PORADNIA MEDYCYNY SPORTOWEJ
Planujesz rozpocząć aktywność fizyczną? Regularnie uprawiasz sport? Twoje dziecko rozpoczyna treningi np. z tańca, judo, pływania? A może już bierze udział w treningach i nie masz pewności czy jest to dla niego bezpieczne?
Skorzystaj z konsultacji specjalisty i sprawdź czy Twój organizm jest odpowiednio przygotowany do uprawiania wybranej dyscypliny sportowej.
Orzeczenia wydaje lekarz medycyny sportowej dla dzieci i młodzieży do ukończenia 21 roku życia oraz dla zawodników sportowych do 23 roku życia.
Zakres badań wykonywanych przez lekarza sportowego, badań dodatkowych oraz konsultacji specjalistycznych jest uzależniony od rodzaju uprawnionej dyscypliny sportu, rodzaju badania (wstępne, okresowe, kontrolne) oraz od stanu zdrowia zawodnika. Badania lekarskie do których wykonania młodzi sportowcy są zobowiązani, określone zostały w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 22.12.2014r. (Dz. U. 2004, nr 282, poz. 2815).
Wstępne badania lekarskie obejmują :
- pomiary antropometryczne
- badanie elektrokardiograficzne (EKG spoczynkowe)
- badania ogólne moczu, OB., morfologię z rozmazem, poziom glukozy
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2016 roku, w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresie wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania orzeczenia lekarskiego, lekarz medycyny sportowej może wypisać orzeczenie do licencji sportowej, wymagane m. in. od uczestników zawodów sportowych.
Lekarz medycyny sportowej podczas konsultacji:
- Ocenia pracę układu ruchu, układu oddechowego oraz układu sercowo-naczyniowego.
- Wyklucza przeciwwskazania do uprawiania danej dyscypliny sportowej, poprzez zlecenie wykonania odpowiednich badań diagnostycznych.
- Kwalifikuje do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych.
- Wydaje orzeczenie o możliwości uprawiania danej dyscypliny sportowej.

Nasi specjaliści medycyny sportowej:

lek. med. Dariusz Rusek
Specjalista chirurgii ogólnej i medycyny sportowej