Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Męskość pod kontrolą – diagnostyka prostaty

Na diagnostykę prostaty powinien zdecydować się każdy mężczyzna po ukończeniu 50. roku życia, jaki stwierdzi problemy z oddawaniem moczu. Niestety zbyt wielu mężczyzn traktuje te objawy jako „wstydliwe” i zwykle ma problem z przełamaniem psychologicznej bariery, aby zgłosić się na badanie lekarskie. Nie musi tak być, jeśli panowie za priorytet wezmą swoje zdrowie oraz świadomość, że dla urologa płeć nie ma znaczenia.

Prostata na co dzień

Prostata (stercz bądź gruczoł krokowy) to u dorosłego mężczyzny narząd wielkości kasztana zlokalizowany poniżej pęcherza moczowego, gdzie otacza przebiegającą przez niego cewkę moczową. Rolą narządu jest produkcja wielu ważnych substancji wchodzących w skład nasienia, m. in. białka PSA (swoisty antygen sterczowy), którego odpowiednie stężenie we krwi ułatwia wykrycie wczesnego raka prostaty. Prostata odgrywa także ważną rolę w procesie zamykania i otwierania cewki moczowej.

Stopniowy wzrost gruczołu, jaki obserwuje się w związku z procesami starzenia u mężczyzn między 45. a 55. rokiem życia, kiedy to gruczoł może osiągnąć wielkość mandarynki, jest efektem wielu czynników, m. in. zaburzeń równowagi hormonalnej między androgenami a estrogenami oraz spadku produkcji testosteronu. Powiększający się gruczoł krokowy zaczyna uciskać cewkę moczową, stając się przyczyną problemów z oddawaniem moczu (częstomocz, trudności w rozpoczęciu mikcji) oraz poczucia niepełnego opróżnienia pęcherza. W najbardziej zaawansowanej fazie przerostu może dojść do całkowitego zamknięcia jej światła, powodując zatrzymanie mikcji, zaleganie moczu, a w konsekwencji niewydolność nerek czy niedokrwistość.

Łagodny przerost stercza – rozpoznanie

Trzeba zaznaczyć, że łagodny rozrost stercza jest jednym z najczęstszych schorzeń urologicznych nie będących nowotworem. Rozpoznanie polega na wywiadzie lekarskim i analizie zgłaszanych przez pacjenta objawów. W Centrum Medycznym Panorama, w ramach wizyty, urolog wykona ponadto:

  • badanie przedmiotowe – badanie palcem przez odbyt (tzw. badanie per rectum),
  • USG przezodbytniczne stercza –TRUS w celu zdiagnozowania zmian w gruczole krokowym oraz ewentualnej punkcji w przypadku histopatologicznych cech rozrostu stercza,
  • badanie moczu w celu rozpoznania stanu zapalnego stercza lub krwiomoczu,
  • badanie poziomu stężenia PSA we krwi na obecność nowotworu gruczołu krokowego,
  • ocenę wskaźników wydolności nerek (poziom kreatyniny, stężenie mocznika).

Badanie, które masz zrobić jutro, zrób dziś!

Biorąc pod uwagę statystyki i częstotliwość występowania zmian gruczołu krokowego, który zwiększa się wraz z wiekiem, zaczynając od 40. roku życia i dotyczy blisko 90% mężczyzn po 80. roku życia, należy pamiętać, że w tym samym czasie co łagodny przerost prostaty pojawia się jedno z najgroźniejszych schorzeń wśród mężczyzn – rak stercza. Regularne wizyty u urologa oraz profilaktyczne badania dają więc szansę na wczesne wykrycie zmian i skuteczne podjęcie terapii obu schorzeń.

W związku z tym, że trwa listopad, który jest miesiącem walki z rakiem prostaty, w naszym Centrum Medycznym w Radzyminie oferujemy panom, którzy przystąpili do programu lojalnościowego “Nasza Panorama”,  20% rabat na konsultacje urologiczne i badania PSA.

Zapraszamy!

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content