Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

O zdrowie narządów płciowych powinny dbać wszystkie kobiety, bez względu na wiek. W Centrum Medycznym Panorama zapewniamy naszym Pacjentkom szeroki zakres usług dotyczących zdrowia intymnego – zarówno w kontekście prowadzenia ciąży, jak i jej zapobiegania, terapii niepłodności, diagnostyki i leczenia chorób układu rozrodczego, a także leczenia dolegliwości okresu menopauzy.

W Centrum Medycznym Panorama szczególny nacisk kładziemy na zapobieganie nowotworom szyjki macicy, jajników oraz piersi. Oferujemy pełen zakres badań profilaktycznych, takich jak USG narządów rodnych, USG piersi czy cytologia, a także szczepienia przeciw wirusom HPV (brodawczaka ludzkiego).

Naszym Pacjentkom zapewniamy wysoką jakość świadczonych usług przez Lekarzy Ginekologów praktykujących na co dzień w szpitalach klinicznych. Gwarantujemy bezpieczeństwo, miłą i życzliwą atmosferę, a także poszanowanie ich godności oraz intymności.

W naszej ofercie znaleźć można:

  • leczenie zachowawcze chorób kobiecych (stany zapalne, zaburzenia miesiączkowania),
  • procedury kwalifikacji do leczenia operacyjnego (operacje brzuszne, laparoskopowe, histeroskopowe, pochwowe w nietrzymaniu moczu),
  • porady antykoncepcyjne (metody naturalne i hormonalne, wkładki wewnątrzmaciczne),
  • badania profilaktyczne (wymazy cytologiczne, bakteriologia, badanie piersi),
  • leczenie nadżerek metodą wymrażania (kriochirurgii),
  • profilaktykę raka szyjki macicy (szczepienia)
  • terapię dolegliwości okresu menopauzy,
  • prowadzenie ciąży fizjologicznej i powikłanej,
  • diagnostykę USG (USG ginekologiczno-położnicze, USG piersi),
  • pełną diagnostykę laboratoryjną.

Cytologia – zwana również wymazem z szyjki macicy – to podstawowe badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy, ale wykonuje się również w celach kontrolnych (np. oceny skuteczności leczenia nadżerki czy działania leków hormonalnych), diagnostycznych (np. stanu błon śluzowych pochwy), a także u kobiet w ciąży.

Cytologia jest badaniem szybkim, krótkotrwałym i nieinwazyjnym. W jego trakcie pacjentka przyjmuje pozycję jak do tradycyjnego badania ginekologicznego, a lekarz wkłada do jej pochwy wziernik. Następnie przy pomocy specjalnej szczoteczki o elastycznych włóknach pobiera próbkę wydzieliny zawierającej komórki pochodzące z nabłonka szyjki macicy. Próbki nanoszone są na szkiełka laboratoryjne, utrwalane odczynnikami i trafiają do laboratorium. Tam specjaliści przy pomocy mikroskopów oceniają m.in. wielkość, kształt i budowę komórek, dzięki czemu są w stanie wykryć ich ewentualne nieprawidłowości.

Na cytologię po raz pierwszy należy zgłosić się po rozpoczęciu współżycia płciowego, a najpóźniej – między 20. a 25. rokiem życia. Badanie warto powtarzać co 12-24 miesiące.

USG piersi to zupełnie bezbolesne oraz mało inwazyjne badanie, wykorzystujące technologię ultradźwięków, które odbijają się od tkanek i – przetwarzane przez ultrasonograf – są widoczne na monitorze w postaci obrazów. Dzięki temu lekarz może dostrzec wszelkie nieprawidłowości w budowie piersi, obecność guzków, torbieli, włókniaków itp.

USG piersi to jedno z najważniejszych badań w profilaktyce i diagnostyce raka piersi. Należy się na nie zgłosić w przypadku zaobserwowania u siebie objawów w postaci bólu piersi, wyczuwalnych przez dotyk zgrubień czy wycieku z brodawki sutkowej. USG piersi wykonuje się również kontrolnie przy wcześniej rozpoznanych zmianach łagodnych, powinny o nim pamiętać także panie obciążone rodzinnie nowotworami piersi.

USG ginekologiczno-położnicze wykonywane jest przy pomocy cienkiej sondy, wprowadzanej do dróg rodnych kobiety. Pozwala ono dokładnie ocenić budowę oraz stan zdrowia żeńskich narządów płciowych i wykryć ewentualne nieprawidłowości czy obecność guzków, torbieli lub mięśniaków. USG ginekologiczno-położnicze standardowo wykonuje się u kobiet we wczesnym etapie ciąży, a także pacjentek, u których podejrzewa się wady rozwojowe narządów płciowych, nowotwory oraz inne zmiany chorobowe w obrębie dróg rodnych.

Przed wykonaniem USG ginekologiczno-położniczego pacjentka powinna opróżnić pęcherz (z wyjątkiem badania przez powłoki brzuszne, przed którym należy wypić 1,5 l wody), poza tym nie są potrzebne żadne szczególne przygotowania. USG można przeprowadzić w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego – zarówno w trakcie owulacji, jak i krwawienia. Badanie trwa około 15-20 minut i jest bezbolesne.

Wkładka domaciczna – zwana inaczej spiralą – to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych, zalecana kobietom, które posiadają już dzieci. Czas jej działania wynosi od 2 do 5 lat. Wkładki domaciczne wykonywane są ze specjalnego tworzywa z dodatkiem srebra lub miedzi, dzięki czemu znacznie zmniejszają ruchliwość plemników, które nie są w stanie dotrzeć do jajowodu i zapłodnić komórki jajowej. Spirale hormonalne z kolei stopniowo uwalniają progesteron, który działa na błonę śluzową macicy i zagęszcza śluz, przez co staje się on nieprzenikalny dla plemników.

Przed założeniem wkładki domacicznej należy wykluczyć wszelkie możliwe przeciwwskazania (np. nadżerka, częste infekcje dróg rodnych, endometrioza, leczenie immunosupresyjne), u pacjentki przeprowadza się też USG ginekologiczne. Procedurę tę najlepiej przeprowadzić w ostatnim dniu miesiączki, kiedy wejście do pochwy jest w naturalny sposób rozszerzone, a układ płciowy ma najwyższy poziom odporności na infekcje. Wkładka jest elastyczna, więc można łatwo umieścić ją w jamie macicy przy pomocy specjalnego aplikatora.

Nadżerki to z reguły niewielkie ranki o nierównej, brodawkowatej powierzchni, powstające w błonie śluzowej szyjki macicy od strony pochwy. To dość powszechny problem, który może dotyczyć nawet 30% kobiet. Zazwyczaj jest efektem nieleczonych stanów zapalnych pochwy, urazów mechanicznych w trakcie współżycia, licznych porodów czy poronień. Większość nadżerek nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, ale mimo to nie wolno ich lekceważyć. Nieleczone mogą bowiem ulec zezłośliwieniu.

Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania nadżerek jest kriochirurgia, czyli zabieg polegający na poddaniu zmiany działaniu bardzo niskiej temperatury (mówiąc wprost – wymrożeniu). Niska temperatura niszczy tylko i wyłącznie chorą tkankę, która następnie w naturalny sposób obumiera i jest samoistnie usuwana z organizmu. Zabiegowi nie towarzyszy ból ani krwawienie, a najlepiej wykonywać go tuż po miesiączce. Czas potrzebny na całkowite wygojenie wynosi około 14 dni, podczas których trzeba szczególnie dbać o higienę intymną i powstrzymać się od współżycia. W tym okresie możliwe jest występowanie upławów lub lekkiego plamienia.

Kłykciny kończyste to pojawiające się w okolicach narządów płciowych brodawkowate wykwity, które najczęściej są efektem zakażenia wirusem HPV, przenoszącego się przede wszystkim przez współżycie seksualne z osobą zarażoną. Niekiedy kłykciny kończyste występują w dużych ilościach, łącząc się ze sobą i przyjmując postać skupisk. Mają tendencję do utrzymywania się, zanikania i powracania przez lata.

Bardzo skutecznym, szybkim i mało inwazyjnym sposobem leczenia kłykcin kończystych jest kriochirurgia, czyli ich wymrażanie. Procedurę, trwającą – w zależności od rozległości zmian – od 10 do 90 sekund powtarza się co 7-14 dni, aż do momentu całkowitego usunięcia kłykcin. Co ważne, niska temperatura kierowana jest precyzyjnie w miejsce zmienione chorobą, bez uszkodzeń okolicznych tkanek.

Kardiotokografia – czyli KTG – to podstawowe badanie położnicze, dzięki któremu można ocenić stan płodu w ostatnich tygodniach ciąży i podczas porodu. Pozwala ono na monitorowanie pracy serca płodu oraz czynności skurczowej mięśnia macicy. Wykonuje się je również w przypadku, gdy ciężarna nie odczuwa ruchów płodu, gdy doszło do urazu brzucha lub krwawienia z dróg rodnych.

W trakcie KTG lekarz umieszcza na brzuchu kobiety dwa pasy z czujnikami – pierwszy mierzy bicie serca dziecka, a drugi rejestruje skurcze macicy matki. Wyniki są od razu widoczne na monitorze. Z reguły badanie trwa około 30 minut, w trakcie których kobieta najczęściej leży na lewym boku. Jeśli wyniki są niepokojące, KTG może być przeprowadzane nawet przez godzinę.

Nasi specjaliści w zakresie ginekologii:

dr Micek

lek. med. Martyna Micek

Specjalista położnictwa i ginekologii, USG ginekologiczne

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Universita degli Studi di Milano (Facolta Medicina) oraz Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej na kierunku medycyna estetyczna, gdzie z wyróżnieniem obroniła pracę dyplomową z zakresu ginekologii estetycznej i rekonstrukcyjnej.

Od 2016 roku pracuje w Oddziale Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Praskim pw. Przemienienia Pańskiego. W 2021 roku zdała Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z Położnictwa i Ginekologii. Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy oraz uczestniczy w szkoleniach, kursach, pogłębia  specjalistyczną wiedzę w oparciu o najnowsze doniesienia ze świata medycyny.

Jest certyfikowanym ultrasonografistą IOTA, który umożliwia profesjonalne wykonanie badania USG jajników i narządu rodnego kobiety. Zawodowo zainteresowana ginekologią operacyjną i onkologiczną z zastosowaniem metod małoinwazyjnych (laparoskopia, histeroskopia). Szczególną uwagę poświęca prowadzeniu ciąży – dbanie o dobrostan ciąży, nadzór medyczny oraz profesjonalne, wielostronne poradnictwo postrzega jako misję lekarza ginekologa-położnika.

Zajmuje się ciążami fizjologicznymi, jak i powikłanymi.
Poszerza nieustannie swoje umiejętności w zakresie diagnostyki prenatalnej i patologii ciąży. Zajmuje się także diagnostyką, leczeniem chorób szyjki macicy oraz skriningiem HPV-zależnym. Jest certyfikowanym kolposkopistą PTKiPSM (nr KLP/249/3). Szczególnym i niespotykanym obszarem zainteresowań zawodowych jest także leczenie waginizmu (pochwicy), gdzie stosuje multidyscyplinarne i nowoczesne podejście.

„Moim priorytetem jest holistyczna i kompleksowa opieka nad kobietą w każdym wieku – od dziewcząt w okresie pokwitania, przez dorosłe kobiety, do pań w wieku okołomenopauzalnym, jak i w senium. Szczególną, niezwykle dla mnie ważną grupą są kobiety ciężarne, gdzie biorę podwójną odpowiedzialność – za dobro dziecka i matki. Cenię sobie dobry kontakt z pacjentką i wierzę w szczególną relację, jaką z Nią tworzę – opartą na zaufaniu oraz poczuciu bezpieczeństwa.”

lek.med.-Warwara-Ganuszewicz

lek. med. Warwara Ganuszewicz

Specjalista położnictwa i ginekologii, USG ginekologiczne

Wykształcenie: Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Doświadczenie: Klinika Ginekologii i Położnictwa SPSK im.prof. W. Orłowskiego- CMKP. ul. Czerniakowska 231 Warszawa- starszy asystent.

Specjalizacja: Położnictwo i Ginekologia

Języki obce: rosyjski (biegle)

Od wielu lat pracuje w Oddziale Klinicznym III stopnia retencyjności na co dzień zajmuje się pacjentkami z chorobami ginekologicznymi oraz pacjentkami w ciążach powikłanych.

Zakres usług:

  • diagnostyką i leczeniem zaburzeń statyki narządu rodnego,
  • profilaktyką i leczeniem nowotworów narządu rodnego.
  • antykoncepcja w tym doraźną i długoterminową (np. wkładki domaciczne)

Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas prowadzenia Poradni Patologii Ciąży z największą rzetelnością i zaangażowaniem zajmuje się:

  • prowadzeniem ciąż powikłanych:
    • cukrzycą,
    • nadciśnieniem,
    • padaczką ,
    • niewydolnością szyjki macicy,
    • chorobami przewlekłymi matk S
  • szczególnym zainteresowaniem obejmuje pacjentki z zaburzeniami endokrynologicznymi takimi jak: niedoczynność tarczycy. PCOS, hiperinsulinemia.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu położniczemu w sposób profesjonalny jestem w stanie zachęcić pacjentki do prób porodu naturalnego, a w razie przeciwwskazań oferuje pomoc przy operacyjnym zakończeniu ciąży.

Umów się na wizytę

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content