Twoje dziecko niepokojąco przewyższa swoich rówieśników w szkole? Obserwujesz zbyt duże tempo wzrastania gruczołów piersiowych u dziewczynki tym bardziej, że nie ukończyła jeszcze 8 lat? A może niepokoi cię jej labilność emocjonalna i nadpobudliwość ruchowa? Jeśli tak, skonsultuj się z endokrynologiem dziecięcym, ponieważ mogą to być symptomy zaburzeń hormonalnych. Kiedy jeszcze powinieneś zgłosić się do tego specjalisty? – wyjaśniają endokrynolodzy dziecięcy Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie.
Przysadka mózgowa, tarczyca, nadnercza, a ponadto gonady i przytarczyce to gruczoły wydzielania wewnętrznego, których zaburzenia funkcji mogą w znaczący sposób destabilizować metabolizm, wzrost i dojrzewanie. Ich niedobór lub nadmiar może występować już od chwili urodzenia dziecka, co diagnozuje endokrynolog dziecięcy. Ponieważ większość chorób można skutecznie leczyć, warto jak najszybciej podejmować terapię tym bardziej, że późne rozpoznanie może mieć nieodwracalne konsekwencje zdrowotne.
Kto powinien skorzystać z konsultacji endokrynologa?
- Dziecko, które rośnie wolniej – niski wzrost rodzinny jest zjawiskiem dość częstym. Niższy wzrost występuje także często u wcześniaków lub u dzieci z rodzin patologicznych z tzw. chorobą sierocą. Jedną z przyczyn mogą być zaburzenia hormonalne: niedobór hormonu wzrostu i niedoczynność tarczycy. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko w dalszym ciągu nie osiąga wzrostu rówieśników – skontaktuj się z endokrynologiem dziecięcym.
- Dziecko z nadmiernym wzrostem – trudno nie zauważyć różnicy we wzroście, zwłaszcza kiedy dziecko dominuje nim nad pozostałymi rówieśnikami w szkole. Jeśli dotyczy to twoich pociech – skonsultuj się ze specjalistą, ponieważ może być to sygnał choroby endokrynologicznej. Przyczyną wysokiego wzrostu często bywa otyłość z uwagi na przerost tkanki tłuszczowej, co decyduje też o bardziej dojrzalszym wyglądzie dziecka, u którego może również nastąpić szybsze dojrzewanie płciowe.
- Dziecko z zaburzeniami wagi – zauważyłeś, że twoje dziecko schudło w ostatnim czasie pomimo bardzo dobrej kuchni i troski o jego menu? A może zaniepokoiło cię jego nadmierne łaknienie, wskutek którego znacząco przybyło na wadze pomimo twoich starań? Jeśli tak – zgłoś to lekarzowi. Otyłość nieleczona może przejść w schorzenia przewlekłe tj. cukrzyca typu 2, którym należy zapobiegać bezwzględnie.
- Dziecko ze zmianami skóry – wysypki, świąd czy nadmierne wypadanie włosów wcale nie muszą świadczyć o sprawach dermatologicznych, lecz o zaburzeniach związanych z nieprawidłową czynnością tarczycy, których następstwem jest niedoczynność lub nadczynność tarczycy, a ta z kolei ma wpływ na przemianę materii i masę ciała.
- Dziecko z opóźnionym dojrzewaniem płciowym – tak, jak zbyt szybko osiągane cechy płciowe są problemem endokrynologicznym, tak samo ich brak po 13. r. ż. u dziewczynek (np. brak rozwoju gruczołów piersiowych) i u chłopców po 14. r. ż. (np. nieprawidłowo rozwinięte narządy płciowe) – warto ten problem omówić ze specjalistą.
Pamiętaj!
Choroby endokrynologiczne występujące w rodzinie mogą pojawić się także u dziecka. Lepiej sprawdzić, niż żyć w niepokoju. Profesjonalny wywiad może uwolnić cię z wątpliwości i pokierować na specjalistyczną terapię. W ramach Poradni endokrynologicznej Centrum Medycznego w Radzyminie świadczona jest kompleksowa diagnostyka i leczenie zaburzeń hormonalnych. Sprawdź – nie ryzykuj i skontaktuj się ze specjalistą.