Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Położna POZ – w czym może pomóc?

Położna-POZ-–-w-czym-może-pomóc

Położna POZ – zwana również położną środowiskową – otacza opieką kobiety na każdym etapie ich życia, ze szczególnym uwzględnieniem okresu ciąży, porodu i połogu. Opiekuje się również noworodkami do 2. miesiąca życia. Sprawdź, jakich konkretnie świadczeń udziela!

Zapisując się do przychodni posiadającej z NFZ-em umowę na świadczenie usług podstawowej opieki zdrowotnej, wypełnia się deklarację wyboru lekarza POZ, pielęgniarki POZ, a także – w przypadku kobiet – położnej POZ. Warto przy tym pamiętać, że lekarza, pielęgniarkę i położną POZ można zmienić w dowolnej chwili – dwa razy w roku zmiana ta jest bezpłatna. Dodatkowo, wybór położnej POZ nie musi opierać się na rejonizacji (można wybrać swoją położną nawet w przychodni znajdującej się w innym mieście), a lekarz, pielęgniarka i położna POZ nie muszą pracować w jednej przychodni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć lekarza POZ gdzie indziej, a położną POZ – gdzie indziej.

W czym pomoże położna POZ?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, świadczenia realizowane przez położną POZ obejmują wizyty w warunkach ambulatoryjnych (w przypadkach uzasadnionych – w domu pacjentki), wizytę patronażową oraz profilaktyczną. Są one realizowane od poniedziałku do piątku między 8:00 a 18:00 (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) zgodnie z harmonogramem pracy świadczeniodawcy.

Położna POZ opiekuje się kobietą na każdym etapie jej życia, choć szczególne znacznie ma opieka w okresie ciąży, porodu i połogu, w tym edukacja przedporodowa kobiety. Od 21. tygodnia ciąży aż do porodu położna POZ odbywa u ciężarnej:

  • jedną wizytę w tygodniu od 21. do 31. tygodnia ciąży (do 10 wizyt),
  • dwie wizyty w tygodniu od 32. tygodnia ciąży do porodu (do 16 wizyt).

Do 42. dnia po porodzie położna POZ opiekuje się świeżo upieczoną mamą, a do ukończenia 2. miesiąca życia – również noworodkiem. NFZ finansuje do 6 wizyt patronażowych u jednego dziecka. W ich trakcie położna ocenia rozwój malucha, kontroluje sposób ewentualnego karmienia piersią, a także edukuję kobietę m.in. w zakresie pielęgnacji noworodka, szczepień ochronnych, badań profilaktycznych, opieki medycznej itp. Pierwsza wizyta (patronażowa) położnej w domu kobiety, która właśnie urodziła, musi się odbyć w ciągu 48. godzin po wypisaniu matki i noworodka ze szpitala.

Zachęcamy do składania deklaracji wyboru położnej POZ w naszym CM Panorama – zapewniamy opiekę doświadczonych położnych, dla których opieka nad kobietami i noworodkami to nie tylko praca, ale i życiowa misja! Deklaracje znaleźć można na stronie -> https://cmpanorama.pl/nfz/deklaracja-kobieta/.

 

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content