Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Słońce – przyjaciel czy wróg?

Słońce-–-przyjaciel-czy-wróg

Słońce to symbol wyczekiwanych przez cały rok wakacji. Nic więc dziwnego, że zazwyczaj kojarzy nam się z relaksem i zabawą. Czy słusznie? Na wakacjach warto jednak obserwować swoje zdrowie, ponieważ słońce nie zawsze jest naszym przyjacielem.

Aby ochronić swoją skórę przed słońcem, należy zastosować filtry ochronne, które można kupić w różnym nasileniu, dostosowanym do indywidualnych potrzeb. Jeśli nie mamy pewności, jaki filtr jest dla nas odpowiedni, możemy udać się po poradę do dermatologa. Dlaczego powinno się chronić skórę przed nadmiarem promieni słonecznych? Mogą one powodować różne choroby (m.in. czerniaka) lub alergię.

Słońce może także szkodzić oczom, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie okulary, które nie będą przepuszczać promieni UV. Niestety, większość okularów przeciwsłonecznych ich nie filtruje, a jedynie przyciemnia obraz, dlatego o radę w ich doborze warto zapytać specjalistę.

Pamiętajmy jednak o tym, że słońce w odpowiednich dawkach jest bardzo potrzebne naszemu organizmowi. Podwyższa poziom tzw. hormonów szczęścia (np. serotoniny) oraz sprzyja produkcji witaminy D, która może zmniejszyć ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

    Skip to content