Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Niezbędne regularne badania kardiologiczne

Mimo rozwoju nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia, choroby układu krążenia są wciąż najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Z kolei prowadzone od początku pandemii koronawirusa badania coraz wyraźniej potwierdzają, że przebyte zakażenie może dawać poważne powikłania kardiologiczne. Wszystko to pokazuje, jak ważne są niezbędne regularne badania profilaktyczne, takie jak EKG, Echo Serca, Holter Ciśnieniowy czy Holter EKG . Można je wykonać w naszym Centrum Medycznym Panorama.

Według danych przytaczanych przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, choroby układu krążenia odpowiadają za około 50% zgonów wśród kobiet w Polsce i ponad 40% zgonów mężczyzn. Łącznie, jak wyliczył Główny Urząd Statystyczny, w naszym kraju co roku z przyczyn kardiologicznych umiera około 175 tys. osób.

Tymczasem, jak wskazują eksperci, około 80% przypadków chorób układu krążenia – podobnie jak spowodowanych nimi zgonów – można by uniknąć. Kluczowa jest jednak modyfikacja najważniejszych czynników ryzyka: rzucenie palenia, zmiana diety, większa aktywność fizyczna, jak i kontrola już istniejących zaburzeń i chorób, np. wysokiego poziomu cholesterolu czy insulinooporności. Bardzo ważne w kontekście profilaktyki są także regularne badania kontrolne: EKG, Echo Serca, Holter Ciśnieniowy czy Holter EKG.

Koronawirus i jego powikłania kardiologiczne

W ostatnim czasie poważny stał się problem powikłań kardiologicznych po przebytym zakażeniu koronawirusem. Nawet łagodne przechorowanie COVID-19 – zdaniem wielu badaczy – może wywoływać powikłania kardiologiczne, z których najczęstsze jest zapalenie mięśnia sercowego. Nie wiadomo, czy za stan zapalny odpowiada sam wirus czy jest on wywołany przez odpowiedź immunologiczną organizmu na infekcję. Pojawiają się jednak hipotezy, że zapalenie mięśnia sercowego jako powikłanie COVID-19 nie musi wystąpić od razu, ale nawet po kilku-kilkunastu latach.

Dodatkowo, coraz więcej badań naukowych dowodzi, że wśród powikłań kardiologicznych przebytego zakażenia koronawirusem są również arytmie, miokardie wirusowe oraz niewydolność serca. 

Profilaktyka kardiologiczna – nie zapomnij o badaniach!

Wszystko to pokazuje, jak ważne są niezbędne regularne kardiologiczne badania profilaktyczne, takie jak EKG czy echo serca. Raz w roku na EKG oraz echo serca powinny zgłaszać się osoby po 50. roku życia, nawet bez wyraźnych objawów ze strony układu krążenia. Stała opieka kardiologiczna wymagana jest u osób z nadciśnieniem czy przebytymi epizodami sercowymi: atakami arytmii, duszności czy omdleniami. Warto, by do kardiologa zgłosiły się również osoby, nawet młode, które w ostatnich miesiącach przebyły zakażenie koronawirusem.

Konsultacje kardiologiczne, a także badania, takie jak EKG, Echo Serca, Holter Ciśnieniowy czy  Holter EKG, wykonujemy w naszym Centrum Medycznym Panorama. Przestrzegamy na co dzień wszystkich wymaganych procedur sanitarnych, a nasz personel został już zaszczepiony przeciw COVID-19. Nie zwlekaj więc i umów się na wizytę -> https://cmpanorama.pl/kontakt/.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

    Skip to content