Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Dermatoskopia – profilaktyka raka skóry

Diagnostyka znamion barwnikowych jest niezwykle ważna z uwagi na konieczność  odróżnienia zmian łagodnych od tych, które mogą wskazywać na nowotwór złośliwy. Taki obraz możliwy jest do uzyskania dzięki badaniu dermatoskopem.

Na czym polega dermatoskopia?

Dermatoskopia jest nieinwazyjnym badaniem, które pozwala na skuteczną ocenę znamion i wczesne wykrycie złośliwych transformacji oraz zakwalifikowanie zmiany do leczenia chirurgicznego. Metoda jest dziś standardem w zakresie opieki medycznej realizowanej w ramach poradni dermatologicznych lub chirurgicznych i powinna zostać włączona do rutynowych badań kontrolnych wykonywanych raz w roku.

Badanie, zwane także mikroskopią powierzchni skóry, po przyłożeniu dermatoskopu do skóry, umożliwia jej nawet 15-krotne powiększenie. Dzięki temu możliwa staje się także ocena głębszych struktur skórnych, asymetrii zmian oraz ich wybarwienia, a także towarzyszących im innych struktur, niewidocznych gołym okiem. Stwierdzenie niepokojących zmian, według wskazań lekarza może być poddane dalszej kontroli lub konieczności przeprowadzenia ich chirurgicznego wycięcia, co jest radykalnym, acz w wielu przypadkach jedynym, skutecznym sposobem wyleczenia czerniaka we wczesnej fazie jego rozpoznania. W przypadku monitoringu, co pół roku przeprowadza się obserwacje i porównuje dynamikę zmian: prędkość wzrostu, zmianę kształtu, struktury oraz barwy, co ułatwia ocenę zmiany barwnikowej i wskazanie, czy ewoluuje w stronę czerniaka.

Jakie zmiany wykrywa dermatoskop?

Oprócz czerniaka złośliwego, badanie pozwala na diagnostykę znamiona Beckera, Spitza i  Suttona, diagnozuje ponadto plamy soczewicowate, znamiona atypowe oraz brodawki łojotokowe i naczyniaki. W Poradni dermatologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie, każde badanie dermatoskopowe poprzedza szczegółowy wywiad, z uwzględnieniem cech dziedzicznych pacjenta oraz przebiegu kształtowania znamion i zmiany wyglądu w ostatnim czasie już istniejących pieprzyków. Należy pamiętać, że szybka reakcja niekiedy ratuje życie a bagatelizowanie niepokojących zmian lub tych zakwalifikowanych do leczenia sprawia, że szanse na pełne wyzdrowienie spadną w bardzo szybkim czasie.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content