Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Idziesz do stomatologa? Uśmiechnij się! – Gaz rozweselający w Centrum Medycznym Panorama

Nie ma wątpliwości, że lęk przed leczeniem stomatologicznym dotyczy znacznej części małych pacjentów. Jeśli Wasze dziecko odczuwa lęk przed leczeniem stomatologicznym, boi się ukłucia i sedacji zastrzykiem bądź nigdy wcześniej nie był u stomatologa, warto przemyśleć wizytę w gabinecie, gdzie jedną z opcji znieczulenia jest gaz rozweselający. W Polsce znany jest od kilkunastu lat i proponowany tylko w nielicznych gabinetach stomatologicznych, a od niedawna także w Poradni stomatologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie. O to, czym jest i jakie są jego zalety, zapytaliśmy lek. dent. Adama Elyan.

Czym jest gaz rozweselający i jakie ma działanie?

lek. dent. Adam Elyan: Podtlenek azotu (N2O), popularnie zwany gazem rozweselającym, jest bardzo bezpieczną formą sedacji stosowaną zarówno w stomatologii, jak i w innych gałęziach medycyny, głównie w położnictwie, z racji swoich właściwości uśmierzających ból. Jest nieszkodliwy dla organizmu i szczególnie przydatny u dzieci, które odczuwają silny lęk przed wizytą i leczeniem. Jego podanie wywołuje uczucie przyjemnego oszołomienia, co neutralizuje strach i lęk. Zarówno u dzieci, jak i u młodzieży, mogą pojawić się także dość sugestywne marzenia senne, np. latania, odrywania się od ziemi, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej świadomości i kontaktu z lekarzem.

Na czym polega tego rodzaju procedura znieczulenia?

lek. dent. Adam Elyan: Ponieważ jest to wziewna sedacja, podtlenek azotu wdycha się za pomocą maseczki, którą nakłada się na nos pacjenta. W trakcie zabiegu podawana jest mieszanina tlenu z podtlenkiem azotu, której skład cały czas dostosowuje się do reakcji pacjenta. Jak już wspominałem, pacjent ma zachowaną świadomość sytuacji oraz wykonywanych ruchów. Po zakończeniu zabiegu i podaniu czystego tlenu, powrót do pełnej sprawności następuje w ciągu kilku minut.

Czy redukcja lęku przed leczeniem zęba u dzieci bądź przed zastrzykiem to jedyne zalety zastosowania gazu rozweselającego?

lek. dent. Adam Elyan: Wskazaniem do użycie podtlenku azotu jest też na pewno silny odruch wymiotny, bądź pobudliwość nerwowa. Ważna jest też szybkość działania, po 10 wdechach lub minucie wdychania gazu są już efekty sedacji. Poza tym, jest to bezbolesna forma podania, dawkowanie jest dostosowane do potrzeb pacjenta i – co najważniejsze – gaz szybko się ulatnia.

Czy są jakieś przeciwwskazania do podania podtlenku azotu?

lek. dent. Adam Elyan: Z pewnością z tego rodzaju procedury nie powinny korzystać dzieci ze schorzeniami dróg oddechowych, zarówno przewlekłymi, jak i sezonowymi tj. przeziębienie czy zapalenia oskrzeli. Również u tych małych pacjentów, którzy wchodzą do gabinetu już zapłakani nie można zastosować sedacji wziewnej, ponieważ taki drobiazg jak zatkany nos i oddychanie ustami uniemożliwia podanie gazu. Innymi słowy, sam proces sedowania musi być wykonany przy współpracy pacjenta.
Innymi przeciwwskazaniami do zabiegu, dotyczącymi raczej osób dorosłych są
choroby psychiczne (schizofrenia, depresja, alkoholizm, narkomania) oraz stwardnienie rozsiane.

Pamiętaj, aby przed leczeniem stomatologicznym z użyciem gazu rozweselającego:

  • towarzyszyć dziecku podczas zabiegu
  • nie zakładać na niego krępujących ubrań
  • nie podawać posiłków co najmniej 2-3 godziny przed zabiegiem
Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content