Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Kiedy pierwszy raz zabrać dziecko do dentysty?

 

Próchnica rozpoczyna się już w pierwszych zębach mlecznych i obejmuje kolejne wyrzynające się zęby, a jej częstotliwość występowania zwiększa się wraz z wiekiem. Największą zachorowalność obserwuje się w okresie 2-3 lat, a statystyczny nastolatek między 12-15. rokiem życia ma objętych próchnicą co najmniej 3 zęby. Dane nie są więc optymistyczne, wg Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w Polsce, jak dalej czytamy, braki w uzębieniu stałym z powodu powikłań próchnicy posiada 40% 18-latków.

Najpierw adaptacja

Prawidłowo zaplanowany program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci, zdaniem specjalistów, powinien rozpoczynać się już w okresie ciąży, kiedy kobiety chętniej decydują się na zdrowszą dietę. Po narodzinach, pierwszą wizytę u stomatologa zwykle planuje się gdy u dziecka pojawi się pierwszy ząbek. Wczesna konsultacja dentystyczna pozwala w porę zdiagnozować niepokojące zmiany, których może nie wyłapać pediatra. Najlepiej ją planować, kiedy maluch  nie ma jeszcze problemów z zębami, a więc przed 3 rokiem życia i traktować to, jako wizytę adaptacyjną, która pozwoli oswoić się dziecku z gabinetem stomatologicznym i z lekarzem – wyjaśnia lek. lek. dent. Kinga Kozioł-Wójcik, dentysta z Poradni stomatologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie. Unikniemy w ten sposób emocji związanych z ewentualnym leczeniem i nie narazimy dziecka na negatywne przeżycie, jakie z pewnością zrazi je do stomatologa w przyszłość – dodaje specjalista.

Przygotuj dziecko

Pierwsza wizyta u stomatologa nie powinna być również pierwszym kontaktem z jamą ustną naszego dziecka. Zaleca się regularne kontrole wraz z dziąsłami i językiem, co pozwala rodzicom reagować odpowiednio szybko w nagłych przypadkach. Wraz z pojawieniem się pierwszych zębów, warto oswajać dziecko z obecnością szczoteczki w jamie ustnej i dbać o jego dziąsła, czyszcząc je po każdym posiłku delikatnym materiałem. To od początku wyrabia w nim właściwy nawyk i przyzwyczaja do późniejszych zabiegów w gabinecie oraz zapewnia prawidłową higienę. Przed pierwszą wizytą nie należy również epatować swoim lękiem przed dentystą, jeśli taki posiadamy i straszyć bólem, ponieważ dziecko chłonie takie emocje i podświadomie je programuje.

Wybierz specjalistę

Odpowiednio przeszkolony stomatolog do pracy z dziećmi wie, jak odwrócić uwagę malucha i bezboleśnie skontrolować zęby. Wcześniej oswaja go z gabinetem, zdobywa jego zaufanie i przygotowuje do współpracy – tłumaczy dentysta, lek. lek. dent. Kinga Kozioł-Wójcik. Może to być prosty zabieg szczotkowania ich specjalną stomatologiczną szczoteczką i pastą lub – nieco bardziej skomplikowany – usunięcie kamienia nazębnego i osadów. Pierwsza wizyta u dentysty nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, ponieważ dziecko straci zainteresowanie i zacznie się robić niespokojne. Kończy ją zwykle instruktaż higieny jamy ustnej i wskazania do kolejnej wizyty, która powinna odbywać się regularnie, co 6 miesięcy jeśli nie ma innych wskazań.

Zapraszamy Państwa codziennie do Centrum Medycznego Panorama, gdzie w ramach Poradni stomatologicznej, dzieci i młodzież do lat 18 konsultują nasi specjaliści w zakresie stomatologii zachowawczej, endodoncji, jak i chirurgii, a nasz zespół tworzą: dr n. med. Robert Szamborski, chirurg stomatolog, lek. lek. dent. Kinga Kozioł-Wójcik (NFZ), lek. stom. Dorota Witkowska oraz lek. stom. Anna Kołakowska. Mając na uwadze zdrowie zębów naszych Pacjentów oraz nierzadko pilne potrzeby, poradnia czynna jest również w soboty.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

    Skip to content