Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

W Poradni Okulistycznej Centrum Medycznego Panorama przeprowadzana jest kompleksowa diagnostyka oraz specjalistyczne konsultacje, a opieką medyczną objęci są zarówno dorośli, jak i dzieci od 8 roku życia.

Ofertę poradni stanowią usługi w zakresie:

Badanie dna oka to jedna z najbardziej przydatnych procedur zarówno w diagnostyce chorób okulistycznych, jak i ogólnoustrojowych. Nie wymaga ono szczególnych przygotowań – aby dno oka było dobrze widoczne, lekarz podaje tylko krople z atropiną, która rozszerza źrenicę. Następnie przy pomocy specjalnego wziernika ocznego, zwanego oftalmoskopem, do oka pacjenta wpuszczany jest snop światła, które przechodzi przez soczewkę i ciało szkliste, oświetlając dno oka. Na tej podstawie lekarz może ocenić stan siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego i naczyń krwionośnych. Dzięki badaniu dna oka można zdiagnozować m.in. choroby plamki żółtej czy błony naczyniowej, a także zmiany wynikające ze schorzeń, takich jak miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Nużeniec ludzki to dość często spotykane pasożytnicze roztocze, które żeruje w mieszkach brwi i rzęs, a także znajdujących się w powiekach gruczołach Meiboma. Ich obecność może być przyczyną zapalenia mieszków włosowych rzęs i brwi, zapalenia brzegów powiek, a także problemów dermatologicznych (krosty, wypryski, trądzik). Wykonywane w Centrum Medycznym Panorama badanie mikroskopowe pozwala w ciągu kilku minut stwierdzić obecność nużeńca ludzkiego oraz dobrać odpowiednie metody leczenia.

To najbardziej rozpowszechnione badanie okulistyczne, przeprowadzane standardowo podczas każdej konsultacji z okulistą, przy badaniach koniecznych do uzyskania prawa jazdy czy retinopatii cukrzycowej. Wykonuje się je z wykorzystaniem tzw. tablic Snellena – pacjent ma za zadanie zasłonić jedno oko i z określonej odległości głośno odczytywać umieszczone na nich znaki, zaczynając od największych.

Badanie przedniej części oka w lampie szczelinowej (biomikroskopie) znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu wad i chorób wzroku, takich jak astygmatyzm, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra. W trakcie badania pacjent z unieruchomioną za pomocą specjalnych podpórek głową siedzi przy lampie, a lekarz pokrętłami kieruje źródło światła na oko badanego i ogląda jego daną część. Trwa ono od kilku do kilkunastu minut, a wynik jest znany od razu po jego zakończeniu.

W Centrum Medycznym Panorama oferujemy kompleksową pomoc w doborze najlepszych okularów lub szkieł kontaktowych, idealnie dopasowanych do potrzeb danej osoby. Nasi specjaliści przeprowadzają wszystkie niezbędne badania, przeprowadzają szczegółowy wywiad lekarski i decydują, jaka forma korekcji danej wady wzorku będzie dla danego pacjenta najlepsza.

Komputerowe badanie pola widzenia pozwala na określenie progu czułości siatkówki w porównaniu do prawidłowych poziomów oraz wykazanie ewentualnych ubytków w polu widzenia. Dzięki zastosowaniu systemów komputerowych, jest o wiele dokładniejsze niż badanie przeprowadzane metodami tradycyjnymi. Znajduje zastosowanie w diagnostyce chorób siatkówki, nerwu wzrokowego oraz jaskry. Przeprowadzane jest w pozycji siedzącej i wymaga od pacjenta skoncentrowania wzroku na jednym, określonym punkcie, a następnie sygnalizowania przez niego pojawiania się w różnych częściach aparatu punkcików świetlnych.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, zwany także tonometrią, to rutynowa część każdej konsultacji okulistycznej. Jest badaniem szybkim, bezbolesnym i mało inwazyjnym. W jego trakcie pacjent siedzi przed lampą szczelinową, a po uprzednim znieczuleniu oczu kroplami oraz zabarwieniu filmu łzowego roztworem fluoresceiny lekarz przykłada do szczytu rogówki końcówkę tonometru, który po kilku chwilach wyświetla zmierzoną wartość ciśnienia w gałce ocznej.

Niedrożne kanaliki łzowe to częsty problem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, skutkujący nadmiernym łzawieniem oczu, infekcjami i stanami zapalnymi. Procedurę udrażniania kanalików można przeprowadzić na wiele sposobów: z wykorzystaniem masażu, antybiotykoterapii, płukania, sondowania, zabiegów endoskopowych i laserowych – w zależności od wieku pacjenta i jego indywidualnego stanu zdrowia.

Brodawka to niewielka narośl ze skłonnością do rogowacenia, która najczęściej umiejscawia się na brzegu powiek. Brodawki mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Zazwyczaj usuwa się je ze względów estetycznych, a przeprowadzane w Centrum Medycznym Panorama zabiegi tego typu są bardzo szybie i bezbolesne, wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Polegają one na chirurgicznym wycięciu brodawki ze szczególną dbałością o to, aby na powiekach nie pozostały nieestetyczne blizny. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może opuścić klinikę, niekiedy wycięta zmiana wysyłana jest do badania histopatologicznego.

Mianem ciała obcego w oku określa się mikroskopijny obiekt, np. drzazgę, opiłek metalu, odprysk plastiku czy ziarnko piasku, który utkwił w rogówce. Jego obecność powoduje ból i pogorszenie widzenia, a nieusunięte może być przyczyną infekcji i zakażeń. Przeprowadzane w Centrum Medycznym Panorama zabiegi usuwania ciała obcego z rogówki wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Poprzedza je badania wykonane w lampie szczelinowej, które pomaga lekarzowi dokładnie umiejscowić ciało obce. Zabieg trwa kilka minut, a po jego zakończeniu lekarz nakłada na oko opatrunek.

Gradówki i jęczmienie to guzki zapalne powiek, będące zazwyczaj efektem zakażeń bakteryjnych. W Centrum Medycznym Panorama oferujemy szybkie i bezbolesne zabiegi ich chirurgicznego usuwania. Są one przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do normalnych aktywności. Usuwanie gradówki/jęczmienia polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze powieki oraz wyłuszczeniu zmiany. Cięcie jest tak niewielkie, że nie wymaga nakładania szwów. Wystarczające jest założenie na opatrunku, który można usunąć po kilku godzinach.

Kępki żółte, zwane potocznie żółtakami, to niewielkie grudki, pojawiające się najczęściej na skórze powiek. Choć dla wielu osób stanowią one jedynie problem estetyczny, to jednak ich występowanie może być objawem podwyższonego poziomu złego cholesterolu. W Centrum Medycznym Panorama oferujemy pacjentom szybkie i skuteczne usuwanie kępek żółtych z powiek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a polega na precyzyjnym wycięciu kępki wraz z pokrywającym ją naskórkiem. Rany zszywa się za pomocą cieniutkich nici, a szwy są usuwane po 5-7 dniach. W razie potrzeby, wycięta zmiana może trafić do badania histopatologicznego.

Torbiele, zwane również cystami, to wypełnione płynem grudki zlokalizowane na powiekach. Ich przyczyną może być używanie niewłaściwych kosmetyków, zatkane kanaliki łzowe czy infekcje bakteryjne. Zabieg usuwania torbieli z powiek w Centrum Medycznym Panorama wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że bezpośrednio po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu. Polega on na całkowitym wycięciu zmiany po uprzednim zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Następnie na ranę nakładane są szwy, a na oko zakładany opatrunek.

Krioterapia – czyli zabiegi wymrażania zmian skórnych przy pomocy specjalnego aplikatora oraz ciekłego azotu – znajdują bardzo szerokie zastosowanie w okulistyce. Zabiegi krioterapii wykonuje się m.in. w przypadku usuwania wielu zmian chorobowych w obrębie powiek, takich jak brodawki, ropnie, tłuszczaki i włókniaki. Poddana działaniu niskiej temperatury tkanka obumiera i w ciągu kilku dni samoistnie odpada. Co ważne, zabiegi krioterapii w obrębie powiek są bezpieczne, bezbolesne, nie wymagają szczególnego przygotowania i nie pozostawiają blizn.

Nasi specjaliści w zakresie okulistyki:

Lek. Med. Magdalena Bielak

lek. med. Magdalena Bielak

Specjalista chorób oczu

Aneta Bembenek

lek. med. Aneta Bembenek

Specjalista chorób oczu, lekarz medycyny estetycznej

Wykształcenie zawodowe:

  • 2015 r. – Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa, Medycyna estetyczna dla lekarzy, Studia Podyplomowe, Katowice;
  • 2005 r. – Akademia Medyczna, Warszawa

Doświadczenie:

  • od 2012 r. – Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”;
  • od 2006 r. – Oddział Okulistyki w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim;
  • Staż podyplomowy – Szpital Wolski w Warszawie.

Członkostwo towarzystw naukowych:

  • Polskie Towarzystwo Okulistyczne;
  • Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Zakres usług:

Okulistyka:

  • konsultacje w zakresie chorób oczu oraz kwalifikacje do leczenia zabiegowego;
  • diagnostyka w kierunku wad refrakcji oraz schorzeń przedniego odcinka oka;
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego;
  • leczenie zachowawcze obejmujące choroby zapalne, alergiczne, zaćmę, jaskrę itp.,
  • leczenie schorzeń siatkówki.

Medycyna estetyczna:

  • usuwanie zmian skórnych okolicy oka;
  • mezoterapia;
  • wolumetria;
  • zabiegi odmładzające z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego, kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej.

Umów się na wizytę

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

    Skip to content