Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Wszystko, co trzeba wiedzieć o cukrzycy

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy – to dobra okazja, by dowiedzieć się więcej o tym schorzeniu, jego rodzajach, objawach i leczeniu.
Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób przewlekłych, będąca nie tylko problemem zdrowotnym, ale również społecznym i ekonomicznym. Szacuje się, że na całym świecie na cukrzycę choruje ponad 422 mln osób. W Polsce liczba chorych rośnie z roku na rok – według badań prof. Tomasza Zdrojewskiego z 2013 r. z cukrzycą boryka się u nas 2,17 mln osób, czyli ponad 5,6% populacji.
Rodzaje cukrzycy
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieją dwa zasadnicze rodzaje cukrzycy: typu 1 oraz typu 2.
• Cukrzyca typu 1 – jest chorobą autoimmunologiczną, w przebiegu której organizm sam niszczy komórki własnej trzustki, odpowiedzialne za produkcję insuliny. Jej niedobory prowadzą do wzrostu poziomu glukozy we krwi oraz hiperglikemii. Cukrzyca typu 1 rozwija się najczęściej u osób młodych, również dzieci. Ma przede wszystkim podłoże genetyczne i dziedziczne.
• Cukrzyca typu 2 – to schorzenie metaboliczne. Trzustka co prawda produkuje insulinę, ale organizm staje się oporny na jej działanie. Do czynników ryzyka cukrzycy typu 2 zalicza się m.in. nieprawidłowa dieta bogata w cukry proste, nadwaga i otyłość, przewlekły stres oraz niedobór aktywności fizycznej.
Cukrzyca – objawy
Do pierwszych objawów cukrzycy zaliczają się m.in. nagłe napady głodu, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie i senność, zmiany skórne, nocne skurcze łydek oraz infekcje intymne. W cukrzycy typu 1 występują one bardzo gwałtownie, często towarzyszy im nagłe chudnięcie czy zajady w kącikach ust. W przypadku cukrzycy typu 2 rozwój choroby jest powolny, czasami niezauważalny, a bywa ona wykrywana przypadkiem, podczas rutynowych badań poziomu cukru we krwi.
Diagnostyka i leczenie cukrzycy
Jak już wcześniej wspomniano, cukrzycę diagnozuje się przede wszystkim w oparciu o badanie poziomu cukru we krwi, uzupełnione również o test doustnego obciążenia glukozą, oznaczenie ciał ketonowych we krwi i glukozy w moczu.
Ważne jest, by leczenie cukrzycy podjąć jak najszybciej i by było ono działaniem wielopłaszczyznowym, bo cukrzyca jest niestety obarczona ryzykiem groźnych dla zdrowia, a nawet życia powikłań. Pacjenci muszą się wiec znajdować pod stałą opieką specjalistów, w tym diabetologa, przyjmować insulinę (lub leki przeciwcukrzycowe), a także stosować właściwą dietę, uwzględniającą zapotrzebowanie kaloryczne oraz odpowiednie ilości witamin, mikroelementów oraz – co ważne – węglowodanów. W ustaleniu odpowiedniego jadłospisu pomóc może dietetyk – na konsultacje dietetyczne zapraszamy do naszego Centrum Medycznego Panorama -> https://cmpanorama.pl/uslugi/poradnia-dietetyczna/.
I choć w pierwszej chwili cukrzyca może wydawać się wyrokiem, to jednak da się z nią żyć. Ważna jest jednak dbanie o siebie i przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarzy.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content