Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Korony i protezy – jak uzupełnić braki w uzębieniu? część 2

Protetyczna odbudowa utraconych bądź zniszczonych zębów w celu przywrócenia pierwotnych warunków zgryzowych i prawidłowej funkcji aparatu żucia, jak również estetyki jest niezmiernie ważna i w tej kwestii czas ma ogromne znaczenie. Każdy kto doświadczył rozległego ubytku czy złamania zęba, na konieczności uzupełnienia braku kilku zębów kończąc, powinien jak najszybciej zgłosić się do dentysty w celu odtworzenia brakujących tkanek jamy ustnej. Możliwości, jakie daje współczesna protetyka jest sporo i w tej części artykułu przedstawimy te, jakie oferujemy w ramach usług Poradni Stomatologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie.

Protetyka – metody uzupełnień

Każdy ząb pełni określoną funkcję w układzie stomatognatycznym – zęby przednie służą do odgryzania, boczne do miażdżenia i rozcierania pokarmu. Utrata jednego z nich powoduje lawinę zmian w jamie ustnej, co wyjaśniała w rozmowie lekarz dentysta specjalista protetyki stomatologicznej, Adrianna Polewaczyk. Uzupełnienia wykonywane w naszym gabinecie dentystycznym, możemy podzielić na stałe i ruchome.

Uzupełnienia protetyczne stałe: korony i mosty

Korona protetyczna – ząb, który ulega zniszczeniu na tyle, że jego standardowa odbudowa kompozytowa staje się niemożliwa, wymaga zastosowania korony protetycznej. Wskazaniem do jej użycia są również zęby po leczeniu endodontycznym. Jest to uzupełnienie stałe, cementowane, wykonane z metalu pokrytego porcelaną lub z tlenku cyrkonu. Ich wykonanie wiąże się z oszlifowaniem zniszczonego zęba, bądź zastosowaniem wkładu koronowo-korzeniowego, na który dopiero zostanie osadzona korona protetyczna. Zastosowanie tego rozwiązania odtwarza brakujące tkanki zęba, ale może także korygować jego wcześniejszy kształt, wielkość i kolor, co ma znaczenie estetyczne.

Most – most protetyczny służy do odtworzenia utraconego jednego lub kilku zębów. Składa się z koron – cementowanych na własnych, sąsiadujących z luką zębach, połączonych z przęsłami – imitacjami brakujących zębów. Imitacje te umocowane są na stałe do koron, wiszą nad dziąsłem, delikatnie go dotykając. W przypadku wykorzystania własnych zębów jako filarów, zabieg wymaga ich wcześniejszego oszlifowania w znieczuleniu, a nierzadko uprzedniego przeleczenia kanałowego. Mosty stomatologiczne uzupełniają braki nawet do 3 zębów, w zależności od stanu zębów filarowych i rodzaju zębów uzupełnianych.

Uzupełnienia protetyczne ruchome: protezy zębowe

Protezy zębowe zastępują brakujące zęby pacjenta i mają na celu przywrócenie funkcji żucia, poprawę artykulacji oraz wyglądu. Protezy ruchome są wyjmowane i z powrotem umieszczane w jamie ustnej samodzielnie przez pacjenta, dzielą się na:

  • częściowe – uzupełniające braki zębowe na metalowej (tzw. proteza szkieletowa) lub akrylowej płycie, na której osadzone są akrylowe zęby, oparte są na własnym, pozostałym uzębieniu pacjenta oraz częściowo na błonie śluzowej
  • całkowite – stosowane w przypadku bezzębia w łuku dolnym lub górnym, stanowią akrylową płytę z osadzonymi w niej akrylowymi lub kompozytowymi zębami, oparta wyłącznie na błonie śluzowej

Wybór uzupełnień zależy nie tylko od samego pacjenta, jego możliwości finansowych i czasowych, ale także, a nawet przede wszystkim od stanu pozostałego uzębienia lub warunków kostnych. Wiedzę na ten temat posiada lekarz, który dołoży wszelkich starań, aby ostateczny wybór był efektem dialogu i najkorzystniejszym dla pacjenta rozwiązaniem.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content