Rak prostaty jest drugim co do częstotliwości występowania nowotworem złośliwym u panów w naszym kraju. Liczba zachorowań rośnie co roku o około 2-2,5%, coraz więcej jest też przypadków śmiertelnych, bo bywa on wykrywany za późno, kiedy o skuteczne leczenie jest już trudno. Tymczasem profilaktyka raka prostaty wcale nie należy do bardzo skomplikowanych…
Prostata – nazywana również sterczem lub gruczołem krokowym – to struktura w obrębie układu moczowo-płciowego mężczyzn, która bierze udział w produkcji nasienia. Wraz z wiekiem u wielu panów dochodzi do łagodnego rozrostu prostaty, co objawia się m.in. problemami z oddawaniem moczu, parciami naglącymi czy dysfunkcjami seksualnymi. Niestety, prostata jest również mocno narażona na zmiany nowotworowe – jeszcze niedawno był to trzeci najczęściej występujący nowotwór złośliwy u mężczyzn, obecnie jest już drugi.
Rak prostaty u panów 30-40-letnich występuje bardzo rzadko. Zachorowalność wzrasta wyraźnie po 50. roku życia, ale najwięcej przypadków diagnozuje się u mężczyzn po 65. roku życia. Przyczyny choroby nie zostały jednoznacznie ustalone. Na pewno wpływ na zachorowanie mogą mieć czynniki genetyczne i rodzinne, ale także środowiskowe, w tym nieprawidłowa dieta czy palenie papierosów.
Objawy raka prostaty
Rak prostaty w pierwszych stadiach rozwija się bezobjawowo, a jeżeli już występują pewne symptomy, to są one podobne do łagodnego rozrostu prostaty, obejmując:
- konieczność oddawania moczu w nocy,
- potrzebę częstego oddawania moczu,
- wypływanie moczu wąskim strumieniem,
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
- parcia naglące.
Z czasem może dochodzi do zastoju moczu w pęcherzu, a nawet niewydolności nerek.
Profilaktyka raka prostaty
Profilaktyka raka prostaty, wbrew stereotypowym opiniom, nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna. Każdy mężczyzna po 50. roku życia (pacjenci obciążeni rodzinne – nawet po 40. roku życia) powinien przynajmniej raz w roku zgłosić się do urologa. Lekarz przeprowadzi wywiad i wykona proste badanie per rectum (przez odbyt). Pozwala ono wykryć powiększenie gruczołu krokowego i w razie potrzeby wdrożyć bardziej szczegółową diagnostykę. Obejmować może ona m.in. oznaczenie we krwi stężenia PSA – swoistego antygenu prostaty, USG układu moczowego przez powłoki brzuszne oraz USG przezodbytnicze TRUS. Kluczowa w diagnostyce raka prostaty jest też biopsja, czyli pobranie wycinka ewentualnej zmiany pod kontrolą USG i poddanie jej analizie histopatologicznej.
Leczeniem raka prostaty zajmuje się już onkolog – terapia może obejmować np. prostatektomię, czyli usunięcie prostaty wraz z węzłami chłonnymi, czasami uzupełnianą czasem uzupełniana o radioterapię i/lub hormonoterapię.
Na konsultacje urologiczne oraz badania USG – przez powłoki brzuszne i przez odbyt – zapraszamy do CM Panorama. Szybko wykryty rak prostaty jest uleczalny – nie zapominajmy więc o profilaktyce! Zachęcamy do kontaktu z naszą poradnią urologiczną -> https://cmpanorama.pl/uslugi/poradnia-urologiczna/.