Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Jak COVID-19 wpływa na samopoczucie psychiczne?

Pandemia koronawirusa w bardzo wyraźny sposób odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym ludzi. Poważnym problemem stają się również zaburzenia psychologiczne, a nawet psychiatryczne: nasilony stres, poczucie osamotnienia i beznadziei, izolacja, pojawienie się lub pogłębienie już zdiagnozowanych fobii. W takich sytuacjach warto szukać profesjonalnej pomocy psychologów i psychiatrów, którą uzyskać można w naszym Centrum Medycznym  Panorama.
Koronawirus ma ogromny negatywny wpływ na kondycję psychiczną społeczeństwa. W wielu firmach zdecydowano o przejściu na pracę zdalną, przez co ograniczeniu ulegają kontakty międzyludzkie. Zaleca się zaniechanie spotkań rodzinnych i towarzyskich, zamknięte są restauracje i obiekty rozrywki, w których można spędzać wolny czas i relaksować się. U wielu osób pojawił się stres związany z możliwą utratą pracy czy pogorszeniem kondycji prowadzonej firmy. Jesteśmy zachęcani, by się izolować, spędzać czas w domu, ograniczać kontakty z innymi ludźmi. Wszystko to bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie psychiczne.

Jak rozpoznać problemy natury psychologicznej związane z pandemią?

Według różnych doniesień, na problemy psychologiczne i psychiczne związane z pandemią koronawirusa w szczególności narażone są osoby starsze i przewlekle chore (są grupą narażoną na powikłania po zakażeniu), pracownicy oddelegowani do pracy zdalnej (izolacja, poczucie osamotnienia), dzieci i młodzież uczące się zdalnie, osoby dotknięte przez pandemię finansowo, a także pacjenci z już zdiagnozowanymi zaburzeniami psychologicznymi i psychicznymi. Tak naprawdę jednak mogę one przytrafić się każdemu.
Jak mogą się objawiać? Do charakterystycznych symptomów zalicza się:

  • długotrwałe pogorszenie nastroju,
  • drażliwość, płaczliwość,
  • brak energii do działania,
  • bezsenność,
  • brak apetytu,
  • kompulsywne objadanie się,
  • strach i niepokój.

Nie wstydź się szukać pomocy!

Problemy psychologiczne i psychiatryczne niestety wciąż uznawane są przez wiele osób za temat tabu. Warto jednak uświadomić sobie, że tak jak leczyć trzeba ciało, tak samo profesjonalnej pomocy może potrzebować nasza dusza. Jeśli zauważamy u siebie niepokojące objawy, stany depresyjne, lęki, permanentne pogorszenie nastroju, należy koniecznie poszukać pomocy psychologa i/lub psychiatry.
W naszym CM Panorama skorzystać można z pomocy wykwalifikowanych, doświadczonych psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, którzy oferują wsparcie dla dzieci, dorosłych i całych rodzin. Oczywiście podczas wizyt przestrzegane są rygorystyczne zasady higieniczno-sanitarne, a cały nasz personel został już zaszczepiony przeciw COVID-19. Dzięki temu zapewniamy pacjentom maksimum bezpieczeństwa.
Ty lub Twoi bliscy potrzebujecie pomocy psychologa albo psychiatry? Zapraszamy do Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie – skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie -> https://cmpanorama.pl/kontakt/.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

    Skip to content