Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Badanie znamion – to cię uchroni przed rakiem skóry

Większość z nas lubi opaloną skórą, nie każdy jednak interesuje się tym, co się z nią dzieje potem. Tymczasem jedną z konsekwencji ekspozycji na promieniowanie UV – czy to, emitowane przez słońce, czy w solarium – może być ryzyko zachorowania na raka skóry. Czy można to kontrolować? Tak – odpowiada specjalista dermatologii i wenerologii, lek. med. Magdalena Olechowska z Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie – wykonując badania dermatoskopem.

Skąd ten czerniak?

Czerniak w ok. 90% przypadkach lokalizuje się na skórze. Jest nowotworem złośliwym o wysokim wskaźniku śmiertelności, a do czynników ryzyka występowania zalicza się najczęściej długotrwałe działanie promieniowania ultrafioletowego, szczególnie podczas intensywnego opalania. Czerniak może rozwinąć się ze znamion, mających charakter atypowy lub nawet wrodzony, zwłaszcza u osób z grupy podwyższonego ryzyka, tj. u osób wrażliwych na słońce, z tendencją do występowania znamion oraz mających jasną karnację, włosy blond lub rude i niebieskie oczy. Te osoby szczególnie po dłuższym opalaniu lub korzystaniu z solarium, zwłaszcza z objawami poparzenia, powinny zwrócić uwagę na zmiany, które pojawiają się na skórze i zwrócić się z nimi do dermatologa.

Dermatoskopia – kiedy badać znamiona?

W rozpoznawaniu przede wszystkim zwraca się uwagę na wygląd zmian, czy nie powiększają się, nie sączą i nie są pokryte strupem. Wczesne rozpoznanie wymaga regularnych badań – apeluje specjalista i dodaje – W diagnostyce nowotworów skóry olbrzymią rolę odgrywa dermatoskop i czas. Badaniu dermatoskopowemu powinien poddać się każdy raz w roku w ramach profilaktyki tak, jak raz w roku większość z nas wykonuje kontrolnie badania krwi i moczu. Najlepszym do tego jest okres jesienno-zimowy. Częstotliwość badań mogą zwiększyć osoby z grupy ryzyka, wykonując dermatoskopię raz na pół roku profilaktycznie lub zawsze wtedy, gdy zaniepokoi je obecność nowych znamion.

Dermatoskopia jest nieinwazyjną i bezbolesną metodą badania skóry i błon śluzowych, jaka zdecydowanie zwiększa efekt diagnostyki zmian skórnych, umożliwiając sprawną identyfikację zmiany, wczesną jej ocenę i jeśli są podejrzenia w kierunku raka – odpowiednią interwencję. Dermatoskop to jednak nie tylko “lupa z latarką” – urządzenie posiada przede wszystkim bardzo wysoką czułość, która sięga 95%, dając bardzo duże prawdopodobieństwo wykrycia zmian onkologicznych.

Badań nie należy się bać!

Pamiętajmy, że wczesne rozpoznanie większości nowotworów, w tym raka skóry, daje całkowitą możliwość wyleczenia!

Poradnia Dermatologiczna Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie oferuje specjalistyczne badania dermatoskopem z użyciem nowoczesnego urządzenia –Dermatoskop HEINE DELTA 20T, z czego warto skorzystać właśnie teraz – przed sezonem urlopowym, na przełomie jesieni i zimy, kiedy intensywność UV znacznie spada, a ciało nie jest narażone na jego oddziaływanie. Dzięki dermatoskopii, specjalista może zadecydować o konieczności monitorowania znamion barwnikowych i ich rozwoju bądź w zależności od oceny, zakwalifikować do dalszego postępowania, jakim jest biopsja podejrzanego znamienia z badaniem histopatologicznym lub całkowite jego usunięcie.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content