Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

O zdrowie narządów płciowych powinny dbać wszystkie kobiety, bez względu na wiek. W Centrum Medycznym Panorama zapewniamy naszym Pacjentkom szeroki zakres usług dotyczących zdrowia intymnego – zarówno w kontekście prowadzenia ciąży, jak i jej zapobiegania, terapii niepłodności, diagnostyki i leczenia chorób układu rozrodczego, a także leczenia dolegliwości okresu menopauzy.

W Centrum Medycznym Panorama szczególny nacisk kładziemy na zapobieganie nowotworom szyjki macicy, jajników oraz piersi. Oferujemy pełen zakres badań profilaktycznych, takich jak USG narządów rodnych, USG piersi czy cytologia, a także szczepienia przeciw wirusom HPV (brodawczaka ludzkiego).

Naszym Pacjentkom zapewniamy wysoką jakość świadczonych usług przez Lekarzy Ginekologów praktykujących na co dzień w szpitalach klinicznych. Gwarantujemy bezpieczeństwo, miłą i życzliwą atmosferę, a także poszanowanie ich godności oraz intymności.

W naszej ofercie znaleźć można:

 • leczenie zachowawcze chorób kobiecych (stany zapalne, zaburzenia miesiączkowania),
 • procedury kwalifikacji do leczenia operacyjnego (operacje brzuszne, laparoskopowe, histeroskopowe, pochwowe w nietrzymaniu moczu),
 • porady antykoncepcyjne (metody naturalne i hormonalne, wkładki wewnątrzmaciczne),
 • badania profilaktyczne (wymazy cytologiczne, bakteriologia, badanie piersi),
 • leczenie nadżerek metodą wymrażania (kriochirurgii),
 • profilaktykę raka szyjki macicy (szczepienia)
 • terapię dolegliwości okresu menopauzy,
 • prowadzenie ciąży fizjologicznej i powikłanej,
 • diagnostykę USG (USG ginekologiczno-położnicze, USG piersi),
 • pełną diagnostykę laboratoryjną.

Cytologia – zwana również wymazem z szyjki macicy – to podstawowe badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy, ale wykonuje się również w celach kontrolnych (np. oceny skuteczności leczenia nadżerki czy działania leków hormonalnych), diagnostycznych (np. stanu błon śluzowych pochwy), a także u kobiet w ciąży.

Cytologia jest badaniem szybkim, krótkotrwałym i nieinwazyjnym. W jego trakcie pacjentka przyjmuje pozycję jak do tradycyjnego badania ginekologicznego, a lekarz wkłada do jej pochwy wziernik. Następnie przy pomocy specjalnej szczoteczki o elastycznych włóknach pobiera próbkę wydzieliny zawierającej komórki pochodzące z nabłonka szyjki macicy. Próbki nanoszone są na szkiełka laboratoryjne, utrwalane odczynnikami i trafiają do laboratorium. Tam specjaliści przy pomocy mikroskopów oceniają m.in. wielkość, kształt i budowę komórek, dzięki czemu są w stanie wykryć ich ewentualne nieprawidłowości.

Na cytologię po raz pierwszy należy zgłosić się po rozpoczęciu współżycia płciowego, a najpóźniej – między 20. a 25. rokiem życia. Badanie warto powtarzać co 12-24 miesiące.

USG piersi to zupełnie bezbolesne oraz mało inwazyjne badanie, wykorzystujące technologię ultradźwięków, które odbijają się od tkanek i – przetwarzane przez ultrasonograf – są widoczne na monitorze w postaci obrazów. Dzięki temu lekarz może dostrzec wszelkie nieprawidłowości w budowie piersi, obecność guzków, torbieli, włókniaków itp.

USG piersi to jedno z najważniejszych badań w profilaktyce i diagnostyce raka piersi. Należy się na nie zgłosić w przypadku zaobserwowania u siebie objawów w postaci bólu piersi, wyczuwalnych przez dotyk zgrubień czy wycieku z brodawki sutkowej. USG piersi wykonuje się również kontrolnie przy wcześniej rozpoznanych zmianach łagodnych, powinny o nim pamiętać także panie obciążone rodzinnie nowotworami piersi.

USG ginekologiczno-położnicze wykonywane jest przy pomocy cienkiej sondy, wprowadzanej do dróg rodnych kobiety. Pozwala ono dokładnie ocenić budowę oraz stan zdrowia żeńskich narządów płciowych i wykryć ewentualne nieprawidłowości czy obecność guzków, torbieli lub mięśniaków. USG ginekologiczno-położnicze standardowo wykonuje się u kobiet we wczesnym etapie ciąży, a także pacjentek, u których podejrzewa się wady rozwojowe narządów płciowych, nowotwory oraz inne zmiany chorobowe w obrębie dróg rodnych.

Przed wykonaniem USG ginekologiczno-położniczego pacjentka powinna opróżnić pęcherz (z wyjątkiem badania przez powłoki brzuszne, przed którym należy wypić 1,5 l wody), poza tym nie są potrzebne żadne szczególne przygotowania. USG można przeprowadzić w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego – zarówno w trakcie owulacji, jak i krwawienia. Badanie trwa około 15-20 minut i jest bezbolesne.

Wkładka domaciczna – zwana inaczej spiralą – to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych, zalecana kobietom, które posiadają już dzieci. Czas jej działania wynosi od 2 do 5 lat. Wkładki domaciczne wykonywane są ze specjalnego tworzywa z dodatkiem srebra lub miedzi, dzięki czemu znacznie zmniejszają ruchliwość plemników, które nie są w stanie dotrzeć do jajowodu i zapłodnić komórki jajowej. Spirale hormonalne z kolei stopniowo uwalniają progesteron, który działa na błonę śluzową macicy i zagęszcza śluz, przez co staje się on nieprzenikalny dla plemników.

Przed założeniem wkładki domacicznej należy wykluczyć wszelkie możliwe przeciwwskazania (np. nadżerka, częste infekcje dróg rodnych, endometrioza, leczenie immunosupresyjne), u pacjentki przeprowadza się też USG ginekologiczne. Procedurę tę najlepiej przeprowadzić w ostatnim dniu miesiączki, kiedy wejście do pochwy jest w naturalny sposób rozszerzone, a układ płciowy ma najwyższy poziom odporności na infekcje. Wkładka jest elastyczna, więc można łatwo umieścić ją w jamie macicy przy pomocy specjalnego aplikatora.

Nadżerki to z reguły niewielkie ranki o nierównej, brodawkowatej powierzchni, powstające w błonie śluzowej szyjki macicy od strony pochwy. To dość powszechny problem, który może dotyczyć nawet 30% kobiet. Zazwyczaj jest efektem nieleczonych stanów zapalnych pochwy, urazów mechanicznych w trakcie współżycia, licznych porodów czy poronień. Większość nadżerek nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, ale mimo to nie wolno ich lekceważyć. Nieleczone mogą bowiem ulec zezłośliwieniu.

Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania nadżerek jest kriochirurgia, czyli zabieg polegający na poddaniu zmiany działaniu bardzo niskiej temperatury (mówiąc wprost – wymrożeniu). Niska temperatura niszczy tylko i wyłącznie chorą tkankę, która następnie w naturalny sposób obumiera i jest samoistnie usuwana z organizmu. Zabiegowi nie towarzyszy ból ani krwawienie, a najlepiej wykonywać go tuż po miesiączce. Czas potrzebny na całkowite wygojenie wynosi około 14 dni, podczas których trzeba szczególnie dbać o higienę intymną i powstrzymać się od współżycia. W tym okresie możliwe jest występowanie upławów lub lekkiego plamienia.

Kłykciny kończyste to pojawiające się w okolicach narządów płciowych brodawkowate wykwity, które najczęściej są efektem zakażenia wirusem HPV, przenoszącego się przede wszystkim przez współżycie seksualne z osobą zarażoną. Niekiedy kłykciny kończyste występują w dużych ilościach, łącząc się ze sobą i przyjmując postać skupisk. Mają tendencję do utrzymywania się, zanikania i powracania przez lata.

Bardzo skutecznym, szybkim i mało inwazyjnym sposobem leczenia kłykcin kończystych jest kriochirurgia, czyli ich wymrażanie. Procedurę, trwającą – w zależności od rozległości zmian – od 10 do 90 sekund powtarza się co 7-14 dni, aż do momentu całkowitego usunięcia kłykcin. Co ważne, niska temperatura kierowana jest precyzyjnie w miejsce zmienione chorobą, bez uszkodzeń okolicznych tkanek.

Kardiotokografia – czyli KTG – to podstawowe badanie położnicze, dzięki któremu można ocenić stan płodu w ostatnich tygodniach ciąży i podczas porodu. Pozwala ono na monitorowanie pracy serca płodu oraz czynności skurczowej mięśnia macicy. Wykonuje się je również w przypadku, gdy ciężarna nie odczuwa ruchów płodu, gdy doszło do urazu brzucha lub krwawienia z dróg rodnych.

W trakcie KTG lekarz umieszcza na brzuchu kobiety dwa pasy z czujnikami – pierwszy mierzy bicie serca dziecka, a drugi rejestruje skurcze macicy matki. Wyniki są od razu widoczne na monitorze. Z reguły badanie trwa około 30 minut, w trakcie których kobieta najczęściej leży na lewym boku. Jeśli wyniki są niepokojące, KTG może być przeprowadzane nawet przez godzinę.

Nasi specjaliści w zakresie ginekologii:

dr Micek

lek. med. Martyna Micek

Specjalista położnictwa i ginekologii, USG ginekologiczne

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Universita degli Studi di Milano (Facolta Medicina) oraz Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej na kierunku medycyna estetyczna, gdzie z wyróżnieniem obroniła pracę dyplomową z zakresu ginekologii estetycznej i rekonstrukcyjnej.

Od 2016 roku pracuje w Oddziale Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Praskim pw. Przemienienia Pańskiego. W 2021 roku zdała Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z Położnictwa i Ginekologii. Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy oraz uczestniczy w szkoleniach, kursach, pogłębia  specjalistyczną wiedzę w oparciu o najnowsze doniesienia ze świata medycyny.

Jest certyfikowanym ultrasonografistą IOTA, który umożliwia profesjonalne wykonanie badania USG jajników i narządu rodnego kobiety. Zawodowo zainteresowana ginekologią operacyjną i onkologiczną z zastosowaniem metod małoinwazyjnych (laparoskopia, histeroskopia). Szczególną uwagę poświęca prowadzeniu ciąży – dbanie o dobrostan ciąży, nadzór medyczny oraz profesjonalne, wielostronne poradnictwo postrzega jako misję lekarza ginekologa-położnika.

Zajmuje się ciążami fizjologicznymi, jak i powikłanymi.
Poszerza nieustannie swoje umiejętności w zakresie diagnostyki prenatalnej i patologii ciąży. Zajmuje się także diagnostyką, leczeniem chorób szyjki macicy oraz skriningiem HPV-zależnym. Jest certyfikowanym kolposkopistą PTKiPSM (nr KLP/249/3). Szczególnym i niespotykanym obszarem zainteresowań zawodowych jest także leczenie waginizmu (pochwicy), gdzie stosuje multidyscyplinarne i nowoczesne podejście.

„Moim priorytetem jest holistyczna i kompleksowa opieka nad kobietą w każdym wieku – od dziewcząt w okresie pokwitania, przez dorosłe kobiety, do pań w wieku okołomenopauzalnym, jak i w senium. Szczególną, niezwykle dla mnie ważną grupą są kobiety ciężarne, gdzie biorę podwójną odpowiedzialność – za dobro dziecka i matki. Cenię sobie dobry kontakt z pacjentką i wierzę w szczególną relację, jaką z Nią tworzę – opartą na zaufaniu oraz poczuciu bezpieczeństwa.”

lek.med.-Warwara-Ganuszewicz

lek. med. Warwara Ganuszewicz

Specjalista położnictwa i ginekologii, USG ginekologiczne

Wykształcenie: Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Doświadczenie: Klinika Ginekologii i Położnictwa SPSK im.prof. W. Orłowskiego- CMKP. ul. Czerniakowska 231 Warszawa- starszy asystent.

Specjalizacja: Położnictwo i Ginekologia

Języki obce: rosyjski (biegle)

Od wielu lat pracuje w Oddziale Klinicznym III stopnia retencyjności na co dzień zajmuje się pacjentkami z chorobami ginekologicznymi oraz pacjentkami w ciążach powikłanych.

Zakres usług:

 • diagnostyką i leczeniem zaburzeń statyki narządu rodnego,
 • profilaktyką i leczeniem nowotworów narządu rodnego.
 • antykoncepcja w tym doraźną i długoterminową (np. wkładki domaciczne)

Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas prowadzenia Poradni Patologii Ciąży z największą rzetelnością i zaangażowaniem zajmuje się:

 • prowadzeniem ciąż powikłanych:
  • cukrzycą,
  • nadciśnieniem,
  • padaczką ,
  • niewydolnością szyjki macicy,
  • chorobami przewlekłymi matk S
 • szczególnym zainteresowaniem obejmuje pacjentki z zaburzeniami endokrynologicznymi takimi jak: niedoczynność tarczycy. PCOS, hiperinsulinemia.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu położniczemu w sposób profesjonalny jestem w stanie zachęcić pacjentki do prób porodu naturalnego, a w razie przeciwwskazań oferuje pomoc przy operacyjnym zakończeniu ciąży.

Umów się na wizytę

Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Centrum Medyczne Panorama sp. z o.o. w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

  Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

   Skip to content