W Polsce 85% sześciolatków ma próchnicę. Niestety budowa bocznych zębów sprzyja jej rozwojowi, ale to nie powinno stanowić argumentu w czasach, gdy dostępność usług stomatologicznych jest powszechna i kiedy chodzi o dziecko. Profilaktyka próchnicy w tym okresie jest niezmiernie ważna dla jego zdrowia wraz z higieną zębów mlecznych, których szkliwo nie jest jeszcze w pełni zmineralizowane, co zwiększa ryzyko rozwoju choroby próchnicowej.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Głębokie bruzdy znajdujące się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych z uwagi na swoją lokalizację są częściej narażone na zaleganie resztek pokarmowych, co z kolei sprzyja rozwojowi bakterii. W związku z tym, że samooczyszczanie tych miejsc jest utrudnione, prawidłowa higiena nie zawsze zapewnia dostateczną ochronę stąd jedna z najlepszych metod profilaktyki zębów mlecznych, jaką jest ich uszczelnianie.
Zabieg lakowania jest profilaktyczną procedurą stosowaną u dzieci w wieku 6-11 lat i polega na wypełnianiu bruzd pierwszych trzonowców (szóstki) oraz przedtrzonowców (czwórki, piątki) specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym, która eliminuje próchnicę i płytkę bakteryjną z powierzchni żujących niemal w 90%. W naszej poradni stomatologicznej światłoutwardzalny kompozyt zawiera fluor, a lakowaniu poddawane są mleczne i stałe zęby trzonowe oraz przedtrzonowe, tylko zdrowe i bez przebarwień, wyjaśnia lek. dent. Kinga Kozioł-Wójcik. Zabieg obejmuje anatomiczne nierówności świeżo wyrżniętego zęba, ponieważ wtedy nie ma ryzyka jego demineralizacji i próchnicy. Warto więc co jakiś czas zaglądać do buzi dziecka i kontrolować ten proces. Procedura obejmuje dzieci w wieku 6-8 lat, u starszych pacjentów, do 13. roku życia lakuje się drugie stałe trzonowce (siódemki).
Ząb pod kontrolą
Zabieg lakowania jest bezbolesną procedurą, a jeden ząb wymaga zaledwie kilku minut. Po zabezpieczeniu zębów przed dostępem śliny, oczyszcza się je i osusza, a następnie pokrywa cienką warstwą systemu wiążącego. Po kilku sekundach podaje się na bruzdy lak ze strzykawki i utwardza światłem z lampy polimeryzacyjnej, przy czym większe powierzchnie powyżej 5 mm opracowuje się etapami. Zabieg wymaga precyzji, co gwarantuje kilkuletni efekt. Uszczelnianie wszystkich miejsc retencyjnych (bruzdy, szczeliny, otwory ślepe) na powierzchniach żujących zapewnia ich izolację od resztek zalegających pokarmów i płytki bakteryjnej, co z kolei zabezpiecza w jamie ustnej miejsca najbardziej podatne na próchnicę.