Twoja pierwsza wizyta u ginekologa – jest się czego obawiać?
Pierwsza wizyta u ginekologa dla większości kobiet wiąże się ze stresem, dlatego nastolatki często odwlekają ją w czasie. Większość młodych kobiet ma pojęcie o swoim zdrowiu intymnym jedynie na podstawowym poziomie. Poniżej znajdują się pytania i odpowiedzi, które pomogą dojrzewającym dziewczętom oraz ich mamom oswoić się z myślą o pierwszej wizycie u specjalisty.
W jakim wieku powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa?
- Jeśli rozwój kobiety jest prawidłowy i nie doświadcza ona żadnych dolegliwości wizyta powinna odbyć się już przed16 rokiem życia.
W jakich sytuacjach wizyta u ginekologa jest konieczna?
- Jeśli dziewczynka nie zaczęła miesiączkować przed 14 rokiem życia.
- Jeśli przerwy między miesiączkami są niepokojąco krótkie lub długie.
- Jeśli miesiączka trwa za krótko lub za długo.
- Jeśli pojawią się niepokojące objawy np. krostki, pieczenie, bolesne miesiączki, nietypowe właściwości śluzu.
- Jeśli rozpoczęło się aktywności seksualne lub planuje się je rozpocząć.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?
- Należy się zastanowić jakie choroby się przechodziło, ile dni trwa cykl (moment od rozpoczęcia jednej miesiączki do drugiej) oraz kiedy ostatni raz miało się miesiączkę i w jakim momencie cyklu jest się w dniu wizyty (np. podczas owulacji).
- Należy być przygotowanym na różne pytania, także te, na które udzielenie odpowiedzi może wydawać się zawstydzające. Pamiętajmy jednak, że te pytania to konieczność, a uzyskanie prawdziwej odpowiedzi na nie to klucz do zadbania o zdrowie.
Czy nastolatka może pójść sama do ginekologa?
- Jeśli ma mniej niż 16 lat na wizytę musi udać się z rodzicem lub opiekunem prawnym. Po 16 roku życia do pełnoletności wystarczy podpis rodzica.