Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

5 sposobów, by przetrwać upalne dni

Pogoda za oknem cały czas przypominam nam, że mamy kalendarzowe lato. Temperatura przekraczająca 30°C, mnóstwo słońca, gorący wiatr – dla osób wypoczywających nad morzem czy jeziorami z pewnością są to wymarzone warunki, gorzej z tymi, którzy akurat nigdzie nie wyjechali. Wysokie temperatury i słońce mogą być niebezpieczne – zwłaszcza dla dzieci, seniorów oraz osób z chorobami przewlekłymi, np. kardiologicznymi. Przedstawiamy więc sprawdzone sposoby, by przetrwać upalne dni.

1. W największy upał zostań w domu
To prosta, ale jednocześnie najbardziej skuteczna zasada – w najbardziej upalne dni między 11:00 a 18:00 swoją aktywności poza domem należy ograniczyć do minimum. Wtedy bowiem słońce praży najmocniej, a pobyt na powietrzu może skończyć się udarem. Na zakupy, na pocztę czy do przychodni warto więc umówić się rano lub wczesnym wieczorem. W CM Panorama pracujemy od 7:00 aż do 20:00 – bez problemu uda się więc dostosować termin wizyty.
2. Chroń ciało przed ekspozycją na słońce
Wychodząc z domu, nawet rankiem lub popołudniu, należy chronić ciało przed nadmierną ekspozycją na słońce. Warto założyć długą spódnicę, lekkie lniane spodnie, a na głowę – obowiązkowo kapelusz, czapkę z daszkiem lub chociażby chusteczkę. W ten sposób ochronimy ciało przed poparzeniem, a siebie – przed możliwym udarem.
3. Zaopatrz się w krem z filtrem przeciwsłonecznym
Przed pobytem na świeżym powietrzu należy koniecznie posmarować skórę kremem lub balsamem z filtrem przeciwsłonecznym – w przypadku osób bardzo wrażliwych na słońce może to być nawet filtr SPF 30 lub SPF 50. Rodzice powinni pamiętać, by w taki sposób chronić skórę dzieci, również w miejscach, o których zdarza się nam zapomnieć – za uszami, na karku, na ustach.
4. Dużo pij – nawet 4 litry płynów dziennie!
Każdy człowiek powinien codziennie spożywać około 2 litrów płynów – w upalne dni, kiedy bardziej się pocimy, dobowa ilość spożywanych płynów musi jednak wzrosnąć, nawet do około 3-4 litrów. Pić możemy właściwie wszystko, na co mamy ochotę: wodę, soki, herbaty (również owocowe), koktajle i kompoty. Lepiej unikać jedynie kolorowych, słodzonych napojów gazowanych. Warto pamiętać, że duże ilości wody mają w sobie również owoce i warzywa, a także zupy – powinny być one ważnym elementem letniego jadłospisu!
5. Zdrowo się odżywiaj
Dieta również jest jednym z czynników, który pomoże nam zdrowo przejść przez letnie upały. Wraz z potem tracimy wiele ważnych składników mineralnych – w letnim jadłospisie powinny znaleźć się więc owoce i warzywa, które pomogą uzupełnić braki (arbuz, truskawki, czereśnie, sałata, młoda kapusta, marchew). Ciężkie, smażone posiłki lepiej zastąpić lekkimi daniami rybnymi i warzywnymi, zupami-kremami oraz chłodnikami. Dodadzą one energii i zaspokoją głód, ale jednocześnie nie obciążą układu pokarmowego.
Życzymy zdrowych i udanych ostatnich tygodni lata!

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content