ul. Stary Rynek 2, 05-250 Radzymin

Czynne pon-pt 07:00-20:00 sob 08:00-12:00
   Telefon/Fax: 22 69 000 40 | Kom: 666 810 815 refundacja nfz

Wizyta u ginekologa – jakie wykonać badania?

 

Podstawowym wskazaniem badania ginekologicznego jest ocena narządu rodnego, jego budowy oraz położenia i wszystkich związanych z tym nieprawidłowości, jak również ich przyczyn. Wszelkie zaburzenia funkcji układu moczowo-płciowego oraz zewnętrzne objawy wskazujące na obecność patologii są pierwszym wskazaniem do wizyty u ginekologa.  Badania pozwalają na rozpoznanie zarówno schorzeń, jak i wad rozwojowych pochwy, macicy czy sromu, zaczynając od zewnętrznych zmian w postaci brodawek płciowych (kłykciny kończyste) i obecności wirusa HPV, przez nadżerkę, aż po mięśniaki, torbiele, zrosty czy malformacje macicy. Kolejnym wskazaniem do wykonania badań ginekologicznych jest profilaktyka, którą każda kobieta powinna wykonać raz w roku, nawet w przypadku pełnego zdrowia.

Kobiecość pod kontrolą – profilaktyczne badania ginekologiczne

Badania ginekologiczne, jako badania lekarskie, obejmują szczegółowy wywiad oraz ocenę ewentualnych objawów, z jakimi zgłasza się pacjentka. Kolejnym etapem wizyty jest badanie przedmiotowe wewnętrzne, zwane per vaginam, czyli badaniem przez pochwę lub per rectum – przez odbytnicę, jakie wykonuje się u młodych dziewcząt przed rozpoczęciem współżycia. W Centrum Medycznym Panorama podstawowy zakres profilaktyki ginekologicznej obejmuje:

 • Cytologię (rozmaz) – bezbolesne badanie, które polega na pobraniu komórek nabłonkowych z szyjki macicy specjalnym pędzelkiem na szkiełko (cytologia szkiełkowa) i ocenie mikroskopowej. Celem badania jest rozpoznanie stanów przednowotworowych lub raka inwazyjnego szyjki macicy. U kobiet miesiączkujących cytologię najlepiej wykonać zaraz po zakończeniu krwawienia i nie rzadziej niż raz na dwa lata w przypadku prawidłowych wyników.
 • USG ginekologiczne dopochwowe (transwaginalne) – nieinwazyjne badanie struktur wewnętrznych narządu rodnego (macicy, jajników) z dokładnym pomiarem oraz diagnostyką zmian tj. mięśniaki, polipy, endometrium czy w okresie ciąży nieprawidłowości genetycznych u płodu. Badanie powinno wykonywać się raz w roku, w pierwszych dniach po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.
 • USG piersi – diagnostyka wykonywana nie rzadziej niż raz w roku w celu wczesnego wykrywania raka piersi.
 • Badania laboratoryjne – bezbolesne badania wykonuje się po założeniu wziernika do pochwy w celu pobrania wymazu specjalnym jałowym wacikiem. Procedury obejmują posiew z kanału szyjki macicy oraz posiew z pochwy i są niezbędne w ocenie zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.
 • Badanie poziomu markerów nowotworowych – w uzasadnionym przypadku ginekolog zleca wykonanie badań przesiewowych, które umożliwiają wczesną diagnostykę raka.

Zadbana bo zdrowa!

Konsultacja ginekologiczna z uwagi na szereg schorzeń intymnych, jakie dotykają kobiet w różnym wieku, powinna odbywać się przynajmniej raz w roku, co zapewnia regularność wykonywanych badań, a wśród nich najważniejszego pod względem profilaktyki nowotworowej – cytologii. Choć listopad z uwagi na fakt, iż jest miesiącem walki z rakiem prostaty należy do panów, o paniach nie zapominamy. Po promocyjnej akcji profilaktyki nowotworów piersi, serdecznie zapraszamy Was na kontynuację diagnostyki ginekologicznej do naszej poradni, gdzie równolegle oferujemy konsultację ginekologiczną i wykonanie cytologii z 20% rabatem wszystkim, które przystąpią do Programu lojalnościowego “Nasza Panorama”.

Nie odkładajcie tej wizyty – zabierzcie swojego partnera na badania urologiczne i wspólnie zadbajcie o swoje zdrowie intymne oraz wzajemną satysfakcję. Akcja cały czas trwa!

UE UE
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Centrum Medyczne Panorama sp. z o.o. w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

  Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

   Skip to content