Rak prostaty to nowotwór rozwijający się w gruczole krokowym, zwanym również prostatą lub sterczem. Jest to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór złośliwy wśród mężczyzn w naszym kraju, a liczba zachorowań niestety z roku na rok rośnie. Przy okazji przypadającego w listopadzie Miesiąca Walki z Rakiem Prostaty warto przypomnieć, że jego profilaktyka jest prosta i dostępna dla każdego mężczyzny – odpowiednie badania wykonujemy w naszym CM Panorama.
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2017 r. zdiagnozowano w Polsce ponad 16 tys. przypadków raka prostaty, a ponad 5300 chorych zmarło z tego powodu. Niestety, pod względem liczby nowych przypadków jesteśmy niechlubnym wyjątkiem w całej Europie – w całej Unii Europejskiej od 2015 r. śmiertelność z powodu raka prostaty spadła o 7%, a Polska jest jedynym krajem, w którym wzrosła – i to aż o 18%. Eksperci zgodnie twierdzą, że może to być wina zbyt późno stawianych diagnoz.
Rak prostaty – przyczyny i objawy
Dokładne przyczyny raka gruczołu krokowego nie są znane. Wiadomo, że jest to nowotwór występujący przede wszystkim u dojrzałych i starszych mężczyzn, więc mogą mieć z nim związek zmiany hormonalne zachodzące u panów po okresie przekwitania. W pewnym stopniu może on być również efektem predyspozycji genetycznych, a konkretnie – mutacji genu BRCA. U mężczyzn zwiększa ona ryzyko wystąpienia raka prostaty, u kobiet – raka piersi i jajnika.
Rak prostaty przez długie lata może rozwijać się bezobjawowo albo dawać objawy podobne do łagodnego przerostu prostaty, który jest stosunkowo niegroźny i występuje u wielu panów w podeszłym wieku. Do objawów tych zalicza się:
- potrzeba częstego oddawania moczu,
- parcie na mocz,
- konieczność oddawania moczu w nocy,
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
- krwinkomocz (obecność czerwonych krwinek w moczu wykrywana podczas rutynowych badań laboratoryjnych moczu).
Wraz z powiększaniem się guza, dochodzić może do zastoju moczu w pęcherzu, wodonercza oraz niewydolności nerek.
Profilaktyka i wczesna diagnostyka raka prostaty
Warto pamiętać, że rak prostaty wykryty we wczesnym stadium rozwoju jest w pełni uleczalny – dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne. Panowie po 45.-50. roku życia powinni raz w roku zgłosić się do urologa na proste i zupełnie nieinwazyjne badanie per rectum, czyli przez odbyt. Lekarz może w ten sposób sprawdzić, czy prostata nie jest powiększona i w razie potrzeby zlecić dalszą diagnostykę.
Jeśli wynik badania per rectum nie jest prawidłowy (powiększenie prostaty nie musi od razu oznaczać raka, jak wspomniano u wielu panów występuje łagodny rozrost stercza), wykonane może zostać badanie poziomu stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA) – u większości chorych stężenie tej substancji jest zwiększone. Kolejnym krokiem jest w pełni bezpieczne i bezbolesne USG prostaty, a w końcu – wykonywana pod kontrolą USG biopsja, czyli pobranie wycinka zmiany, który następnie trafia do analizy histopatologicznej. Pozwala ona jednoznacznie stwierdzić, czy zmiana na charakter łagodny czy złośliwy i zdecydować o najlepszych metodach leczenia.
Wszystkich mężczyzn, którzy chcą kompleksowo zadbać o swoje zdrowie, zapraszamy do CM Panorama. Można u nas skorzystać zarówno z konsultacji z doświadczonymi urologami, jak i wykonać badania USG prostaty. Zapewniamy krótkie terminy oczekiwania i najwyższą jakość usług. Skontaktuj się z nami -> https://cmpanorama.pl/kontakt/.