Choć w Polsce żyje około 2% alkoholików, osób uzależnionych od alkoholu jest znacznie więcej, a ich liczba według Ministerstwa Zdrowia może wynieść nawet 12%. I chociaż choroba alkoholowa nie jest możliwa do całkowitego wyleczenia, istnieje realna możliwość zahamowania jej objawów oraz szkód, zarówno zdrowotnych jak i społecznych. Terapia uzależnień jest procesem i w przypadku choroby alkoholowej, która ma wieloczynnikowe podłoże, wymaga równoczesnego wykorzystania kilku metod leczenia, zaczynając od psychoterapii z zastosowaniem m. in. technik behawioralnych na farmakoterapii zmniejszającej spożycie alkoholu kończąc. Wsparciem w tym procesie jest Disulfiram (dawniej Esperal), a jego zastosowanie uzyskało miano terapii awersyjnej. Powszechnie zwany „wszywką”, jest lekiem, który w swoim składzie zawiera substancję czynną – disulfiram i w postaci tabletki przeznaczony jest do podskórnej implantacji.
Disulfiram – mechanizm terapii
Terapia z zastosowaniem „wszywki” poprzez powstrzymanie przed sięgnięciem po butelkę, ma na celu zmianę myślenia osoby uzależnionej o alkoholu. Pełna świadomość wszystkich konsekwencji metody i mechanizmu jej działania może być skuteczną metodą w leczeniu alkoholizmu, wykorzystując obawę przed nieprzyjemną reakcją, jaką w wyniku podania disulfiramu wywołuje spożycie alkoholu (tzw. reakcja disulfiramowa ). Tabletka zaburza jego metabolizm w organizmie, hamując działanie niezbędnego w tym procesie enzymu (dehydrogenazy aldehydowej), czego efektem jest ostre zatrucie wskutek wzrostu poziomu aldehydu octowego. Objawy w postaci m. in. spadku ciśnienia tętniczego, duszności, nudności czy wymiotów mogą trwać kilka godzin, a pogłębiają je schorzenia tj. choroby układu krążenia, wątroby, niewydolność nerek oraz cukrzyca. Skutkiem spożycia alkoholu po wszyciu Disulfiramu może być również zgon, dlatego decyzja o jego zastosowaniu musi być świadoma i poprzedzona szczegółowym wywiadem lekarskim, wyjaśnia lek. med. Agata Dombek, specjalista chirurgii ogólnej.
Jak wygląda zabieg wszycia Disulfiramu?
Preparat stosowany jest wyłącznie za zgodą pacjenta, po wcześniejszym wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań. W Poradni chirurgicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie, implantacja tabletek Disulfiramu wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, w dyskretnej okolicy, jaką najczęściej jest pośladek. W miejscu nacięcia (7-10 mm), po preparacji chirurg umieszcza tabletki, a ich ilość zależy od masy pacjenta – zwykle dawka ta wynosi 1 tabletka na 10 kg. Na ranę zakładane są szwy, które zdejmuje się po upływie około 10 dni w zależności od efektu gojenia. Czas wchłaniania disulfiramu trwa od 8-12 miesięcy, a zabieg po tym czasie można powtórzyć. Jak podkreśla specjalista, z uwagi na to, iż jest to terapia awersyjna, bardzo ważne jest, aby po przeprowadzonej implantacji pacjent podjął równolegle alternatywne metody leczenia choroby alkoholowej.