Błędne jest myślenie, że problemy psychologiczne występują wyłącznie u ludzi dorosłych. Niestety, z roku na rok rosną statystyki dotyczące m.in. depresji u dzieci i młodzieży, a ostatnie dwa lata – głównie ze względu na pandemię COVID-19, naukę zdalną i zalecane ograniczenie kontaktów społecznych – pogłębiły problem. Dlatego jeśli zauważamy u dziecka niepokojące objawy, nie ma co zwlekać, tylko jak najszybciej poszukać pomocy psychologicznej. Oferujemy ją w naszym Centrum Medycznym Panorama.
Trudno jest dokładanie oszacować, jaki odsetek dzieci i młodzieży boryka się z problemami natury psychologicznej. Według badań przeprowadzonych kilka lat temu w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, aż 44% nastolatków na różnych etapach swojego życia przejawia objawy depresji. W raporcie Najwyższej Izby Kontroli z 2020 r. ujawniono, że w latach 2007-2019 co najmniej 9% dzieci i młodzieży wymagało opieki psychologicznej oraz psychiatrycznej. Ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji wynika, że od stycznia do listopada 2021 r. aż 1339 nastolatków podejmowało próby samobójcze – to o ponad 500 prób więcej niż rok wcześniej!
Statystyki są więc naprawdę niepokojące, a nawet dramatyczne, co więcej – ostatnie dwa lata jeszcze pogorszyły sytuację polskich dzieci i młodzieży. Pandemia COVID-19, związana z tym nauka zdalna, brak kontaktów z rówieśnikami, ograniczenie życia społecznego i towarzyskiego – to wszystko ma, jak podkreślają eksperci, dewastujący wpływ na psychikę młodych ludzi.
Oczywiście nie można zapominać, że również dzieci i młodzież mogą potrzebować pomocy psychologicznej w innych momentach swojego życia. Rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby, przeprowadzka, zmiana szkoły – są to dla młodych ludzi sytuacje trudne i mogą wymagać specjalistycznego wsparcia.
Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa?
Istnieje szereg objawów, które powinny skłonić rodziców do poszukania pomocy psychologicznej dla swojego dziecka. Zalicza się do nich między innymi:
- nagłe pogorszenie wyników w nauce,
- zmiany nastrojów,
- płaczliwość, zamykanie się w sobie, unikanie kontaktów,
- kompleksy, niska samoocena,
- niekontrolowane wybuchy złości, agresja wobec siebie i innych,
- trudności ze skupieniem uwagi,
- zaburzenia odżywiania (nadmierne objadanie się, głodzenie się).
Warto pamiętać, że problemy psychologiczne „nie przejdą same”, a uporanie się z nimi wymaga czasu, cierpliwości i wsparcia – zarówno specjalisty, jak i bliskich dziecku osób.
Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży w Centrum Medycznym Panorama
Kompleksową pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży uzyskać można w naszym Centrum Medycznym Panorama. Oferta poradni psychologicznej obejmuje m.in. diagnostykę i terapię zaburzeń rozwojowych (ADHD, autyzm, zespół Aspergera), pomoc w rozwiązywaniu problemów psychologicznych dzieci związanych z codziennym życiem (rozwód rodziców, śmierć w rodzinie) oraz indywidualne konsultacje psychologiczne. Zachęcamy do kontaktu -> https://cmpanorama.pl/kontakt/.