Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Profilaktyka raka prostaty

Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn, którego najwyższe ryzyko przypada po 60. roku życia, a szczególnie między jego 7 a 8 dekadą. Jego profilaktyka ma ogromne znaczenie we wczesnym rozpoznaniu, do którego wskazania mają panowie po ukończeniu 50 lat, a pacjenci obciążeni wywiadem rodzinnym do specjalisty powinni się zgłosić już po ukończeniu 40. roku życia – przekonuje specjalista urolog Poradni urologicznej .

W Polsce, tylko na raka płuc i żołądka umiera więcej mężczyzn niż na raka prostaty. Drugi, co do skali śmiertelności nowotwór (10 tys. przypadków rocznie), osiąga swoje statystyki tylko dlatego, że wciąż wykrywany jest za późno.

Czynniki ryzyka

Ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego w dużym stopniu zależy od uwarunkowań genetycznych, które dwukrotnie zwiększają potencjał jego rozwoju. U osób, u których w rodzinie rozpoznano chorobę w pierwszym stopniu w różnych pokoleniach, jest on określany jako dziedziczny rak prostaty. Jak wyjaśnia specjalista urolog, rak ten pojawia się najczęściej w tym samym czasie co rak stercza, między 40. a 50. rokiem życia i nie są to te same choroby. Kluczowe dla całej terapii jest wczesne rozpoznanie zmian oraz świadomość mężczyzn w zakresie profilaktyki i dedykowanych badań, o czym pisaliśmy już na naszym blogu w “Męskości pod kontrolą – diagnostyka prostaty”.

Kiedy zgłosić się do urologa?

Przypomnijmy – zgłoś się niezwłocznie do urologa, jeśli zaobserwujesz u siebie:

  • trudności w oddawaniu moczu lub częstomocz
  • problemy z mikcją i/lub gwałtowne parcie na mocz, zwłaszcza w nocy
  • ból podczas oddawania moczu
  • uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza moczowego
  • zmiany w kolorze moczu, obecność w nim krwi
  • nieprawidłowy wynik PSA, USG jamy brzusznej lub TRUS
  • bóle miednicy i okolicy krocza
  • bóle kręgosłupa w okolicy lędźwi
  • osłabione libido i zaburzenia erekcji

Rozpoznanie zmian gruczołu krokowego w Przychodni urologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie

W trakcie wywiadu z pacjentem i ustaleniu wstępnych objawów, lekarz przystępuje do badania per rectum – palpacyjnego, przezodbytniczego badania, a następnie po wykonaniu USG, zlecane jest badanie moczu, poziomu kreatyniny do oceny pracy nerek oraz poziomu PSA (swoistego antygenu sterczowego), którego celem jest wykluczenie raka stercza.

Dzień Ojca jest doskonałą okazją, by przypomnieć wszystkim mężczyznom o konieczności badań. Dlatego, w ramach profilaktyki raka prostaty, zapraszamy panów do naszego Centrum Medycznego w Radzyminie, gdzie do końca czerwca oferujemy promocyjny pakiet badań z uwzględnieniem lipidogramu i PSA w cenie 40 zł (z 60 zł)

Pamiętaj – badanie, które masz zrobić jutro, zrób dziś!

Czy wiesz, że:

  • seks chroni przed rakiem prostaty?

To dobra wiadomość dla mężczyzn aktywnych seksualnie. Zdaniem naukowców z Harvardu, wysoka częstotliwość wytrysku, nawet do 21 w tygodniu, chroni przed rakiem prostaty, podaje Marc Garnick, redaktor naczelny Harvard Medical School, a naukowcy z University of Montreal oraz INRS-Institut Armand idą jeszcze dalej i śmiało twierdzą, że mężczyźni, którzy mieli w ciągu swojego życia większą ilość partnerek (ponad 20), są o 28 proc. mniej narażeni na wystąpienia raka prostaty, także jego agresywnej postaci. Jednakże, jak dalej przedstawiają swoje wyniki na łamach czasopisma Cancer Epidemiology, posiadanie w swoim życiu więcej niż 20 partnerów płci męskiej, dwukrotnie zwiększa zagrożenie choroby w porównaniu z osobami, które nigdy nie spały z mężczyzną

  • ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego spada po wypiciu minimum trzech filiżanek kawy dziennie?

– podaje PAP Nauka w Polsce za włoskimi naukowcami z neurologicznego IRCCS Neuromed w Pozzilli. Ich zdaniem mężczyźni, którzy piją więcej kawy są o 53 proc. mniej narażeni na ten nowotwór niż ci, którzy nie piją jej wcale

  • częstość występowania raka prostaty zmniejsza dieta bogata w owoce i warzywa z niską zawartością tłuszczów zwierzęcych?

Antyoksydanty (witamina C, E i beta-karoten i D zawarte m. in. w marchwi, brokułach czy dyni) chronią prostatę! Podobne działanie mają nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w mięsie ryb, zwłaszcza tłustych tj. makrela, łosoś czy śledź.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content