Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Cukrzyca ciążowa – co musisz wiedzieć o tej chorobie

3-6% ciężarnych kobiet zmaga się z cukrzyca ciążową. Choć nie jest to choroba powszechna, a jej objawy zazwyczaj zanikają wkrótce po porodzie, zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II w przyszłości, a u sporej liczby kobiet, cukrzyca ciążowa pojawia się podczas kolejnej ciąży. Czym jest cukrzyca ciążowa, jakie niesie za sobą ryzyko oraz jakie czynniki decydują o jej występowaniu? – wyjaśnia lek. Warwara Ganuszewicz, specjalista położnictwa i ginekologii II stopnia z Poradni ginekologicznej w Centrum Medycznym Panorama w Radzyminie.

Zaburzenie tolerancji węglowodanów

W rozwoju cukrzycy kluczową rolę odgrywają zmiany hormonalne, jakie w naturalny sposób zachodzą w organizmie ciężarnej około 24-28. tygodnia ciąży, blokując receptory insuliny w komórkach i osłabiając działanie insuliny. To z kolei zmniejsza wchłanianie glukozy z krwi, powodując w niej wzrost poziomu cukru. Ponieważ każda ciąża jest obciążeniem dla trzustki, aby utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, komórki trzustki produkują coraz większą ilość insuliny, doprowadzając w rezultacie do przeciążenia gospodarki węglowodanowej. Jeśli przyszła mama jest podatna na problemy z tolerancją cukrów, zwiększa to podatność na pojawienie się choroby podczas pierwszej ciąży, a zwłaszcza podczas kolejnych. U większości pań cukrzyca ciążowa ustępuje samoistnie po porodzie, a poziom glukozy odzyskuje prawidłowe wartości.

Często przebiega bezobjawowo

Nierozpoznana bądź źle leczona cukrzyca wiąże się z dużym ryzykiem dla dziecka i dla mamy, jednak bardzo często choroba nie daje żadnych objawów, a jej dyskretne sygnały naśladują stan fizjologicznej ciąży. Dlatego w trakcie jej trwania niezbędne są badania przesiewowe, jakie lekarz ginekolog prowadzący ciążę zleca już na pierwszej wizycie. Na co poza tym zwrócić uwagę?

 • wzmożone pragnienie i suchość w ustach
 • spadek koncentracji i zmęczenie nawet przy niewielkim wysiłku
 • częstomocz
 • napady głodu
 • spadek wagi

Może być groźna dla ciebie i dla dziecka

Nieleczona cukrzyca ciążowa wiąże się z poronieniami, porodem przedwczesnym, makrosomią , hypotrofią płodu oraz jego wadami rozwojowymi. Choroba sprzyja również powikłaniom samego płodu, jego wysokiej masie urodzeniowej i w przyszłości niedojrzałości metabolicznej wielu narządów. Istnieje również niebezpieczeństwo przerostu mięśnia sercowego i upośledzenie w związku z tym jego czynności po porodzie.
Zdiagnozowaną cukrzycę ciążową leczy się odpowiednią dietą, ruchem, a czasami insulinoterapią. Wszystkie te czynniki mają uregulować poziom glukozy we krwi matki. Dieta cukrzycowa wiąże się ze zwiększoną ilością produktów białkowych oraz warzyw, a przede wszystkim zamianie węglowodanów prostych na węglowodany złożone oraz regularnym spożywaniem 5-6 posiłków w ciągu doby.

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Cukrzyca ciążowa wśród statystyk jest jednym z najczęstrzych powikłań występujących w ciąży. Do grupy ryzyka zalicza się:

  • uwarunkowana genetyczne – cukrzyca typu II w rodzinie
  • skłonność do nadwagi jeszcze przed ciążą oraz nadmierny przyrost masy ciała w pierwszym trymestrze
  • wiek powyżej 35 lat
  • wielorództwo
  • cukrzyca w poprzedniej ciąży
  • nadciśnienie tętnicze
  • zespół policystycznych jajników

Badaj regularnie poziom cukru we krwi

Aby wykluczyć podejrzenie związane z typowymi dolegliwościami ciążowymi, takimi jak częstsze oddawanie moczu, osłabienie czy zwiększone pragnienie, wskazane są badania profilaktyczne. Każdej przyszłej mamie, lekarz ginekolog rutynowo zleca badania przesiewowe, które są wykonywane w dwóch etapach:

   • w pierwszym trymestrze ciąży
   • między 24 i 28 tygodniem ciąży

Każda ciężarna w I trymestrze ciąży ma wykonywane badanie poziomu glukozy na czczo, niezależnie od grup ryzyka. W przypadku braku jednoznacznych wyników oraz u pacjentki należącej do grupy ryzyka, badanie musi być poszerzone o test doustnego obciążenia glukozą OGTT. Gdy potwierdzi on nieprawidłową glikemię wówczas stwierdzona zostaje cukrzyca ciążowa.

Jeśli między badaniami przesiewowymi zauważysz u siebie niepokojące objawy, które mogą jednoznacznie wskazywać na to, że masz cukrzycę, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim ginekologiem, który zleci dodatkowe badanie diagnostyczne.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

  Skip to content