Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Dlaczego należy regularnie zgłaszać się do dentysty?

Próchnica jest w Polsce chorobą społeczną – według danych ministerstwa zdrowia, cierpi na nią 99% osób w wieku 35-44 lata. Długofalowo próchnica niesie ze sobą skutki nie tylko dla jamy ustnej, ale dla całego organizmu. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa i leczenie ubytków we wczesnym stadium ich rozwoju.

Próchnica to choroba wywoływana przez bakterie rozwijające się w resztkach pokarmów nieusuniętych z jamy ustnej w trakcie szczotkowania. Efektem metabolizmu tych drobnoustrojów są kwasy, które niszczą szkliwo i sprzyjają powstawaniu ubytków. Zapobieganie próchnicy opiera się przede wszystkim na prawidłowej higienie jamy ustnej, a także regularnych wizytach u dentysty, przynajmniej dwa razy w roku. Stomatolog może wówczas w porę zareagować na nawet najdrobniejsze ubytki i wyleczyć je. Niestety, wiele osób do dentysty chodzi dopiero wtedy, gdy bóle zębów są nie do wytrzymania.

Skutki nieleczonej próchnicy

Tymczasem nieleczona próchnica może mieć wiele poważnych skutków dla zdrowia i nie chodzi np. o bóle zębów czy braki zębowe spowodowane nieodwracalnym zniszczeniem zęba przez bakterie. Otóż szkodliwe bakterie z jamy ustnej znacznie zwiększają ryzyko zawałów serca i udaru. Jeśli np. bytujące w patologicznych kieszonkach dziąsłowych drobnoustroje przedostaną się do krwioobiegu, układ odpornościowy traktuje je jako ciała obce i zwalcza poprzez płytki krwi i przeciwciała. Substancje te otaczają bakterie, przez co stają się one ciężkie i osiadają na ścianach naczyń krwionośnych, tworząc tzw. blaszki miażdżycowe. Z czasem mogą one odrywać się od ściany naczynia i zatykać jego światło, co jest bezpośrednią przyczyną udarów i zawałów.

To nie wszystko. U pacjentów z zaawansowaną nieleczoną próchnicą zwiększa się ryzyko sepsy, bakterie ją wywołujące mogą zaburzać pracę trzustki, nerek, żołądka i wątroby, są badania potwierdzające związki między próchnicą a niektórymi rodzajami nowotworów.

Zapobieganie i wczesne leczenie próchnicy to inwestycja w zdrowie całego organizmu. Wszystkie osoby zainteresowane regularnymi kontrolami stomatologicznymi zapraszamy do Centrum Medycznego Panorama. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą -> https://cmpanorama.pl/stomatologia/.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

    Skip to content