Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

Dermatologia na co dzień: Jak dbać o skórę latem?

Wielu z Nas lubi zażywać kąpieli słonecznych. Korzystamy z nich przede wszystkim latem, kiedy przebywamy na wakacjach. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, że nasza skóra w styczności ze słońcem, może ulegać różnego rodzaju podrażnieniom – nierzadko bardzo niebezpiecznym. Dbanie o skórę i jej ochrona przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych latem wcale nie musi być trudne. Wystarczy, że będziemy pamiętać o przestrzeganiu kilku, bardzo prostych, zasad.

Przede wszystkim – stosuj kremy z filtrem
O tym, aby na plażę czy w góry zabrać ze sobą krem z filtrem UV, który będzie chronił naszą skórę przed poparzeniem, pamięta prawie każdy. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, że nawet kiedy nie przebywamy na wakacjach, nasza skóra jest narażona na działanie promieni UV. Właśnie z tego względu, latem – niezależnie od tego, czy jesteśmy na plaży, w górach czy w mieście – koniecznie powinniśmy posmarować odkryte miejsca naszego ciała odpowiednim kremem. W ten sposób, nie tylko unikniemy poparzeń słonecznych, ale też zadbamy o bezpieczną i zdrową opaleniznę.
Po drugie – chroń skórę głowy
Nie tylko ramiona, plecy czy nogi są latem narażone na działanie intensywnych promieni słonecznych. Nie możemy także zapominać o skórze głowy. W jaki sposób zabezpieczyć głowę przed intensywnym słońcem? Podstawą jest oczywiście stosowanie różnego rodzaju nakryć głowy. Wychodzenie bez chusty, czapki czy kapelusza w najmocniejsze słońce, jest bardzo niebezpieczne. Intensywne słońce może być bowiem przyczyną udaru słonecznego. Ważne jest zatem to, aby w odpowiedni sposób chronić głowę przed działaniem silnego promieniowania UV.

Pij dużo wody, nie wychodź z domu pomiędzy 12 a 15, jeśli nie musisz

W czasie upałów, bardzo ważne jest zapewnienie naszemu organizmowi odpowiedniego nawodnienia. Jeśli zatem wybieramy się na plażę lub na spacer w góry, zabierzmy ze sobą wodę niegazowaną. Upał, a co za tym idzie – intensywne słońce sprawiają, że nasz organizm się poci, czyli oddaje bardzo duże ilości wody. Nieprawidłowy poziom nawodnienia, może powodować osłabienie organizmu ale też może on być przyczyną wiotczenia skóry i nadmiernego jej wysuszenia. Pamiętajmy także tym, że jeśli rzeczywiście nie musimy wychodzić z domu pomiędzy godziną 12 a 15, to nie wychodźmy. W tych godzinach, słońce jest najmocniejsze, a co za tym idzie – ryzyko poparzeń słonecznych czy udarów, jest znacznie większe, niż np. w godzinach porannych czy późno popołudniowych.

Zauważyłeś niepokojące zmiany na skórze? Skontaktuj się z lekarzem!

Czasami może zdarzyć się tak, że mimo stosowanych przez nas wszelkich środków ostrożności, nie jesteśmy w stanie uchronić się np. przed zmianami nowotworowymi powstałymi w wyniku nadmiernego działania promieni słonecznych. Obserwowanie swojej skóry jest w tym przypadku kluczowe i jeśli tylko pojawią się na niej jakieś niepokojące zmiany (choćby niewielkie), należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. W Centrum Medycznym Panorama, zespół specjalistów z zakresu dermatologii kompleksowo zdiagnozuje oraz wskaże najlepsze metody leczenia powstałych zmian. Nadmierne opalanie może prowadzić np. do powstania czerniaka skóry. W tym przypadku, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i podjęcie leczenia. Szczegółowe informacje o poradni dermatologicznej znajdziecie na naszej stronie -> https://cmpanorama.pl/uslugi/poradnia-dermatologiczna/.
Zapraszamy do naszych specjalistów:
lek. med. Sandry Zyzak – specjalistka dermatologii (również dermatologii dziecięcej)
lek. Dominiki Pyrki – specjalistka dermatologii i wenerologii
lek. med. Magdaleny Olechowskiej – specjalistka dermatologii i wenerologii (również dermatologii dziecięcej).
Im szybciej zareagujemy na niepokojące nas zmiany skórne, tym większa szansa na to, że unikniemy poważnych problemów zdrowotnych!

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

    Skip to content