Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Przeszedłeś COVID-19? Zadbaj o swoje zdrowie u naszych specjalistów!

Od początku pandemii zakażenie koronawirusem stwierdzono u ponad 1,32 mln osób w naszym kraju. U części z nich miało ono przebieg bezobjawowy, u innych występowały zaawansowane, groźne dla zdrowia, a nawet życia objawy. W natłoku informacji dotyczących koronawirusa niewiele jest jednak tych odnośnie dbania o siebie już po wyzdrowieniu. Tymczasem odpowiednia rekonwalescencja może mieć niebagatelne znaczenie!

Przypuszcza się, że skutki przebycia zakażenia kornawirusem mogą się utrzymywać w organizmie bardzo długo – nawet kilkanaście tygodni. Nie można zapominać także o możliwych powikłaniach choroby COVID-19. Zalicza się do nich m.in. powikłania neurologiczne (zapalenie mózgu, zapalenie rdzenia kręgowego), uszkodzenia mózgu, obniżenie zdolności poznawczych, zapalenia mięśnia sercowego, zatory i zakrzepy żylne, kłopoty z nerkami i wątrobą, zwłóknienie płuc, trudności z oddychaniem czy duszności. Bez względu na to, czy zakażenie koronawirusem miało przebieg bezobjawowy czy objawowy, już po wyzdrowieniu należy pamiętać o odpowiedniej rekonwalescencji. Pozwoli ona szybciej wrócić do pełni zdrowia oraz zmniejszyć ryzyko późnych powikłań.

Dieta, ruch i… badania

W ramach rekonwalescencji po przebytym zakażeniu koronawirusem należy pamiętać o zdrowiej diecie. Powinna być ona lekkostrawna, ale zarazem bogata we wszystkie niezbędne składniki. Warto jeść jak najwięcej warzyw, produkty pełnoziarniste, owoce, ryby, chude mięso oraz nabiał. Organizm trzeba też solidnie nawadniać – konieczne jest przyjmowanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie.
Nawet po ustąpieniu objawów zakażenia pacjenci przez dłuższy czas odczuwają zmęczenie i znużenie. Dlatego początkowo lepiej unikać wysiłku fizycznego i jak najwięcej odpoczywać. Oczywiście nie zaszkodzi spacer w umiarkowanym tempie, ale ćwiczenia na siłowni lepiej odłożyć na późniejszy czas. Jeśli choroba miała ciężki przebieg, warto umówić się na konsultacje z lekarzem POZ – może on zalecić np. rehabilitację. Niekiedy wymagają jej pacjenci, których COVID-19 na dłuższy czas unieruchomił w łóżku. Przydatne bywają również podstawowe badania laboratoryjne krwi i moczu, pozwalające określić ogólny stan pacjenta po przebytej chorobie.
Osoby, u których wystąpiły powikłania albo są mocniej obarczone takim ryzykiem, powinny również skonsultować się z konkretnym specjalistą – np. neurologiem, kardiologiem, pulmonologiem. Konieczne mogą być badania neurologiczne oceniające stopień obniżenia zdolności poznawczych, EKG serca, które pozwoli sprawdzić, czy choroba wpłynęła na jego pracę, a także spirometria, dzięki której można ocenić wydolność płuc po zakażeniu. Wszystko zależy od indywidualnego stanu pacjenta, ale w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć żadnych, nawet najdrobniejszych nieprawidłowości.
W CM Panorama zapewniamy zarówno opiekę lekarzy POZ, jak i konsultacje ze specjalistami, m.in. neurologii, kardiologii i pulmonologii. Dzięki przestrzeganiu rygorystycznych zasad sanitarnych, staramy się zapewnić wszystkim Pacjentom maksimum bezpieczeństwa w trudnym czasie pandemii. Zapraszamy do kontaktu -> https://cmpanorama.pl/kontakt/ .

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content