Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

Kiedy należy udać się do neurologa dziecięcego?

Neurolog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób układu nerwowego u niemowląt i dzieci. Objawów, które wskazują na możliwe zaburzenia neurologiczne jest wiele – w sytuacji ich pojawienia się należy jak najszybciej umówić się na konsultacje. Z pomocy doświadczonego neurologa dziecięcego – szybko i bez kolejek – skorzystać można w Centrum Medycznym Panorama.
Układ nerwowy człowieka tworzą nie tylko nerwy, ale również rdzeń kręgowy oraz mózg. Pojawiające się jakiekolwiek zaburzenia w ich pracy mogą dawać nie tylko objawy fizyczne, ale również mieć wpływ na rozwój psychiczny, emocjonalny i społeczny dziecka. Kiedy więc trzeba koniecznie umówić się na wizytę u neurologa dziecięcego? Do objawów takich zalicza się:

  • problemy podczas karmienia – nieumiejętność chwycenia brodawki/smoczka, ulewanie pokarmu, wymioty,
  • częste bóle brzucha i kolki,
  • nadmierne napięcie mięśniowe, wyprężanie kończyn, odchylanie głowy do tyłu podczas leżenia, drżenie rąk i nóg,
  • brak zainteresowania otoczeniem, nienawiązywanie kontaktu wzrokowego z rodzicami, niereagowanie na bodźce (np. słuchowe),
  • nadmierne reakcje lękowe, częsty płacz, reagowanie krzykiem na otoczenie,
  • u starszych dzieci: zaburzenia słuchu, wzroku i mowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, bóle i zawroty głowy, zaburzenia czucia, problemy z koncentracją i nauką.

Jak przebiega wizyta u neurologa dziecięcego?

Konsultacje z neurologiem dziecięcym rozpoczynają się od wywiadu z rodzicami/opiekunami małego pacjenta – lekarz pyta m.in. o przebieg ciąży i porodu, ewentualne komplikacje, przebyte przez dziecko choroby, przyjmowane leki oraz występujące objawy. Bardzo ważnym elementem wizyty są badania fizykalne – lekarz sprawdza m.in. obwód, kształt i symetrię czaszki. Następnie wykonać może różnego rodzaju testy oraz badania neurologiczne, polegające m.in. na ocenie bezwarunkowych odruchów dziecka, odruchów typowych dla danej grupy wiekowej oraz zachowania dziecka podczas umiejscowienia w niefizjologicznym ułożeniu ciała. U starszych dzieci bada się m.in. sposób chodu, siłę mięśniową oraz odruchy ścięgniste. W razie potrzeby zlecone może zostać wykonanie badań laboratoryjnych lub obrazowych (np. rezonansu magnetycznego czaszki).

Leczenie zaburzeń neurologicznych u dzieci

U niemowląt i dzieci diagnozuje się różne zaburzenia oaz choroby neurologiczne – m.in. padaczkę, miopatie, dystrofie mięśniowe, ADHD, zaburzenia napadowe, neuroinfekcje czy mózgowe porażenie dziecięce. Część z nich można trwale wyleczyć lub zaleczyć na tyle, że dziecko rozwija się prawidłowo i normalnie funkcjonuje w społeczeństwie, inne są chorobami przewlekłymi, które powodują nieodwracalne zmiany fizyczne i intelektualne.
W leczeniu chorób neurologicznych stosuje się różne metody. W zależności od przypadku konieczna może być farmakoterapia, różnego rodzaju rehabilitacja (zarówno typowo fizyczna, jak i neurologiczna), stosuje się specjalistyczne terapie prowadzone przez fizjoterapeutów, psychologów, logopedów itp.

Neurologia dziecięca w Centrum Medycznym Panorama

W Centrum Medycznym Panorama skorzystać można z pomocy doświadczonego neurologa dziecięcego – lek. med. Moniki Liwskiej. Jest absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie, pracowała m.in. w Klinice Neurologii Dziecięcej Instytutu Matki i Dziecka, posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie epileptologii oraz elektroencefalografii połączone z umiejętnością oceny badań EEG zarówno osób dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.
Wśród naszych specjalistów są również fizjoterapeuci, logopedzi i psycholodzy, co pozwala otoczyć małych pacjentów kompleksową opieką diagnostyczną oraz leczniczą. Zapraszamy do kontaktu -> https://cmpanorama.pl/kontakt/.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

    Skip to content