Rak jajnika to choroba, która przez wielu lekarzy określana jest mianem „cichego zabójcy”. Dzieje się tak dlatego, że przez długie lata może rozwijać się bez charakterystycznych objawów, a pacjentki zgłaszają się do specjalistów za późno, by wdrożyć skuteczne leczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – 8 maja obchodzony był Dzień Walki z Rakiem Jajnika, więc to doskonała okazja, by wybrać się do Centrum Medycznego Panorama na odpowiednie badania.
Szacuje się, że co roku na raka jajnika umiera około 114 tys. kobiet na całym świecie. Dzieje się tak dlatego, że większość pacjentek niestety zgłasza się do lekarza dopiero w zaawansowanych stadiach choroby, gdy trudno o skuteczne leczenie.
Rak jajnika jest chorobą głównie o podłożu genetycznym – za zachorowania odpowiadają przede wszystkim mutacje genów BRCA1 i BRCA2, choć istnieją również czynniki ryzyka środowiskowe, związane np. z ogólnie niezdrowym trybem życia albo wieloletnim paleniem papierosów. Najwięcej zachorowań notuje się u kobiet między 40. a 70. rokiem życia.
Dużym problemem związanym z rakiem jajnika jest to, że przez długie lata rozwijać się może właściwie bezobjawowo, a jeśli objawy już wystąpią, to nie są niestety charakterystyczne. Zalicza się do nich:
- ból brzucha i miednicy,
- uczucie ciężkości w jamie brzusznej,
- zwiększenie obwodu brzucha,
- zmiana częstotliwości oddawania moczu,
- szybkie uczucie pełności podczas jedzenia.
Profilaktyka raka jajnika
Skuteczne leczenie raka jajnika jest możliwe, ale ważne jest, by choroba została wykryta jak najszybciej. Dlatego należy przestrzegać zasad profilaktyki onkologicznej, do której zaliczają się przede wszystkim badania profilaktyczne. Wśród nich wymienić należy:
- badanie ginekologiczne – zarówno przez pochwę, jak i przez odbytnicę, pozwala wstępnie wykryć rozwijające się w obrębie jajników zmiany,
- badanie cytologiczne – wykonywane głównie w kierunku raka szyjki macicy, ale pewne zmiany w obrębie nabłonka pochwy sugerować mogą również rozwój raka jajnika,
- USG ginekologiczne – umożliwiające wykrycie ewentualnego guza nowotworowego, jego rozmiaru oraz precyzyjnej lokalizacji,
- test ROMA – polega na określeniu stężenia we krwi dwóch markerów nowotworowych: Ca125 oraz HE4.
Jeśli badania te wykazują nieprawidłowości, wdrażana jest bardziej specjalistyczna diagnostyka (np. tomografia komputerowa, punkcja jamy otrzewnowej) oraz leczenie (operacyjne usunięcie zmiany, chemioterapia, radioterapia, immunoterapia).
Badania profilaktyczne w kierunku raka jajnika wykonujemy w naszym Centrum Medycznym Panorama. Zapewniamy również opiekę doświadczonych specjalistów ginekologii. Umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie -> https://cmpanorama.pl/kontakt/.