Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

Korony i protezy – jak uzupełnić braki w uzębieniu? część 1

Brak paru zębów, zwłaszcza trzonowych, to dla większości pacjentów w dalszym ciągu nie jest nic niepokojącego. Dopóki tego nie widać – problem nie istnieje, co świadczy o tym, że temat jest nagminnie lekceważony. Tymczasem najczęstsza przyczyna utraty zębów – próchnica – jest zagrożeniem dla całego organizmu. Dlaczego nie powinniśmy tego ignorować, z jakimi konsekwencjami zdrowotnymi wiążą się zaniedbania związane z brakiem chociażby jednego zęba oraz jakie są skuteczne metody ich uzupełnień?

Niewidoczny problem, czyli skutki braku zęba

Braki zębowe są nie tylko problemem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Utrata zęba wskutek choroby próchnicowej lub stanów zapalnych przyzębia ma ogromny wpływ także na poprawną artykulację. Zęby sąsiadujące z luką będą kompensacyjnie starać się ją wypełnić, doprowadzając do zmian osi ustawienia i zaburzając funkcje żucia. Może dojść do zmian w estetyce twarzy – zapadnięcia się policzków, a nawet utraty pozostałych zębów. O tym, co dokładnie się dzieje, kiedy tracimy nawet jeden ząb i dlaczego w ogóle do tego dochodzi, rozmawialiśmy już z naszym lekarzem dentystą po specjalizacji z protetyki stomatologicznej, Adrianną Polewaczyk. Warto przy tej okazji jednak spojrzeć na problem ogólnoustrojowo – lekceważenie zmian próchnicowych oraz zapalenie przyzębia może spowodować, że bakterie powodujące te schorzenia przedostaną się do krwioobiegu, niszcząc z czasem komórki i zaburzając funkcje tkanek. Wskutek takiej migracji mogą doprowadzić do rozwinięcia się chorób ogólnoustrojowych i stanów zapalnych wielu narządów:

  • choroby serca – nieleczona próchnica jest potencjalnym ryzykiem dla mięśnia sercowego (wsierdzia lub osierdzia) i może przyczynić się do jego stanu zapalnego i trwałej wady
  • migreny – przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego spowodowane nawet pojedynczymi brakami zębów, a przede wszystkim trzonowców mogą być przyczyną bólów głowy wskutek zaburzenia pracy tego stawu, co dodatkowo oddziałuje na szczytową część kręgosłupa szyjnego i potęguje dyskomfort
  • zapalenie opon mózgowych – konsekwencją nieleczonych chorób zębów i/lub przyzębia może być zapalenie opon mózgowych
  • stany zapalne zatok – łatwe namnażanie bakterii w chorobie próchnicowej powoduje, że poprzez korzeń zęba bez problemu docierają do sąsiadujących zatok
  • zapalenie stawów – migracja toksyn i enzymów produkowanych przez bakterie uaktywnia układ immunologiczny, produkując przeciwciała, które tak jak bakterie, mogą zacząć atakować zdrowe tkanki, w tym stawy, czego początkiem jest stan zapalny błony maziowej, z czasem jej przerost, aż w końcu dochodzi do uszkodzenia struktur wewnątrz- i okołostawowych oraz do stopniowej utraty ruchu.

Metody uzupełnienia braków zębowych

Zaplanowanie leczenia oraz wybór najodpowiedniejszego rozwiązania protetycznego zależy od warunków i stanu uzębienia pacjenta, stanu kości żuchwy i szczęki oraz możliwości finansowych. Pomimo wielu korzyści, jakie wynikają z zastosowania implantów, które są najskuteczniejszą metodą uzupełnienia ubytków zębowych, wciąż najpopularniejsze są protezy “tradycyjne” stałe i ruchome, korony oraz mosty. Przed ostateczną decyzją terapeutyczną, niezbędne jest dokładne badanie kliniczne oraz badania dodatkowe w tym diagnostyka radiologiczna, co nierzadko weryfikuje przyjęty wstępnie plan leczenia oraz decyzje pacjenta.

Więcej sposobach uzupełniania braków zębowych, czym są korony, kiedy się stosuje mosty, a kiedy najlepszym rozwiązaniem są protezy, napiszemy w kolejnej części artykułu.

Tymczasem przypominamy o bezpłatnych środach u protetyka!
Do końca lutego, od 15.00 do 17.00 trwają bezpłatne konsultacje protetyczne w Centrum Medycznym Panorama!
Szczegóły: https://cmpanorama.pl/bezplatne-srody-u-protetyka/

Zapraszamy do korzystania z usługi!

Szczegółowe informacje i zapisy:
tel.: 22 69 000 40/Kom: 666 810 815
mail: administracja@cmpanorama.pl
adres: ul.Stary Rynek 2, Radzymin

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

    Skip to content