Nadciśnienie tętnicze nie boli. Dlatego lekarze mówią o cichym zabójcy, który dotyczy ponad 10 mln Polaków i nie jest to jednak choroba wyłącznie ludzi starych. Diagnozowana wśród osób w wieku 18-39 lat dowodzi, że młody wiek wcale nie chroni przed nadciśnieniem i właśnie w tej grupie bardzo ważna jest profilaktyka oraz regularne badanie ciśnienia krwi. Jakie ryzyko niesie ze sobą ta choroba?
W Polsce na nadciśnienie cierpi ponad 40 proc. mężczyzn i 30 proc. kobiet, a zgony kardiologiczne wciąż stanowią połowę przypadków. Według WHO na całym świecie rocznie umiera z tego powodu 7 mln osób. Zdaniem lek. med. Katarzyny Kamińskiej, specjalisty chorób wewnętrznych, kardiologa z Poradni kardiologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie, w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby otyłe, z nadwagą, pozbawione aktywności fizycznej, zwykle nadużywające nikotyny i alkoholu. Na nadciśnienie chorują również osoby z cukrzycą, chorobami nerek oraz z tendencją do podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi.
Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, którą charakteryzuje stałe lub okresowe podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Nieleczone uszkadza wszystkie naczynia krwionośne, co prowadzi do zawału, udaru, niewydolności nerek, a także demencji. Im wyższe wartości osiąga i dłużej się utrzymuje, tym większe ryzyko chorób serca i poważniejsze skutki. Niestety bezobjawowy przebieg choroby sprawia, że długo może pozostać nierozpoznana i w związku z tym nie będzie leczona. Zwykle diagnozowana jest podczas rutynowych badań, a nierzadko zdarza się, że jej pierwszym objawem staje się zawał serca bądź udar mózgu.
Optymalne ciśnienie tętnicze wynosi 120/80 mm Hg, przy czym wyższy wskaźnik to ciśnienie skurczowe, niższy – ciśnienie rozkurczowe. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, chorobę rozpoznaje się, kiedy wartości ciśnienia tętniczego są równe lub wyższe niż 140 mm Hg/90 mm Hg – takie badanie wykonuje się podczas co najmniej dwóch różnych wizyt.
Zbadaj się i sprawdź, czy masz nadciśnienie!
17 maja przypada Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. To doskonała okazja, by uświadomić sobie, jak ważna jest regularna kontrola ciśnienia krwi. Względnie szybkie podjęcie leczenia daje bowiem szansę na zdrowe życie bez niepotrzebnego ryzyka powikłań. To proste badanie można wykonać podczas wizyty u swojego kardiologa w Poradni kardiologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie. Jeśli w trakcie badań specjalista stwierdzi obecność schorzenia, może zlecić wykonanie testów laboratoryjnych krwi i moczu oraz innych badań, tj. elektrokardiogram czy badanie dna oka w celu oceny powikłań narządowych.
Pamiętaj – nadciśnienie tętnicze to ryzyko wielu chorób!
- blisko 70 proc. osób z chorobą wieńcową cierpi na nadciśnienie; uszkodzone tętnice stają się przyczyną niedokrwienia (choroba niedokrwienna serca) i uszkodzenia mięśnia sercowego wskutek niedotlenienia
- schorzenie prowadzi do przerostu mięśnia sercowego i jego niewydolności
- wysokie ciśnienie krwi przyspiesza proces odkładania blaszki miażdżycowej, a w konsekwencji rozwój miażdżycy; jeśli dołączy do tego podwyższony poziom cholesterolu, choroba postępuje znacznie szybciej