ul. Stary Rynek 2, 05-250 Radzymin

Czynne pon-pt 07:00-20:00 sob 08:00-12:00
   Telefon/Fax: 22 69 000 40 | Kom: 666 810 815 refundacja nfz

Spirometria – proste badanie, które pokazuje, co dzieje się z naszymi płucami

Palisz papierosy? Męczy cię kaszel? Masz duszność lub świszczący oddech? Wykonaj spirometrię! Po 40. r. ż. badanie należy przeprowadzać raz w roku w przypadku osób uzależnionych od nikotyny. Wyjaśniamy, czym jest spirometria i na czym polega czynnościowe badanie płuc.

Spirometria (badanie spirometryczne, z łac. “pomiar oddychania”) to najlepsza metoda, która pozwala na obiektywną ocenę objętości płuc i ryzyka chorób obturacyjnych na podstawie objętości powietrza wydychanego i wdychanego do płuc. W ramach kompleksowej opieki medycznej, profilaktyki chorób układu oddechowego i porad antynikotynowych, palaczom oraz pacjentom z chorobami układu oddechowego, a także osobom z objawami ze strony układu oddechowego oferujemy spirometrię w zakresie usług Poradni Pulmonologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie.

Spirometria – na czym polega badanie?

Badanie wykonywane jest przy użyciu spirometru, którym w praktyce jest niewielka rurka podłączona do komputera. Diagnostyka polega na oddychaniu przez jednorazowy ustnik przy zaciśniętych skrzydełkach nosa w określonym rytmie. Najpierw pacjent robi to powoli, a następnie wykonuje głęboki, maksymalny wdech i wydech. Wbrew pozorom, ta prosta czynność potrafi czasem nastręczyć trudności, zwłaszcza kontynuowanie wydechu pomimo wrażenia, że nie ma już w ogóle powietrza w płucach aż do momentu, w którym lekarz lub technik dają znak końca wydechu. W trakcie badania potrzebne jest powtórzenie tego manewru co najmniej 3 razy. Dlatego wymaga ono współpracy ze strony pacjenta. Badanie jest bezbolesne, całkowicie bezpieczne i zwykle powtarza się je 3-5 razy pod rząd – wyznacznikiem prawidłowo wykonanej spirometrii jest uzyskanie podobnych wyników, które ocenia lekarz.

Spirometria w diagnostyce chorób płuc

Poprawne wykonanie spirometrii nie jest proste i wymaga zaangażowania pacjenta, ale warto się postarać. Dzięki badaniu możliwa jest ocena objętości naszych płuc oraz zaburzeń przepływu powietrza o charakterze obturacji – zarówno górnych jak i dolnych dróg oddechowych, na jej podstawie można również podejrzewać choroby przebiegające ze zmniejszeniem pojemności życiowej płuc (np. włóknienie płuc). W powiązaniu z objawami klinicznymi na podstawie wyniku badania lekarz może rozpoznać astmę lub POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), która w 90% przypadków dotyczy palaczy. Jeśli w pierwszym badaniu okaże się, że występują zaburzenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe, konieczne będzie wykonanie badania ponownie, po podaniu leku rozszerzającego oskrzela, w celu oceny odwracalności zmian w oskrzelach. Tylko w ten sposób można udowodnić utrwaloną obturację oskrzeli, która jest podstawą do rozpoznania POChP. Spirometria stanowi również podstawowe badanie kwalifikacji do operacji raka płuc, a często też do innych zabiegów operacyjnych przebiegających w znieczuleniu ogólnym i wymagających intubacji.

Przed badaniem – pamiętaj:

  • jeśli jesteś palaczem, nie pal co najmniej 4 godziny,
  • nie spożywaj alkoholu, kawy czy herbaty oraz obfitych posiłków,
  • nie uprawiaj intensywnego sportu lub zrezygnuj z większego wysiłku fizycznego na co najmniej godzinę przed spirometrią,
  • nie ubieraj krępującej odzieży,
  • nie przyjmuj leków wziewnych, chyba, że Twój lekarz zaleci inaczej.
UE UE
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Centrum Medyczne Panorama sp. z o.o. w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

  Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...

   Skip to content