Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Sucha i swędząca skóra po zimie – jak ją pielęgnować?

Zima jest tą porą roku, kiedy spadek temperatury, jej gwałtowne zmiany i suche powietrze centralnie ogrzewanych pomieszczeń wyjątkowo nie sprzyja naszej skórze. Dyskomfort spowodowany jej odwodnieniem, uczuciem ściągnięcia i podrażnienia dodatkowo zwiększa pozbawiona blasku cera, co szczególnie dostrzegamy wczesną wiosną, kiedy zaczynamy myśleć o regeneracji.

Co się dzieje z naszą skórą zimą?

Spadek wilgoci otoczenia powoduje, że jej ilość w naskórku także maleje, a uczucie suchości potęgują czynniki zewnętrzne, tj. chłód, wiatr, promieniowanie UV czy ogrzewane pomieszczenia. – Skóra traci swoją barierę ochronną wskutek zaburzenia metabolizmu ceramidów, które wypełniają przestrzeń między komórkami naskórka, stanowiąc rodzaj cementu międzykomórkowego, co zapewnia równowagę wodno-lipidową. Jej utrata sprawia, że skóra staje się mniej elastyczna i podatna na infekcje pod wpływem działania agresywnych czynników. Zaczerwieniona, zaczyna swędzieć i piec, powodując niekiedy bolesne nadżerki i pęknięcia – wyjaśnia lek. med. Magdalena Olechowska, specjalista dermatologii i wenerologii, dermatolog dziecięcy z Poradni dermatologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie. Nadmierna suchość i łuszczenie z towarzyszącym świądem może być także jednym z objawów schorzeń dermatologicznych, np. atopowego zapalenia skóry, wyprysku, rybiej łuski lub innych dermatoz z zaburzeniami rogowacenia naskórka. Przyczyn może być wiele – wymienia dermatolog i dodaje: – Oprócz czynników środowiskowych, zmiany mogą wynikać również z uwarunkowań genetycznych. Może iść za tym stan zdrowia, dieta, niewłaściwe i agresywne detergenty, również nadmierna higiena a nawet stres.

Omega-6 – odbudować naturalną ochronę

Ogromne właściwości budulcowe posiadają nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie Omega-6, które wchodzą w skład błon komórkowych skóry, a przekształcone w naturalny sposób chronią ją przed utratą wody. Stymulują ponadto mikrokrążenie skóry, dzięki czemu staje się odżywiona i dotleniona. Dlatego po zimie warto sięgać po kosmetyki, które zawierają w swoim składzie naturalne oleje, np. z nasion wiesiołka, ponieważ nie tylko przyspieszają proces regeneracji skóry, ale poprzez odbudowę ceramidów i warstwy lipidowej naskórka przywracają fizjologiczną równowagę.

Jak pielęgnować suchą skórę?

Dla potrzebującej skóry po zimie nie są wskazane:

  • agresywne detergenty – zastąp je dedykowanymi kosmetykami i żelami do mycia twarzy i ciała, np. syndety
  • długie kąpiele w gorącej wodzie – skóra wrażliwa lubi temperaturę poniżej 36 st. C
  • mocne tarcie ręcznikiem do sucha – pozostaw skórę lekko wilgotną, niech nadmiar wody wchłonie sama, zachowując ochronny film
  • peelingi ziarniste – postaw na profesjonalne zabiegi w gabinecie, gdzie na kondycję suchej skóry korzystnie wpłynie peeling chemiczny lub mezoterapia igłowa, zwłaszcza Dermapen, który doskonale nawilża skórę twarzy i okolice oczu
  • nadmierna ekspozycja na działanie promieni UV – dotyczy to także solarium
  • syntetyczna odzież, a zwłaszcza bielizna, która bardzo często jest powodem alergii – warto z niej zrezygnować na rzecz bawełny i lnu.

Masz wątpliwości, jak pielęgnować skórę problematyczną, obserwujesz zmiany, które cię niepokoją? – zapraszamy na konsultacje dermatologiczne do Poradni dermatologicznej Centrum Medycznego w Radzyminie.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content