podrażnienia, przebarwienia, zmarszczki czy nowe znamiona.

Lato, czyli co się dzieje z naszą skórą?
Słona woda, piasek i słońce – to nie są czynniki, które sprzyjają naszej urodzie. O ile jednak mówimy o promieniowaniu słonecznym UVB i jego dobroczynnym wpływie na naszą skórę dzięki przemianie nieaktywnej formy witaminy D w jej aktywną postać, nie możemy zapominać, że to właśnie ono sprzyja powstawaniu zmian skórnych. Ich zróżnicowany charakter objawia się np. oparzeniami słonecznymi, przyspieszonym procesem starzenia się skóry, rozwojem niektórych fotodermatoz, a także stymuluje niektóre nowotwory – tłumaczy specjalista dermatologii i wenerologii Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie, lek. med. Magdalena Olechowska.

Skóra poddana intensywnemu działaniu promieni słonecznych traci swoją sprężystość, staje się grubsza, bardziej szorstka i może ulec ścieńczeniu, powodując pojawienie się przebarwień. Bardzo typowym tego przejawem są zmiany barwnikowe (piegi), plamy soczewicowate bądź teleangiektazje (pajączki). Tracąc swój naturalny płaszcz hydrolipidowy, skóra traci również swoją gęstość poprzez zanik kolagenu i elastyny. Odwodniona i osłabiona potrzebuje regeneracji, a wtedy warto działać strategicznie, stosując odpowiednią pielęgnację oraz profilaktykę.

Jak pielęgnować skórę po lecie?

  • Przebarwienia

Jeśli po wakacjach nagle zaczęła Cię niepokoić ilość nowych znamion na skórze lub cokolwiek innego, co nastąpiło w obrębie dotychczasowych, pielęgnację zacznij od wizyty u dermatologa. Czasem łagodna na pozór zmiana barwnikowa może okazać się wczesnym etapem czerniaka, dlatego lekarz, aby to wykluczyć lub potwierdzić przeprowadza badanie dermatoskopowe. Dzięki niemu mamy szansę na wczesne wykrycie raka skóry, a także identyfikację każdego znamienia. Jeśli niebezpieczeństwo nie zostanie potwierdzone i wynik nie budzi podejrzeń, można myśleć o dalszej pielęgnacji. W zależności od stopnia przebarwień, lekarz może zalecić zabieg Cosmelan, laser bądź zabiegi złuszczania peelingiem i kwasami AHA.

  • Przesuszenie i zmarszczki

Proces rewitalizacji powinien zacząć się od intensywnego nawilżenie i odżywienia naszej skóry, co powinno przywrócić jej blask i sprężystość. Oprócz oleistych balsamów z witaminą A i D, można pomyśleć o serii zabiegów mezoterapii, jaka jest doskonałą formą biorewitalizacji skóry twarzy poprzez śródskórne podawanie aktywnych biologicznie substancji, tj.: witaminy, minerały, kwas hialuronowy i substancje rozjaśniające. Silną regenerację skóry uzyskamy także stosując osocze bogatopłytkowe, które także znajdziecie w ofercie Medycyny estetycznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie. Obydwie metody są popularnym sposobem w walce ze zmarszczkami, więc z kurzymi łapkami, lwią zmarszczką czy bruzdami poradzą sobie szybko i bardzo skutecznie.


Przypominamy, że dermatoskopia – specjalistyczna diagnostyka wczesnego wykrywania czerniaka jest dostępna dla naszych Pacjentów w ramach świadczeń Poradni dermatologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie.

Zadbaj o zdrowie swojej skóry i zbadaj się już dziś – zapraszamy!

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

    Skip to content