Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Leczenie endodontyczne – ratunek dla zęba

Endodoncja (leczenie kanałowe) jest nowoczesną metodą usunięcia nieodwracalnych stanów zapalnych miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. Bogato unaczyniona i unerwiona tkanka wypełniająca komorę zęba, wraz z zębiną stanowi jego strukturę tzw. endodontium. Przyczyną zmian w obrębie miazgi są bakterie, które przedostają się do wnętrza zęba przez ubytki próchnicze, nieszczelne wypełnienia lub uraz zęba w postaci pęknięcia bądź złamania. Objęta infekcją miazga obumiera, a dalszy proces obejmuje kość wokół korzenia, powodując pojawienie się ropnia.

Kiedy leczyć kanałowo?

Proces zapalny często objawia się bólem zęba samoistnym bądź wrażliwością podczas nagryzania, dotyku lub zmiany temperatur. Nierzadko towarzyszy temu obrzęk tkanek otaczających ząb, bądź pojawia się pęcherzyk, z którego sączy się ropa. Są sytuacje, kiedy nie ma bólu, a jedynym wskazaniem staje się zmiana barwy zęba na ciemniejszą. W takim wypadku, ostatecznie o konieczności leczenia kanałowego decyduje diagnostyka RTG.

Endodoncja krok po kroku

Endodoncja jest jedynym sposobem, aby uratować zainfekowany ząb. W trakcie leczenia stomatolog może mieć do czynienia z zębem jedno-, dwu-, trzy-, a nawet cztero- i pięciokanałowym. Pomimo tak skomplikowanej budowy, komfort leczenia i skuteczność zabiegu zapewnia znieczulenie, a bezbolesny zabieg polega na usunięciu z komory i kanałów korzeniowych zęba chorej miazgi, dezynfekcji po ich poszerzeniu oraz opracowaniu kanałów i ich szczelnym wypełnieniu biokompatybilnym materiałem. W Centrum Medycznym Panorama leczenie kanałowe przeprowadzane jest z użyciem narzędzi do ręcznego i maszynowego opracowania kanałów, a nasi stomatolodzy korzystają z endometru, radiowizjografii oraz koferdamu. Hermetyczne zamknięcie korzeni tym sposobem zabezpiecza ząb przed ponowną infekcją. Kolejnym etapem jest wypełnienie ubytku lub protetyczna odbudowa korony zęba w przypadku rozległych zniszczeń tkanek twardych.

Leczyć czy usuwać?

Zęby, które do niedawna skazane były na usunięcie, dziś dzięki endodoncji można leczyć i utrzymać. Pomimo, iż metoda wymaga niekiedy dwóch, trzech wizyt i większych kosztów, pozwala uniknąć ekstrakcji, która zawsze powinna być rozwiązaniem ostatecznym, przekonuje lek. stom. Dorota Witkowska. Decydując się na taki zabieg, pacjent musi być świadomy konieczności odbudowy ubytku zębowego, co w perspektywie czasu zawsze okaże się rozwiązaniem bardziej kosztownym od leczenia kanałowego, rozważając most lub implant. Dlatego właśnie leczenie endodontyczne jest najbardziej rozsądnym działaniem, które pozwala na utrzymanie własnego zęba, zapewniając w przyszłości naturalny filar ewentualnych uzupełnień protetycznych.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content