Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest nieinwazyjną, całkowicie bezbolesną metodą diagnostyczną pozwalającą na uzyskanie obrazu narządów i tkanek w czasie rzeczywistym przy pomocy ultradźwięków. Metoda ta pozwala na ocenę kształtu, wielkości, położenia oraz struktury badanych organów wewnętrznych. Głównym celem badania jest diagnoza charakteru zmian chorobowych narządów wewnętrznych, stąd powszechne zastosowanie metody w obrazowaniu jamy brzusznej, ginekologii, położnictwie, ocenie piersi, tarczycy oraz innych narządów. Ultrasonografia nowej generacji wykorzystuje również zjawisko Dopplera w ocenie przepływu krwi w dużych tętnicach i żyłach.

W Centrum Medycznym Panorama posiadamy wykwalifikowaną kadrę oraz sprzęt najwyższej jakości: aparat klasy premium – USG Aplio 300 firmy Toshiba. Nowej generacji sprzęt, dzięki rewolucyjnym technologiom oraz otwartej i inteligentnej architekturze zapewnia najwyższą jakość obrazowania i wykrywalności zmian w badanym obszarze.

Opis badania

Ultrasonografia wykonywana jest najczęściej w pozycji leżącej. Lekarz pokrywa skórę pacjenta specjalnym żelem (substancja obojętna dla skóry) w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy z powłoką skórną i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Przesuwając głowicę aparatu w obszarze badanego narządu uzyskuje się jego obraz na ekranie monitora w czasie rzeczywistym. Wynik badania przekazywany jest bezpośrednio po jego zakończeniu w formie opisu z dołączonymi zdjęciami. Badanie USG jest bezbolesne i nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania, a w razie potrzeby można je powtarzać wielokrotnie.

Wykonujemy następujące badania:

Cel badania: Ocena narządów jamy brzusznej: wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, trzustki, śledziony, nerek, pęcherza moczowego (jeśli jest wypełniony), aorty, przestrzeni zaotrzewnowej.

Przygotowanie:

W dniu poprzedzającym badanie:

 • należy zastosować lekkostrawną dietę (z wyłączeniem owoców, wzdymających warzyw i ciemnego pieczywa)
 • nie można spożywać napojów gazowanych
 • ostatni posiłek należy spożyć przed godziną 19.00
 • po ostatnim posiłku należy przyjąć dwie kapsułki Esputiconu lub Espumisanu,
 • osoby ze skłonnością do wzdęć przyjmują przez cały dzień poprzedzający badanie i w dniu badania 3×3 kapsułki
 • osoby otyłe lub ze skłonnością do zaparć powinny stosować łagodne (ziołowe) środki przeczyszczające na 24 godziny przed badaniem.

W dniu badania:

 • zgłosić się na czczo (lub 6 godzin po ostatnim lekkim posiłku)
 • nie palić papierosów. Nie żuć gumy
 • nie pić kawy i napojów gazowanych
 • zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym
 • należy dostarczyć poprzednie badania USG jeśli były wykonywane

Jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, które wykrywa zmiany łagodne i nowotworowe. Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku. Jest badaniem nieinwazyjny i całkowicie bezpiecznym. W przeciwieństwie do mammografii można je powtarzać wielokrotnie.

Cel badania: dokładna ocena struktury gruczołów piersiowych wraz z dołami pachowymi, wykrycie i określenie wielkości wszelkich zmian. Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było, np. guzki czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych. USG piersi u kobiet poniżej 40 roku życia zaleca się wykonywać jako element diagnostyki uzupełniającej badanie piersi przez lekarza.

Przygotowanie: badanie powinno być wykonane w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. USG piersi nie wymaga szczególnego przygotowania. Nie zaleca się przed badaniem stosowania dezodorantów, talku, balsamów ani kremów na okolice górnej połowy ciała, a szczególnie pod pachami. Konieczne jest dostarczenie poprzednich wyników badań, m.in. USG, mammografii czy biopsji, o ile były wcześniej wykonywane. Pozwoli to na dokładne porównanie wielkości i charakteru ewentualnie opisywanych pierwotnie zmian, co niejednokrotnie uchroni od zlecania dodatkowych badań.

Cel badania: Ocena kształtu, wielkości, położenia i struktury gruczołu tarczowego oraz diagnostyka zmian ogniskowych i rozlanych. USG tarczycy to nie tylko badanie diagnozujące, służy również do monitorowania leczenia. Wskazaniem są nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych oraz choroby tarczycy.

Przygotowanie: USG gruczołu tarczowego nie wymaga specjalnego przygotowania. Zaleca się przedstawienie lekarzowi poprzednich opisów badania, o ile były one wykonane.

Cel badania: Ocena wielkości i budowy węzłów chłonnych oraz ich unaczynienia. Ocena ślinianek.

Przygotowanie: Badanie u kobiet nie wymaga wcześniejszego przygotowania – nie wskazany jest makijaż tej okolicy. Mężczyźni proszeni są o zgolenie brody.
Zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań, o ile były wykonane.

Cel badania: Wykrycie zmian patologicznych i uszkodzeń.

Przygotowanie: Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.

Cel badania: Ocena zmian patologicznych w zakresie tkanek miękkich.

Przygotowanie: Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.Zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań, o ile były wykonane.

Cel: Pozwala na ocenę jąder, najądrzy, naczyń powrózka nasiennego.

Przygotowanie: Oprócz umycia się, badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.
Zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań, o ile były wykonane

Cel badania: Badanie ultrasonograficzne pozwalające ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Można ocenić zmiany prędkości przepływu krwi w miejscu przeszkody wewnątrznaczyniowej czy przewężenia całego naczynia, przedstawić unaczynienie patologicznego guza oraz obliczyć ilościowe parametry przepływu krwi. Służy również diagnostyce objawów niedokrwienia centralnego systemu nerwowego (zawrotów głowy, szumów, omdleń) i ocenie miażdżycy.

Przygotowanie: Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Jeśli nie jest to Państwa pierwsze badanie, zawsze warto zabrać wszystkie poprzednie wyniki. Wtedy łatwiej określić czy nastąpiła poprawa ,czy ewentualne pogorszenie stanu, np. czy ewentualne zwężenia w tętnicach się powiększyły.

Nasi specjaliści w zakresie diagnostyki USG

lek. med. Elżbieta Jarecka

Specjalista radiolog

Wykształcenie zawodowe:
 • 2008 – 2011 – Kursy doskonalące z zakresu medycyny estetycznej;
 • 2005 – Specjalizacja II stopnia z radiologii lekarskiej;
 • 1995 – Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku;

Staże/Praktyki:
 • 5-cio letni staż specjalizacyjny w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Szpitala Dzieciątka Jezus, Warszawa;
 • 20-sto letni staż zawodowy w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej SzPZOZ w Wołominie.

Zakres usług:

RTG, USG – stawy kolanowe, piersi, brzuch, układ moczowy, prostata, jądra, zmiany skórne, MMG
fuz_7889

lek. med. Lesław Karpiński

Specjalista radiolog – radiolog dziecięcy

Doświadczenie zawodowe:

 • Lekarz z 30 letnim doświadczeniem z radiologii dziecięcej i osób dorosłych;

Doświadczenia zawodowe zdobywał w Klinice Akademii Medycznej na Działdowskiej w Warszawie;

Od 20 lat jest kierownikiem Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. Bogdanowicz przy ul. Niekłańskiej w Warszawie

Zakres usług:

 • wykonuje USG dla dzieci i dorosłych

lek. med Adam Skawina

Specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

Doświadczenie zawodowe:
 • 2005-2011 Studia na Wydziale Wojskowo-Lekarskim – Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
 • 2011-2012 Staż podyplomowy w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie przy ul. Bursztynowej.
 • 2013-2018 Specjalizacja Lekarska w zakresie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w Zakładzie Radiologii Lekarskiej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przy ul. Szaserów.

Główne zainteresowanie: ultrasonografia. Zdany egzamin European Diploma in Radiology (EDiR) w Wiedniu w 2018 roku.
IMG_20220412_131939

dr n. med. Anna Truszewska

Radiolog

Umów się na wizytę

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

  Skip to content