Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Uwaga – alergie! Problematyczna brzoza

Czas pylenia drzew rozpoczyna się już w styczniu, a najbardziej niebezpieczne w tym czasie dla alergików są pyłki olchy i leszczyny. W marcu dołączy brzoza, topola i dąb, które najintensywniej pylić będą w kwietniu. Około połowy maja po drzewach zagrożeniem dla alergików zaczną być pyłki traw, a następnie chwastów, których wysokie stężenie w powietrzu utrzyma się do września. Sezon jest więc bardzo długi.
Od marca do maja największe zagrożenie dla osób uczulonych stanowią pyłki brzozy (jeden z najsilniejszych i najczęstszych alergenów wziewnych w Polsce), które mogą być przyczyną okresowego alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek czy astmy – mówi dr n. med. Justyna Kościuch, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii z Poradni alergologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie. Jak wyjaśnia, kliniczne objawy uczulenia na pyłki brzozy mogą pojawić się nagle, bez objawów wstępnych, co ma związek z równie gwałtownym rozpoczęciem pylenia i wysokim stężeniem pyłku brzozy. W dniach, w których stężenie to wzrasta (a szczególnie podczas słonecznej i wietrznej pogody), u osób uczulonych, oprócz kataru i zaburzeń drożności nosa, łzawienia, podrażnionych błon śluzowych i kichania, może pojawić się napadowy kaszel, duszność i uczucie ściskania w klatce piersiowej.

Pyłki brzozy – alergia krzyżowa

Niestety, poza objawami ze strony dróg oddechowych w przebiegu alergii na pyłki drzew, traw i chwastów, u części uczulonych osób może dochodzić do reakcji alergicznych po spożyciu niektórych owoców lub warzyw, a także przypraw. Jest to związane z tzw. alergią krzyżową, czego przykładem może być tzw. zespół brzoza-jabłko. Osoba uczulona na alergeny pyłku brzozy, reaguje na nie w sposób typowy objawami alergicznego nieżytu nosa i spojówek, a po zjedzeniu jabłka odczuwa mrowienie, świąd i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej, języka, a czasami gardła i krtani. Jak wyjaśnia specjalista, są to objawy zespołu alergii jamy ustnej (OAS – oral allergy syndrome), który najczęściej dotyczy osób z alergią wziewną na pyłki brzozy.

Z danych badania ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) wynika, że blisko 50% Polaków ma dodatni wynik punktowych testów skórnych z alergenem brzozy, a około 80% z nich doświadcza alergii krzyżowych z pokarmami. Chorzy nie tolerują wówczas wielu surowych owoców i warzyw (są to m.in. jabłko, gruszka, morela, wiśnia, czereśnia, kiwi, brzoskwinia, mango, seler, marchew, mak i pieprz). Jednocześnie mogą doświadczać różnych objawów, tj. pokrzywka kontaktowa, obrzęk i świąd warg lub języka, z możliwością wystąpienia duszności w przebiegu zagrażającego życiu obrzęku gardła i krtani.
Inne alergeny wywołujące reakcje krzyżowe można prześledzić w tabeli poniżej.

Tabela alergenów krzyżowych

ALERGENY ALERGENY REAGUJĄCE KRZYŻOWO
Brzoza Leszczyna, olcha, dąb, grab, buk, jabłko, gruszka, morela, wiśnia, czereśnia,kiwi, brzoskwinia, mango,seler, marchew, mak, pieprz/td>
Leszczyna brzoza, olcha, dąb, grab, buk, orzech laskowy
Trawy melon, arbuz, pomidor,mąka (żyto, pszenica)
Bylica seler, marchew, przyprawy
Roztocze kurzu domowego skorupiaki (krewetki, kraby, ostrygi, ślimaki)
Kot mięso wieprzowe

Wiosna i lato – trudny czas dla alergika

Zaczął się trudny czas dla alergików z uwagi na sezon pylenia drzew, przede wszystkim brzozy oraz nadchodzący sezon pylenia traw. Dlatego zapraszamy do Poradni alergologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie, gdzie wykonujemy pełną diagnostykę alergologiczną (testy skórne z alergenami wziewnymi i pokarmowymi, swoiste IgE w surowicy), dzięki czemu pomożemy Ci nie tylko określić alergen, który wywołuje uciążliwe objawy, ale także ujawnić ewentualne alergie krzyżowe i sprawdzić, na co jeszcze powinieneś uważać. Jeśli już wiesz na co jesteś uczulony, tym bardziej skorzystaj z porady specjalisty zanim ujawnią się wszystkie objawy alergii sezonowej – dowiedz się, jak im zapobiec.

W naszej poradni, Pacjenci mają ponadto możliwość skorzystania z wysokospecjalistycznej terapii, jaką jest immunoterapia swoista – jedyna metoda zwalczająca chorobę alergiczną, a nie tylko jej objawy. W związku z tym już dziś zapraszamy do specjalisty, który udzieli wszystkich informacji na ten temat i zaproponuje najdogodniejszą formę leczenia.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content