Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Położna i jej rola w opiece nad kobietą w ciąży

Opieka nad kobietą w ciąży oraz okresie okołoporodowym to nie tylko zadanie lekarza ginekologa. Bardzo ważną rolę w tym zakresie odgrywa położna, która pomaga kobiecie przygotować się do porodu, a następnie – w pierwszych tygodniach po przyjściu dziecka na świat – czuwa nad zdrowiem noworodka i świeżo upieczonej mamy. Kompleksową opiekę położnej w ramach POZ oferujemy w CM Panorama.
W pierwszej chwili może się wydawać, że prowadzeniem ciąży zajmuje się wyłącznie lekarz ginekolog. Owszem, specjalista ten od pierwszych tygodni ciąży otacza kobietę kompleksową opieką, zleca badania, edukuje w zakresie zdrowego stylu życia itp. (więcej informacji o prowadzeniu ciąży przez lekarza ginekologa znaleźć można tutaj). Trzeba jednak pamiętać, że bardzo ważną rolę w opiece nad ciężarną oraz dzieckiem tuż po jego narodzinach odgrywa również położna.
W CM Panorama oferujemy kompleksową pomoc doświadczonych położnych świadczoną w ramach POZ. Wystarczy jedynie złożyć u nad odpowiednią deklarację wyboru położnej.

W czym pomóc może położna?

Pierwszym zadaniem położnej jest przygotowanie kobiety do porodu, a także edukacja w zakresie połogu, opieki nad noworodkiem, karmienia piersią i innych kluczowych kwestii. Służy temu przygotowany przez położną plan edukacji, będący ważną częścią dokumentacji medycznej kobiety w ciąży.
Począwszy od 21. tygodnia ciąży położna odbywa z przyszłą mamą regularne spotkania – do 31. tygodnia ciąży raz w tygodniu (maksymalnie 10 razy), a od 31. tygodnia do porodu – dwa razy w tygodniu (maksymalnie 16 razy). To właśnie wtedy położna edukuje pacjentkę, przygotowuje ją do porodu, odpowiada na wszystkie pytania i rozwiewa wątpliwości. Jeżeli posiada uprawnienia, może również pobierać od ciężarnej wymaz do badania cytologicznego.
W ciągu dwóch miesięcy po porodzie położna przeprowadza u noworodka od 4 do 6 wizyt patronażowych. W ich trakcie dokonuje podstawowych badań dziecka (ogólny stan zdrowia, masa i długość ciała, obwód głowy i klatki piersiowej), kontroluje jego rozwój, adaptację do środowiska, odruchy, ocenia relacją z rodzicami, edukuje rodzinę w zakresie karmienia, pielęgnacji, opieki.
Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że regularny kontakt z położną jest dla przyszłych mam olbrzymim wsparciem – zarówno merytorycznym, jak i emocjonalnym. Możliwość zadania nurtujących pytań, ogrom przekazywanej wiedzy, życzliwość i wsparcie – wszystko to pozwala kobietom odpowiednio przygotować się do roli mamy.
Warto pamiętać, że w CM Panorama – mimo sytuacji epidemiologicznej – świadczenia udzielane przez położne realizowane są regularnie i terminowo. Oczywiście przestrzegamy wszystkich niezbędnych zasad sanitarno-higienicznych, tak by nasze pacjentki czuły się bezpiecznie.
Zapraszamy do kontaktu -> https://cmpanorama.pl/kontakt/.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

    Skip to content