Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Pracujesz przy komputerze? Zadbaj o wzrok!

W czasie pandemii koronawirusa wielu z nas spędza przed komputerem więcej czasu niż zazwyczaj. Jest to nieodzowne narzędzie do pracy zdalnej, sposób na komunikację z rodziną i przyjaciółmi, a także metoda spędzania wolnego czasu. Niestety, częste korzystanie z komputera może negatywnie wpłynąć na zdrowie oczu. Dlatego tym bardziej trzeba o nie dbać, również konsultując się z okulistą.
Negatywny wpływ korzystania z komputera na zdrowie oczu przejawia się w kilku aspektach. Przede wszystkim monitory komputerów emitują różnego rodzaju promieniowanie, które wysusza oczy, męczy je, a nawet może wywoływać wady wzroku i choroby oczu. Praca przy komputerze czy oglądanie na nim filmów sprawia, że człowiek przez kilka godzin dziennie skupiony jest wzrokowo na stałej odległości, co osłabia mięśnie gałki ocznej i prowadzi do problemów z akomodacją. Co więcej, podczas pracy na komputerze mrugamy znacznie mniej niż w normalnych warunkach – to z kolei wywołuje przesuszenie rogówki i spojówki, co prowadzić może do tzw. zespołu suchego oka.

Jak dbać o wzrok podczas korzystania z komputera?

O zdrowie i dobrą kondycję oczu podczas korzystania z komputera można zadbać na kilka sposobów.

    • Zadbaj o ergonomię stanowiska pracy. Monitor komputera powinien być ustawiony bokiem do okna, tak aby zapewnić sobie dostęp do naturalnego światła. W zależności od przekątnej monitora, optymalna odległość monitora od twarzy to 45-70 cm.
    • Pamiętaj, by regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym pracujesz. Zimą, kiedy ogrzewanie przesusza powietrze w mieszkaniu, dobrym rozwiązaniem może okazać się nawilżacz powietrza.
    • Rób sobie regularne przerwy od korzystania z komputera. Co godzinę wstań od biurka, popatrz się w dal, poruszaj gałkami ocznymi w górę i w dół, w prawo i lewo. Przez kilka sekund pomrugaj z większą intensywnością.
    • W pokoju, w którym pracujesz przy komputerze albo oglądasz na nim filmy, koniecznie powinno znaleźć się coś zielonego. Regularnie odrywaj wzrok od monitora i patrz na ten przedmiot – odpręży to oczy.

Okulista pomoże zadbać o wzrok!

Jeżeli komputer jest naszym codziennym narzędziem pracy, nawet w czasie pandemii koronawirusa nie można zapominać o regularnych wizytach u okulisty! Lekarz pomoże np. dobrać odpowiednie krople nawilżające do oczu, zleci noszenie okularów z antyrefleksem (wykluczają one odbijanie światła, co poprawia komfort widzenia), wykona niezbędne badania wzroku.
W CM Panorama do dyspozycji pacjentów pozostają doświadczeni specjaliści okulistyki, a także nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Wykonujemy m.in. badanie ostrości wzroku, badanie dna oka, badanie komputerowe pola widzenia czy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego – wszystko to pozwala kompleksowo troszczyć się o kondycję wzroku. Nasi okuliści zajmują się doborem okularów i szkieł kontaktowych, wykonują proste zabiegi okulistyczne w trybie ambulatoryjnym (m.in. udrażnianie kanalików łzowych, usuwanie brodawek powiek, usuwanie ciał obcych z gałki ocznej, zabiegi krioterapii w obrębie powiek), a w razie konieczności – kierują pacjenta na leczenie szpitalne.
Warto też przypomnieć, że w naszej placówce wdrożyliśmy rygorystyczne zasady sanitarno-epidemiologiczne, dzięki którym zapewniamy pacjentom podczas wizyt maksimum bezpieczeństwa.
Jeśli chcesz zadbać o swój wzrok, skontaktuj się z nami i umów na wizytę w dogodnym terminie. Zapraszamy -> https://cmpanorama.pl/kontakt/.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

    Skip to content