Po chorobach układu krążenia, nowotwory w Polsce stanowią drugą przyczynę zgonów, a ich liczba w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła dwukrotnie. W przypadku pań, w czołówce nadal znajdują się nowotwory płuc, piersi i jelita grubego. W dalszej klasyfikacji występuje rak trzonu macicy, jajnika oraz żołądka i tarczycy. I choć diagnostyka nowotworowa sięga 40 lat to dopiero w ciągu ostatnich kilku dokonał się dla jej skuteczności istotny progres wraz z wprowadzeniem markerów nowotworowych.
Czym są markery nowotworowe?
Markery nowotworowe, zwane także wskaźnikami nowotworowymi, charakteryzują tkanki lub komórki nowotworowe. Są to substancje antygenowe, których występowanie w warunkach fizjologicznych jest albo zahamowane, albo ich ilość jest minimalna. Proces choroby aktywuje organizm do zmiany stężeń wskaźników biochemicznych, także tych nieswoistych dla nowotworów, a ich poziom oraz rozległość wiąże się najczęściej z rozwojem raka i w diagnostyce onkologicznej służy również do oceny stopnia klinicznego zaawansowania choroby oraz do lokalizacji guza – tłumaczy lek. med. Kornelia Zaręba, specjalista ginekolog z Poradni ginekologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie. Jak wyjaśnia, przyleganie komórek rakowych do innych komórek, w tym także zdrowych, pozwala na przykład, dzięki markerom stwierdzić inwazyjność nowotworu i pojawienie się przerzutów.
Skuteczna profilaktyka nowotworów ginekologicznych
Obecność markerów w organizmie nie zawsze świadczy o toczącej się chorobie, jednak jest ważnym wskaźnikiem diagnostycznym, który pozwala monitorować proces nowotworowy, wznowy i/lub przerzuty oraz ocenić efekt leczenia onkologicznego – podkreśla specjalista. Dla wielu pacjentów jest więc to szansa na skuteczną terapię, która zostanie podjęta odpowiednio wcześnie, nim pojawią się pierwsze objawy zwykle wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana. Aby nie dopuścić do tego, warto systematycznie wykonywać badania profilaktyczne. Specjalistyczna diagnostyka biochemiczna, molekularna i genetyczna pozwala dziś nie tylko na rozpoznanie zmian, ale również na stwierdzenie predyspozycji do zachorowania i jednym z takich badań jest oznaczenie markerów nowotworowych z pobranej próbki krwi. Proste badanie można wykonać w ramach diagnostyki w Poradni ginekologiczno-położniczej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie jako:
- badanie przesiewowe w profilaktyce nowotworów trzonu szyjki macicy, jajników i sutka
- rozpoznanie toczącej się choroby na podstawie objawów
- ocenę stopnia zaawansowania choroby w zależność od poziomu markera
- topografię zmian
- ocenę progresji, regresji, wznowy lub przerzutów choroby po przebytej terapii lub operacji
- ustalenie kierunku i rodzaju terapii
Zdrowa Mama przez cały rok!
Badanie oznaczenia markerów jest nieinwazyjną metodą, która może zastąpić znacznie obciążającą dla organizmu diagnostykę. Dlatego promując kobiecość, piękno i zdrowie, tym razem na badania zapraszamy szczególnie Mamy – Moja Mama dba o zdrowie! to uzupełnienie diagnostyki nowotworowej wykonywanej podczas rutynowej wizyty u ginekologa, m.in. cytologia i uwzględnia następujące markery:
- CA-125 – antygen nowotworowy wykorzystywany w diagnostyce raka jajnika, ale również innych nowotworów, tj. gruczolakoraka płuca, raka piersi, raka endometrium czy raka trzustki. Podwyższony poziom CA-125 może występować również w przebiegu endometriozy, w trakcie miesiączki czy w ciąży,
- CA-15-3 – markery nowotworowe raka sutka – CA 15-3 jest to cząsteczka, która wchodzi w skład komórek gruczołu piersiowego i w pewnych ilościach jest z niego uwalniana do krwioobiegu. Antygen ten występuje prawidłowo również w zdrowym gruczole, jednak w przypadku raka piersi jest on wytwarzany i uwalniany w znacznie większych ilościach niż normalnie i z tego względu jest wykorzystywany zarówno w diagnostyce, jak i monitorowaniu leczenia raka piersi.
Skontaktuj się ze swoim lekarzem i dowiedz się więcej – promocja trwa!