Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Wzrok pod opieką

Nikt nie ma wątpliwości, że dobry wzrok jest naczelnym warunkiem komfortu w życiu. Niestety, o naszych oczach pamiętamy zwykle wtedy, gdy zmęczone pracą przed komputerem, przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach zaczynają piec, łzawić, stają się wrażliwe i stopniowo tracą ostrość widzenia. Z wiekiem ponadto, wzrok pogarsza się coraz bardziej wskutek schorzeń i chorób oczu, które zaniedbane mogą wiązać się z nieodwracalną ślepotą.

Dlaczego tracimy wzrok?

Jedną z częstszych chorób po 50. r.ż. jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), które objawia się pogorszeniem wzroku- głównie z bliska. Jako centralny element siatkówki, plamka żółta odpowiada za nasze postrzeganie kolorów oraz najdrobniejszych szczegółów, a wraz z upływem lat następuje naturalny spadek ostrości widzenia, szczególnie z bliska. Z czasem dochodzą również kłopoty z rozróżnianiem barw i prawidłowym postrzeganiem kontrastu– mówi lek. med. Aneta Bembenek, specjalista chorób oczu z Poradni okulistycznej Centrum Medycznego Panorama. Schorzenie, zwykle bezobjawowo, rozwija się powoli lecz systematycznie, a czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na AMD jest m. in. palenie papierosów. Powoduje to nie tylko wytwarzanie wolnych rodników, które niszczą komórki siatkówki, ale także przyspiesza rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych, osłabiając krążenie, a wraz z nim transport tlenu, co ma negatywny wpływ na ostrość widzenia i rozwój zwyrodnienia plamki żółtej – tłumaczy specjalista.

Osłabienie zdolności widzenia następuje również wskutek niewłaściwego stylu życia. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV i brak okularów przeciwsłonecznych, nieprawidłowe oświetlenie pomieszczeń i miejsca pracy, wielogodzinne wpatrywanie się w monitor komputera lub TV oraz przebywanie w zbyt suchych i zadymionych wnętrzach, wszystko to powoduje zmączenie i osłabienie oczu. Palenie tytoniu przyspiesza ponadto rozwój zaćmy oraz uszkodzenie nerwu wzrokowego, a podobny wpływ na wzrok ma źle leczona cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.

Jak dbać o oczy?

Wzrok powinien być dla nas priorytetem – podkreśla w rozmowie lek. med. Aneta Bembenek, dlatego podstawą dobrego widzenia jest profilaktyka:

●  noś odpowiednie okulary z filtrem UV lub gogle, jeśli tego wymaga twoja praca
●  dbaj o prawidłowe oświetlenie w pomieszczeniu, które powinno być rozproszone, a nie punktowe
●  zmień ustawienie monitora komputera – jego odległość od oczu nie powinna być mniejsza niż pół metra
●  co kilkadziesiąt minut zrób przerwę i rozluźnij akomodacje, patrząc np. na krajobraz za oknem
●  pij około 2 l wody dziennie
●  korzystaj z kropli nawilżających – jonizacja powietrza zwiększa przyciąganie zanieczyszczeń i staje się przyczyną nadmiernego wysychania oka

Idź do okulisty!

Raz w roku wykonaj kontrolne badania, co szczególnie dotyczy osób z krótkowzrocznością, które bez względu na wiek powinny przeprowadzić badania w kierunku jaskry. W Poradni okulistycznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badania wad refrakcji oraz specjalistyczne poradnictwo to podstawowy zakres wizyty, do której wszystkich namawiamy. Kontroluj oczy i ciesz się zdrowym spojrzeniem!

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content