Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Disulfiram – dyskretne wsparcie w leczeniu choroby alkoholowej

Choć w Polsce żyje około 2% alkoholików, osób uzależnionych od alkoholu jest znacznie więcej, a ich liczba według Ministerstwa Zdrowia może wynieść nawet 12%. I chociaż choroba alkoholowa nie jest możliwa do całkowitego wyleczenia, istnieje realna możliwość zahamowania jej objawów oraz szkód, zarówno zdrowotnych jak i społecznych. Terapia uzależnień jest procesem i w przypadku choroby alkoholowej, która ma wieloczynnikowe podłoże, wymaga równoczesnego wykorzystania kilku metod leczenia, zaczynając od psychoterapii z zastosowaniem m. in. technik behawioralnych na farmakoterapii zmniejszającej spożycie alkoholu kończąc. Wsparciem w tym procesie jest Disulfiram (dawniej Esperal), a jego zastosowanie uzyskało miano terapii awersyjnej. Powszechnie zwany „wszywką”, jest lekiem, który w swoim składzie zawiera substancję czynną – disulfiram i w postaci tabletki przeznaczony jest do podskórnej implantacji.

Disulfiram – mechanizm terapii

Terapia z zastosowaniem „wszywki” poprzez powstrzymanie przed sięgnięciem po butelkę, ma na celu zmianę myślenia osoby uzależnionej o alkoholu. Pełna świadomość wszystkich konsekwencji metody i mechanizmu jej działania może być skuteczną metodą w leczeniu alkoholizmu, wykorzystując obawę przed nieprzyjemną  reakcją, jaką w wyniku podania disulfiramu wywołuje spożycie alkoholu (tzw. reakcja disulfiramowa ). Tabletka zaburza jego metabolizm w organizmie, hamując działanie niezbędnego w tym procesie enzymu (dehydrogenazy aldehydowej), czego efektem jest ostre zatrucie wskutek wzrostu poziomu aldehydu octowego. Objawy w postaci m. in. spadku ciśnienia tętniczego, duszności, nudności czy wymiotów mogą trwać kilka godzin, a pogłębiają je schorzenia tj. choroby układu krążenia, wątroby, niewydolność nerek oraz cukrzyca. Skutkiem spożycia alkoholu po wszyciu Disulfiramu może być również zgon, dlatego decyzja o jego zastosowaniu musi być świadoma i poprzedzona szczegółowym wywiadem lekarskim, wyjaśnia lek. med. Agata Dombek, specjalista chirurgii ogólnej.

 Jak wygląda zabieg wszycia Disulfiramu?

Preparat stosowany jest wyłącznie za zgodą pacjenta, po wcześniejszym wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań. W Poradni chirurgicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie, implantacja tabletek Disulfiramu wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, w dyskretnej okolicy, jaką najczęściej jest pośladek. W miejscu nacięcia (7-10 mm), po preparacji chirurg umieszcza tabletki, a ich ilość zależy od masy pacjenta – zwykle dawka ta wynosi 1 tabletka na 10 kg. Na ranę zakładane są szwy, które zdejmuje się po upływie około 10 dni w zależności od efektu gojenia. Czas wchłaniania disulfiramu trwa od 8-12 miesięcy, a zabieg po tym czasie można powtórzyć. Jak podkreśla specjalista, z uwagi na to, iż jest to terapia awersyjna, bardzo ważne jest, aby po przeprowadzonej implantacji pacjent podjął równolegle alternatywne metody leczenia choroby alkoholowej.

 

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

    Skip to content