Statystyki nie pozostawiają złudzeń – zachorowalność na raka piersi wśród Polek cały czas rośnie i niestety coraz częściej chorują kobiety młode. Przy okazji przypadającego w październiku Miesiąca Walki z Rakiem Piersi przypominamy – chorobę tę można skutecznie leczyć, ale pod warunkiem, że jest wykryta odpowiednio wcześnie. Warto więc regularnie zgłaszać się na badania kontrolne – pandemia koronawirusa nie może być w tej kwestii żadną wymówką!
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2010 r. w Polsce zdiagnozowano 15,8 tys. przypadków nowotworu piersi, w 2013 r. – ponad 17 tys., zaś obecnie jest to 18-19 tys. nowych przypadków rocznie, a 6 tys. kobiet umiera z tego powodu. W latach 2010-2016 współczynnik zgonów wywołanych rakiem piersi wzrósł w naszym kraju o ponad 7%.
Najczęściej z nowotworem piersi borykają się kobiety po 50. roku życia, choć 33% przypadków to panie między 30. a 49. rokiem życia. Niestety, w ciągu ostatnich 30 lat w Polsce dwukrotnie zwiększyła się zachorowalność wśród kobiet młodych, czyli od 20 do 49 lat.
Są jednak i dobre wiadomości. Systematycznie wzrasta liczba pacjentek z rakiem piersi, u których udaje się uzyskać przeżycia wynoszące 10, 15, a nawet 20 lat. Jeszcze w 2000 r. w Polsce 5-letnie przeżycia uzyskiwano u 71,3% kobiet ze zdiagnozowanym rakiem piersi, w 2014 r. było to już 76,5%. Nadal brakuje nam jednak sporo do krajów Europy Zachodniej i USA, gdzie odsetek ten sięga nawet 90%.
Kluczowa profilaktyka raka piersi
Przy wszystkich tych danych liczbowych nie można zapominać o jednym – raka piersi można skutecznie leczyć, ale pod warunkiem, że wykryty jest odpowiednio wcześnie. Każda dorosła kobieta powinna raz w miesiącu wykonywać samobadanie piersi, kontrolując czy w ich obszarze nie pojawiają się niepokojące guzki i zgrubienia. Ich ewentualna obecność, podobnie jak objawy w postaci bólu piersi, ich tkliwości, nagłej asymetrii czy wycieku z brodawek sutkowych, powinny być natychmiastowo akonsultowane z lekarzem.
Raz do roku (w przypadku kobiet z grup zwiększonego ryzyka nawet dwa razy do roku) każda kobieta powinna się zgłosić na USG piersi. Jest to zupełnie bezbolesne, nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne badanie, które pozwala wykryć w piersiach zmiany o średnicy wynoszącej już około 5 mm, a także wstępnie odróżnić guzy nowotworowe od włókniaków czy torbieli. Nie wymaga specjalnych przygotowań, można powtarzać je tak często, jak jest to potrzebne.
Warto pamiętać, że w kwestii badań profilaktycznych wymówką nie może być pandemia koronawirusa. W naszym CM Panorama przestrzegamy rygorystycznych zasad higieniczno-sanitarnych, dzięki którym wizyty pacjentek u specjalistów ginekologii oraz wykonywane USG piersi są komfortowe i bezpieczne.
Wszystkie panie zainteresowane konsultacjami z ginekologiem i/lub profilaktycznym USG piersi, zapraszamy do kontaktu -> https://cmpanorama.pl/kontakt/. Umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie!