Zaniedbane zęby to nie tylko kwestia nieprzyjemnego leczenia i estetyki. To także przyczyna wielu chorób, których zwykle nie łączymy z próchnicą. Tymczasem rozprzestrzeniające się z jamy ustnej bakterie zwiększają ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy, a także reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).
Próchnica, która jest chorobą wywoływaną przez bakterie, w swoim przebiegu doprowadza do demineralizacji szkliwa, a w konsekwencji do powstania ubytku. Dopóki bakterie bytują w obszarze tkanek zęba oraz przyzębia, stan taki szybko można opanować, zapobiegając dalszej degradacji i rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Jednakże nieleczony sprawia, że bakterie przedostają się do miazgi, skutkując stanem zapalnym, bólem i ryzykiem pojawienia się ropnia. Równie niebezpieczny jest kamień nazębny – bytujące w nim bakterie prowadzą do uszkodzenia twardych struktur zęba i tkanek otaczających ząb, a poprzez mikrokrążenie mają bezpośredni dostęp do krwiobiegu.
Próchnica – problem nie tylko dla zębów
Biorąc pod uwagę, że jama ustna jest początkowym odcinkiem układu oddechowego i pokarmowego, takie ogniska zapalne, jako siedlisko patogennych bakterii są szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Każda zmiana stanu ich zdrowia i spadek odporności to wzrost ryzyka stanów zapalnych okolicznych tkanek, jak np. zatok przynosowych. Z uwagi na to, że bakterie szybko się namnażają, rośnie zatem zagrożenie powikłań – z wdychanym powietrzem dostają się do płuc, a ze śliną do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, a przez naczynia krwionośne do krwioobiegu, stymulując alergie, wywołując bądź zaostrzając przebieg różnych chorób w narządach odległych – mówi lek. dent. Kinga Kozioł-Wójcik z Poradni Stomatologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie. Skutkiem próchnicy może być wiele innych schorzeń, oprócz RZS, stany zapalne w jamie ustnej mogą prowadzić do rozwoju chorób płuc i nerek, a także chorób serca i miażdżycy. Próchnica bowiem ma m. in. wpływ na odkładanie się blaszki miażdżycowej – wyjaśnia specjalista i dodaje – Zmiany w tkankach okołowierzchołkowych mogą skutkować stanem zapalnym kości, który doprowadza do całkowitego usunięcia zęba i konieczności protetycznej odbudowy istniejących braków. W przypadku ostrych zmian, choroba może objąć tkanki miękkie i anatomiczny obszar okolicy głowy oraz szyi. Stąd bardzo łatwo o stan zapalny uszu, oczu czy opon mózgowych.
Jak uniknąć próchnicy?
● ogranicz cukry i spożycie węglowodanów
● dbaj o codzienną higienę i szczotkuj zęby rano oraz wieczorem, przed snem
● raz w roku skorzystaj z profesjonalnego scalingu i piaskowania w celu usunięcia kamienia nazębnego
● unikaj zaniedbań terapeutycznych – regularnie korzystaj z przeglądu stomatologicznego i nie odkładaj leczenia na później
O higienę jamy ustnej szczególnie powinny dbać kobiety w ciąży, ponieważ zęby zaczynają tworzyć się już w życiu płodowym. Dlatego dieta przyszłych mam ma ogromne znaczenie na jakość uzębienia jej potomstwa. Wiedząc, jak bardzo próchnica obniża jakość życia nie tylko naszych dzieci, ale i całej rodziny, w Poradni Stomatologicznej Centrum Medycznego Panorama opieką otoczeni są już najmłodsi pacjenci w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki, co pozwala utrzymać zdrowie jamy ustnej na wiele lat – mówi lek. dent. Kinga Kozioł-Wójcik.