Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Wizyta u ginekologa – jakie wykonać badania?

 

Podstawowym wskazaniem badania ginekologicznego jest ocena narządu rodnego, jego budowy oraz położenia i wszystkich związanych z tym nieprawidłowości, jak również ich przyczyn. Wszelkie zaburzenia funkcji układu moczowo-płciowego oraz zewnętrzne objawy wskazujące na obecność patologii są pierwszym wskazaniem do wizyty u ginekologa.  Badania pozwalają na rozpoznanie zarówno schorzeń, jak i wad rozwojowych pochwy, macicy czy sromu, zaczynając od zewnętrznych zmian w postaci brodawek płciowych (kłykciny kończyste) i obecności wirusa HPV, przez nadżerkę, aż po mięśniaki, torbiele, zrosty czy malformacje macicy. Kolejnym wskazaniem do wykonania badań ginekologicznych jest profilaktyka, którą każda kobieta powinna wykonać raz w roku, nawet w przypadku pełnego zdrowia.

Kobiecość pod kontrolą – profilaktyczne badania ginekologiczne

Badania ginekologiczne, jako badania lekarskie, obejmują szczegółowy wywiad oraz ocenę ewentualnych objawów, z jakimi zgłasza się pacjentka. Kolejnym etapem wizyty jest badanie przedmiotowe wewnętrzne, zwane per vaginam, czyli badaniem przez pochwę lub per rectum – przez odbytnicę, jakie wykonuje się u młodych dziewcząt przed rozpoczęciem współżycia. W Centrum Medycznym Panorama podstawowy zakres profilaktyki ginekologicznej obejmuje:

  • Cytologię (rozmaz) – bezbolesne badanie, które polega na pobraniu komórek nabłonkowych z szyjki macicy specjalnym pędzelkiem na szkiełko (cytologia szkiełkowa) i ocenie mikroskopowej. Celem badania jest rozpoznanie stanów przednowotworowych lub raka inwazyjnego szyjki macicy. U kobiet miesiączkujących cytologię najlepiej wykonać zaraz po zakończeniu krwawienia i nie rzadziej niż raz na dwa lata w przypadku prawidłowych wyników.
  • USG ginekologiczne dopochwowe (transwaginalne) – nieinwazyjne badanie struktur wewnętrznych narządu rodnego (macicy, jajników) z dokładnym pomiarem oraz diagnostyką zmian tj. mięśniaki, polipy, endometrium czy w okresie ciąży nieprawidłowości genetycznych u płodu. Badanie powinno wykonywać się raz w roku, w pierwszych dniach po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.
  • USG piersi – diagnostyka wykonywana nie rzadziej niż raz w roku w celu wczesnego wykrywania raka piersi.
  • Badania laboratoryjne – bezbolesne badania wykonuje się po założeniu wziernika do pochwy w celu pobrania wymazu specjalnym jałowym wacikiem. Procedury obejmują posiew z kanału szyjki macicy oraz posiew z pochwy i są niezbędne w ocenie zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.
  • Badanie poziomu markerów nowotworowych – w uzasadnionym przypadku ginekolog zleca wykonanie badań przesiewowych, które umożliwiają wczesną diagnostykę raka.

Zadbana bo zdrowa!

Konsultacja ginekologiczna z uwagi na szereg schorzeń intymnych, jakie dotykają kobiet w różnym wieku, powinna odbywać się przynajmniej raz w roku, co zapewnia regularność wykonywanych badań, a wśród nich najważniejszego pod względem profilaktyki nowotworowej – cytologii. Choć listopad z uwagi na fakt, iż jest miesiącem walki z rakiem prostaty należy do panów, o paniach nie zapominamy. Po promocyjnej akcji profilaktyki nowotworów piersi, serdecznie zapraszamy Was na kontynuację diagnostyki ginekologicznej do naszej poradni, gdzie równolegle oferujemy konsultację ginekologiczną i wykonanie cytologii z 20% rabatem wszystkim, które przystąpią do Programu lojalnościowego “Nasza Panorama”.

Nie odkładajcie tej wizyty – zabierzcie swojego partnera na badania urologiczne i wspólnie zadbajcie o swoje zdrowie intymne oraz wzajemną satysfakcję. Akcja cały czas trwa!

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content