Alergia Pokarmowa typu III (IgG – zależna) przyczynia się do rosnącej liczy problemów zdrowotnych. Trudna to samodzielnej identyfikacji, często bywa niezdiagnozowana. Objawy, które mogą pojawić się w każdym wieku i obejmować wiele narządów, występują od kilku godzin do nawet kilku dni po spożyciu pokarmu, który powoduje nieprawidłową reakcję organizmu. Szacuję się, że nawet 45% społeczeństwa może mieć objawy nadwrażliwości pokarmowej, które u każdego pacjenta mogą manifestować się inaczej.
Objawy:
• przewód pokarmowy – nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia, biegunka, kolka, bóle brzucha, zespół jelita wrażliwego, zespół złego wchłaniania, zapalenie jelit,
• układ oddechowy – przewlekły nieżyt nosa, astma, przewlekłe zapalenie zatok,
• objawy dermatologiczne – pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, trądzik, świąd, wypryski,
• układ ruchu – bóle mięśni, bóle stawów,
• układ nerwowy – migrena, bóle głowy innego typu, zaburzenia koncentracji, zmiany nastroju i zachowania, depresja, stany lękowe, pobudzenie lub zmęczenie, bezsenność,
• inne objawy – trudności z utrzymaniem masy ciała, cukrzyca typu II, ADHD, choroby autoimmunologiczne (RZS, łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Hashimoto).
Jaki jest mechanizm powstawania alergii pokarmowej typu III (tzw. opóźnionej alergii)?
W przypadku alergii pokarmowej typu III, zwanej również nietolerancją pokarmową, układ pokarmowy pacjenta reaguje na zwykle niegroźne alergeny pokarmowe, wytwarzając swoiste przeciwciała IgG. Przyjmowane leki, zakażenia, grzybica, stres i toksyny środowiskowe mogą naruszać integralność ściany przewodu pokarmowego, co powoduje przedostawanie się składników pokarmowych poprzez barierę jelitową. Układ immunologiczny rozpoczyna produkcję przeciwciał skierowanych przeciwko tym składnikom.
Przeciwciała tworzą kompleksy immunologiczne z tymi antygenami i mogą przyłączać się do powierzchni narządów i tkanek. Niszczenie tych kompleksów przez wyspecjalizowane mechanizmy odpornościowe może prowadzić do uszkodzenia tkanek. Ten proces wiąże się ze stanem zapalnym
o niskim nasileniu, który może przekształcać się w stan przewlekły, dlatego też objawy występują
z opóźnieniem i są trudne do oceny.
Jaka jest różnica między klasyczną alergią a alergią typu III (tzw. opóźnioną) ?
• alergia klasyczna – układ immunologiczny wytwarza przeciwciała IgE, które powodują natychmiastową reakcję organizmu, objawy mogą być gwałtowne i obejmować: ciężki obrzęk, trudności z oddychaniem, wysypkę, świąd skóry a nawet wstrząs anafilaktyczny.
• alergia typu III – układ immunologiczny w wytwarza przeciwciała typu IgG, które prowadzą do rozwoju procesu zapalnego, objawy mogą wystąpić nawet po upływie trzech dni od spożycia pokarmów powodujących wzrost poziomu przeciwciał.
W Centrum Medycznym Panorama w Radzyminie wykonywana jest diagnostyka alergii pokarmowej typu III, bazująca na testach firmy ALAB w trzech wariantach: Food Profil 45, Food Profil 88, Food Profil 280. Nasi specjaliści pobierają krew i po 10 dniach wynik jest możliwy do odbioru w poradni dietetycznej CM Panorama, a razem z wynikiem można skorzystać z konsultacji dietetycznej i otrzymać spersonalizowaną dietę w cenie samego badania.