Medycyna sportowa – medycyna dla profesjonalnych sportowców? Niekoniecznie!
Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i lubisz sport prawdopodobnie powinieneś przeczytać ten artykuł bardzo uważnie. Medycyna sportowa nie jest przeznaczona wyłącznie dla zawodowych sportowców, chociaż mogłoby się tak wydawać, ale także dla osób uprawiających regularnie sport np. chodzących na siłownie, zajęcia judo czy biegaczy.
Kim jest lekarz medycyny sportowej i czym się zajmuje?
Lekarz medycyny sportowej to specjalista zajmujący się interdyscyplinarną profilaktyką zdrowotną zarówno zawodowych sportowców, jak i amatorów. Podczas konsultacji ocenia stan zdrowia pacjenta pod kątem konkretnej dyscypliny sportowej – ocenia pracę układu ruchu, oddechowego czy też sercowo-naczyniowego. Wykonuje także badania diagnostyczne, dzięki czemu może kwalifikować pacjenta do wykonywania danej dyscypliny sportowej.
Czy lekarz medycyny sportowej zajmuje się wyłącznie pacjentami dorosłymi?
Niekoniecznie. Sport może uprawiać każdy, w tym także dzieci. Bardzo ważne jest to, by zapisać swoje dziecko do lekarza medycyny sportowej w momencie gdy uczęszcza np. na zajęcia taneczne czy zajęcia sztuk walki. Do tego lekarza można także zapisać dziecko wtedy, gdy nie jest się pewnym tego, czy dane ćwiczenia ruchowe nie nadwyrężają organizmu dziecka.
Jakie badania wykonuje lekarz medycyny sportowej?
Badania lekarz dopasowuje do danej dyscypliny sportowej. Np. dla narciarzy zaleca się wykonanie następujących badań: badanie krwi, badanie ogólne moczu z oceną osadu, badanie glukozy na czczo, EKG spoczynkowe z opisem. Lekarz medycyny sportowej zaleciłby też narciarzowi konsultację laryngologiczną oraz okulistyczną.
Czy jedna wizyta u lekarza medycyny sportowej wystarczy?
Zaleca się konsultowanie z lekarzem co pół roku, z kolei badania powinno wykonywać się co najmniej raz na rok.