Starzenie się skóry to naturalny proces, który polega na spowolnieniu odnowy komórek i zmniejszeniu ich biologicznej aktywności. Mimo że nie można tego całkowicie zahamować, istnieją skuteczne sposoby na to, aby spowolnić zmiany zachodzące w naszym organizmie i wyglądzie. Jednym z najbardziej popularnych jest zabieg wykorzystujący osocze bogatopłytkowe, inaczej określany mianem wampirzego liftingu.
Nasza krew pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Głównym zadaniem jest transport tlenu i składników pokarmowych do komórek i transport powrotny produktów końcowych przemiany materii np. dwutlenku węgla czy mocznika. Poza tym krew transportuje hormony i inne substancje pomiędzy komórkami. Ponadto krew zapewnia homeostazę, tzn. utrzymanie równowagi wodnej i elektrolitowej, regulację wartości pH oraz temperatury ciała. Czy nasza krew może ponadto hamować proces starzenia się skóry? Otóż tak, może i czyni to w wyjątkowo skuteczny sposób.
Osocze bogatopłytkowe jest preparatem powstałym na skutek obróbki krwi własnej pacjenta. Krew pobiera się za pomocą specjalnego zestawu zabiegowego, a następnie poddaje odwirowaniu i separacji. Osocze jest główną częścią składową krwi. Wirowanie i separacja pozwala zagęścić osocze tak, aby uzyskać w nim jak najwyższe stężenie płytek krwi. Płytki krwi zawierają ponad 60 substancji czynnych, naturalnych czynników wzrostu, niezbędnych do naprawy tkanek, przebudowy naczyń i regeneracji narządów. Osocze ze względu na swoją biokompatybilność, usprawnia proces regeneracji tkanek oraz produkcji nowych naczyń krwionośnych. Aktywizuje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu oraz poprawia pracę komórek macierzystych.
Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego jest dobrą alternatywą dla tych kobiet, które obawiają się efektu naciągnięcia skóry w przypadku spłycania zmarszczek z użyciem botoksu. Zabieg pozwala na rewitalizację
i ujednolicenie kolorytu skóry, ponadto poprawia jej elastyczność, gęstość oraz napięcie. Zmarszczki są wygładzone,
a tym samym mniej widoczne, w efekcie czego pacjenci mogą cieszyć się młodszym i bardziej promiennym wyglądem. Terapia osoczem bogatopłytkowym umożliwia też przebudowę włókien kolagenowych i poprawę ukrwienia skóry. Zabieg jest bardzo skuteczny, rezultaty są widoczne już po 2 tygodniach po jego przeprowadzeniu i utrzymują się nawet kilkanaście miesięcy.
Terapia osoczem bogatopłytkowym jest polecana osobom chcącym pozbyć się takich problemów jak:
- zmarszczki i nieestetyczne fałdy;
- zmęczona, wysuszona, wiotka i pozbawiona blasku skóra;
- niejednolity odcień cery;
- widoczne blizny, np. potrądzikowe;
- łysienie typu męskiego.
Efekty zabiegu:
- rewitalizacja skóry, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry, poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry;
- przebudowa włókien kolagenowych;
- poprawa ukrwienia skóry;
- wygładzenie zmarszczek i fałd poprzez biostymulację komórek skóry;
- przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej;
- zniwelowanie łysienia skóry.
Przed wykonaniem wstrzykiwań, lekarz medycyny estetycznej musi pobrać od pacjentki niewielką ilość krwi. Następnie musi oddzielić erytrocyty (czerwone krwinki) od osocza zawierającego płytki krwi. Lekarz wykorzystuje wówczas specjalistyczną wirówkę zawierającą odpowiedni jałowy żel – dzięki temu zachodzi rozdział krwinek od osocza zawierającego trombocyty (płytki krwi). Kolejno do osocza zawierającego płytki krwi dodawany jest czynnik aktywujący trombocyty do produkcji cytokin. Są one białkami, które stymulują procesy wzrostowe komórek. Zabieg z użyciem tak przygotowanego osocza bogatopłytkowego będzie przeprowadzany na zasadzie mezoterapii lub wolumetrii. Jeśli chodzi o metodę z zastosowaniem mezoterapii, lekarz medycyny estetycznej lub dermatolog za pomocą iniekcji wprowadzi bezpośrednio do skóry preparatu osocza bogatopłytkowego. Metoda wolumetrii polega z kolei na modelowaniu konturów twarzy, czyli wprowadzeniu preparatu osocza bogatopłytkowego liniowo wzdłuż zmarszczek za pomocą iniekcji.
Całą ofertę Poradni Medycyny Estetycznej znajdziecie tutaj: https://cmpanorama.pl/uslugi/poradnia-medycyny-estetycznej/